Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

2018-as Eurovíziós Dalfesztivál


2018-as Eurovíziós Dalfesztivál
All Aboard!
Altice Arena, Lisszabon,  Portugália
Magyarország.jpg

Első elődöntő 2018. május 8.
Második elődöntő 2018. május 10.
Döntő 2018. május 12.
Műsorvezető Catarina Furtado
Daniela Ruah
Sílvia Alberto
Filomena Cautela (a green roomban)
Rendező
csatorna
Rádio e Televisão de Portugal (RTP)
Dalfesztivál igazgatója Norvégia Jon Ola Sand
Győztes dal Izrael Toy (Netta)
Magyar versenyző AWS (Viszlát nyár)
Szavazási rendszer Mindegyik ország a 10 kedvenc dalára szavaz, melyek 1–7, 8, 10, és 12 pontot kapnak. A zsűri és a közönség pontjai külön számítanak bele a végeredménybe.
Indulók száma 43
Először
részt vevő
országok
Visszatérő
országok
 Oroszország
Visszalépő
országok
Nulla pontos
dal
Meghívott előadók Döntő: Beatbombers, Salvador Sobral és Caetano Veloso, Mariza és Ana Moura, Branko
Előző
Következő
◄2017
2019►
SablonWikidataSegítség

A 2018-as Eurovíziós Dalfesztivál (angolul: Eurovision Song Contest 2018, franciául: Concours Eurovision de la chanson 2018, portugálul: Festival Eurovisão da Canção 2018) volt a hatvanharmadik Eurovíziós Dalfesztivál. Portugáliában rendezték meg, mivel a 2017-es Eurovíziós Dalfesztivált a portugál Salvador Sobral nyerte meg.[1] Ez volt az első alkalom, hogy a dalfesztivált Portugáliában, azon belül Lisszabonban rendezték meg, valamint 1969 után a második alkalom, hogy a verseny az Ibériai-félszigeten került megrendezésre.

43 ország erősítette meg részvételét a dalfesztiválra, beleértve Oroszországot, mely egy kihagyott év után vett részt újból. 2011 óta ez volt az első alkalom, hogy egy ország sem lépett vissza a versenytől. A magyar induló az AWS metal zenekar volt, akik a Viszlát nyár című számukkal nyerték meg A Dalt, a hazai válogató műsort.

A helyszín és a verseny témája

2017. május 15-én jelentette be a házigazda portugál műsorsugárzó, hogy a 2018-as Eurovíziós Dalfesztivált az ország fővárosában, Lisszabonban rendezik meg. A pontos helyszínt ekkor még nem ismertették, azonban valószínű, hogy a 20 000 fő befogadására alkalmas Altice Arena ad otthont a versenynek.[2] A bejelentést követően azonban további városok is jelezték rendezési szándékukat, majd később bejelentették, hogy pályázatot írnak ki a rendezési jog megszerzésére.[3] Végül összesen öt város (Braga, Gondomar, Guimarães, Lisszabon és Santa Maria da Feira) küldött be pályázatot, melyek közül a győztest július 25-én jelentették be.

A 2018-as Eurovíziós Dalfesztiválnak Portugália fővárosa, Lisszabon adott otthont a korábban esélyesnek tartott Altice Arénában.[4] További helyszínek voltak még a Pavilhão de Multiosos Gondomarban, a Pavilhão Multiusos Guimarãesben, az Europarque Santa Maria da Feirában, valamint egy épülő aréna a bragai Kiállítási Parkban.

A dalfesztivál hivatalos mottója All Aboard! lett, mely magyarul azt jelenti, hogy Beszállás!, vagy Mindenki a fedélzetre![5]

2018. január 8-án vált hivatalossá, hogy első alkalommal négy női műsorvezetője lesz a versenynek Catarina Furtado, Daniela Ruah, Filomena Cautela és Sílvia Alberto személyében. Alberto 2011-ben, 2013-ban és 2014-ben kommentátorként, Cautela pedig 2017-ben pontbejelentőként volt jelen a dalfesztiválon, míg Ruah az NCIS: Los Angeles amerikai sorozat egyik főszereplőjeként vált ismertté.[6]

A verseny helyszíne, az Altice Arena

A résztvevők

Egy kihagyott év után visszatér a versenybe Oroszország, mely már 2017-ben is részt vett volna, azonban a határidő után visszalépett, mivel énekesüket az ukrán hatóságok törvénysértés miatt három évre kitiltották a házigazda Ukrajna területéről. Az orosz műsorsugárzó 2017. március 22-én jelezte, hogy versenyzőjük, Julia Samoylova 2017-ben vagy 2018-ban, de mindenképpen szerepelni fog a dalfesztiválon,[7] azonban egy július 27-én megjelent cikk szerint az énekesnő részvételét egyik orosz műsorsugárzó sem erősítette meg.[8] Később 2018. január 26-án hivatalossá vált, hogy az énekesnő fogja képviselni Oroszországot Lisszabonban. Végül 43 állam vesz részt a 2018-as Eurovíziós Dalfesztiválon, mely megegyezik a 2008-as és a 2011-es rekord létszámmal.[9] 2017. október 30-án az EBU közleményében tudatta, hogy a jelenlegi állás szerint Macedónia nem lesz képes versenyzőt küldeni Lisszabonba, a helyi közszolgálati televízió fennálló tartozása miatt. November 7-én, a résztvevők hivatalos listájának közzétételével hivatalossá vált, hogy végül csak 42 ország tudott volna versenyzőt küldeni a portugál fővárosba, azonban 2017. november 17-én az Eurovíziós Dalfesztivál hivatalos oldala közölte, hogy 43 részt vevő ország versenyzői fognak fellépni a versenyen, beleértve az addig visszalépőnek hitt Macedóniát is.[10]

Andorra a 2017-es verseny döntőjének másnapján, május 14-én jelentette be, hogy nem tér vissza, sorozatban a kilencedik évet kihagyva ezzel.[11] Luxemburg május 22-én erősítette meg, hogy nem küld versenyzőt a dalfesztiválra, sorozatban huszonötödik alkalommal.[12] Hasonlóan döntött Törökország is augusztus 7-én: az ország sorozatban hatodik alkalommal nem képviselteti magát a versenyen.[13] A dalfesztivál legkisebb területű országa, Monaco, mely utoljára 2006-ban vett részt a dalfesztiválon, augusztus 31-én jelentette be, hogy nem tér vissza.[14] Nem vesz részt Szlovákia sem: az ország 2012-ben képviseltette magát eddig utoljára.[15] Bosznia-Hercegovina műsorsugárzója rossz anyagi helyzetére hivatkozva mondott le a szereplésről.[16] A dalfesztivál eddigi egyetlen afrikai résztvevője, Marokkó sem tér vissza: az ország eddig egyszer, 1980-ban vett részt a versenyen.

Másodszor vesz részt a 2009-es Eurovíziós Dalfesztivál norvég győztese, Alexander Rybak, aki az akkori pontozási rendszerben rekordmennyiségű, 387 pontszámmal nyert. 2014 után másodszor vesz részt a versenyen a holland Waylon, aki akkor a The Common Linnets formáció tagjaként a második helyen végzett, ezúttal azonban szólóban tér vissza.[17] Az osztrák Cesár Sampson korábban a 2016-os és 2017-es bolgár produkciókban szerepelt háttérénekesként (utóbbiban a bolgár Vlado Mahailov, az EQUINOX egyik tagja is), ahogy a brit SuRie is a 2015-ös belga produkcióban vokalista és háttértáncosként, valamint 2017-ben zenei rendezőként és off-stage vokalistaként, valamint a szlovén Lea Sirk is, aki a 2014-es és 2016-os szlovén produkciókban vett részt. Az ausztrál Jessica Mauboy 2014-ben meghívott előadóként lépett fel, míg az ír Ryan O’Shaughnessy az Írországot 2001-ben képviselő Gary O’Shaughnessy unokaöccse.

Érdekesség, hogy Grúzia dala a verseny történetében első alkalommal teljes egészében grúz nyelven hangzik el. Örményország szintén első alkalommal küld teljes egészében örmény nyelvű dalt. Először fordul elő az is, hogy egy olyan dal tartalmaz portugál nyelvű részletet, amely nem Portugáliát képviseli (ez esetben Szlovéniát).

Visszatérő előadók

Előadó Ország Előző év
Alexander Rybak  Norvégia 2009 (győztes)
Waylon  Hollandia 2014 (a The Common Linnets tagjaként)

Magyar résztvevő

A Dal 2018 színpada az MTVA Kunigunda útjai gyártóbázisán

Az MTVA és a Duna Média 2017. október 9-én reggel tette közzé a pályázati feltételeket és a hivatalos versenyszabályzatot. A dalok leadásának határideje 2017. november 20-a volt.[18][19][20][21][22] Újítás, hogy ezúttal innentől már csak online volt lehetősége az előadóknak benyújtani a pályázati anyagot.[23] Az élő showműsorba beválogatott dalok végleges verzióit 2017. december 20-ig küldhetik el a résztvevők az MTVA részére.

A Dal (2018) – Döntő

A döntőt 2018. február 24-én tartotta az MTVA nyolc előadó részvételével. A végeredmény a nézői szavazás illetve a szakmai zsűri szavazatai alapján alakult ki. A zsűri a dalok elhangzása után csak szóban értékelte a produkciókat. Az összes dal elhangzása után, az Eurovíziós Dalfesztivál gyakorlatához hasonlóan pontozta a produkciókat a zsűri. Az első helyezett 10 pontot kapott, a második 8-at, a harmadik 6-ot, míg a negyedik 4 pontot. A pontozás során a négy legtöbb pontot szerzett dal közül a nézők A DAL alkalmazáson keresztül, a műsor hivatalos honlapján vagy SMS-ben küldött szavazatokkal választották ki a verseny győztesét, aki képviselheti Magyarországot a 2018-as Eurovíziós Dalfesztiválon Lisszabonban. A magyarokkal egy időben választott dalt Lettország, Moldova, Szlovénia és Ukrajna is a nemzetközi versenyre. Érdekesség, hogy először A Dal történetében csak férfiak alkották a döntő mezőnyét (szóló előadók, vagy együttesek). A versenyprodukciók mellett extra fellépő volt Pápai Joci, A Dal 2017 győztese, aki a 2017-es Eurovíziós Dalfesztiválon Kijevben képviselte Magyarországot. A Dal döntőjében az Origo című dalt adta elő. Továbbá a zsűri egyik tagja, Mező Misi, a Magna Cum Laude zenekarral és Ferenczi Györggyel együtt a Volna-e kedved című dalt adták elő vendégprodukcióként. A műsort élőben közvetítette a Duna és a Duna World, illetve interneten az adal.hu. A döntőt követően is 22:40-től a Dunán indult A Dal Kulissza című kísérőműsor, melyben Pflum Orsi és Forró Bence beszélgetett a résztvevőkkel.

  A zsűri pontozása által közönségszavazásra juttatott dalok
  A telefonos szavazás győztese
# Kép Előadó
Dal (zene / szöveg)
Zsűri Nézők
Pontszám Eredmény
01
Leander Kills
Leander Kills 6 5.
Nem szól harang (Köteles Leander)
02
yesyes
yesyes 28 3.
I Let You Run Away (Szabó Ádám, Somogyvári Dániel / Petneházy Flóra)
03
Süle Zsolt
Süle Zsolt 0 7.
Zöld a május (Süle Zsolt, Bodnár Péter / Süle Zsolt)
04
Horváth Tamás
Horváth Tamás 0 7.
Meggyfa (Horváth Tamás)
05
Heincz Gábor Biga
Heincz Gábor Biga 4 6.
Good Vibez (Heincz Gábor / Méhes Adrián)
06
Dánielfy Gergely
Dánielfy Gergely 36 1.
Azt mondtad (Dánielfy Gergely / Völgyesi Árpád)
07
AWS
AWS 8 4. 1.
Viszlát nyár (Kökényes Dániel, Brucker Bence, Veress Áron, Schiszler Soma / Siklósi Örs)
08
Király Viktor
Király Viktor 30 2.
Budapest Girl (Király Viktor, Ashley Hicklin, Závodi Marcel, Király Tamás / Király Viktor, Ashley Hicklin)

Az elődöntők felosztása

  Az első elődöntő résztvevői
  Az első elődöntőben szavazó döntősök
  A második elődöntő résztvevői
  A második elődöntőben szavazó döntősök

A harminchét elődöntős országot hat kalapba osztották földrajzi elhelyezkedésük és szavazási szokásaik alapján, a 2008-ban bevezetett módon. A felosztást január 12-én hozta nyilvánosságra az EBU.[24]

Január 29-én tartották a sorsolást, ahol a kalapok egyik fele az első elődöntőbe, a másik a második elődöntőbe került. Ennek célja a szavazás igazságosabbá tétele. A sorsolás során azt is eldöntötték, hogy az egyes országok az adott elődöntő első vagy második felében fognak fellépni, valamint azt, hogy az automatikusan döntős „Öt Nagy” és a rendező ország melyik elődöntőben fog szavazni. Így a delegációk előre tudják, mikor kell megérkezniük a próbákra. Ugyanekkor került sor a jelképes kulcsátadásra, melyen az előző rendező város, Kijev polgármestere átadta Lisszabon polgármesterének a korábbi rendező városok szimbólumait tartalmazó „kulcscsomót”.[25]

Az automatikusan döntős, de az elődöntőkben szavazó országok közül az olasz műsorsugárzó kérésére Olaszországot a második elődöntőbe osztották.

Érdekesség, hogy a dalfesztivál történetében először Oroszország versenyzője a második elődöntőben fog szerepelni.

1. kalap 2. kalap 3. kalap 4. kalap 5. kalap 6. kalap

A versenyt megelőző időszak

A résztvevők egy része a versenyt megelőző időszakban különböző rendezvényeken népszerűsítette versenydalát. 2018. március 24-én 4 versenyző vett részt a Eurovision PrePartyn Rigában,[26] míg április 5-én került megtartásra a London Eurovision Party, ahol 18 ország előadója mutatkozott be.[27] Egy év kihagyással ismét megrendezték Moszkvában a Moscow Eurovision Partyt is 5 résztvevővel április 7-én.[28] Az Israel Calling elnevezésű koncerten, Tel-Avivban 26 induló lépett fel április 10-én. A dalfesztivál legnagyobb elő-koncertjét, a Eurovision in Concertet április 14-én rendezték meg Hollandia fővárosában, Amszterdamban. 32 részt vevő ország képviselője adta elő versenydalát az eseményen.[29] Végül április 21-én Madridban került megrendezésre a Eurovision Spain Pre-Party című rendezvény.[30] Utóbbi két eseményen a magyar versenyző, az AWS is fellépett.

A hagyományos kék szőnyeges bevonulást, amelyen a részt vevő negyvenhárom ország versenyzője és delegációja felvonult a sajtó és rajongók előtt, május 6-án tartották a portugál főváros Belém körzetében, a MAAT múzeumnál. Az esemény műsorvezetői Pedro Penim, Inês Lopes Gonçalves, Cláudia Semedo és Pedro Granger voltak.[31] Ezt követte a dalfesztivál hivatalos megnyitó ceremóniája a közeli Villamosipari múzeumban, ahol Fernando Medina Lisszabon polgármestere, az RTP vezetői, az EBU képviselői és Lisszabon városa hivatalosan is köszöntötte a 2018-as Eurovízió delegációit és résztvevőit.[32]

Nemzeti válogatók

A részt vevő 43 ország közül 14 belső kiválasztással, 29 nemzeti döntő keretein belül választotta ki képviselőjét.

Az indulók közül Albánia, Dánia, az Egyesült Királyság, Észtország, Fehéroroszország, Finnország, Izland, Izrael, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Moldova, Németország, Norvégia, Olaszország, Örményország, Portugália, Románia, Svájc, Svédország, Szlovénia és Ukrajna apróbb változtatásokkal ugyanazt azt a nemzeti döntőt rendezte meg, mint az előző évben. Montenegróban tíz év után tért vissza a Montevizija című válogató,[33][34] míg Szerbiában kilenc év után a Beovizija.[35][36] Spanyolország az Operación Triunfo című tehetségkutató keretein belül döntött, az ország utoljára 2004-ben használta ezt a műsort az eurovíziós induló kiválasztására.[37] A többi ország közül Ausztrália, Ausztria, Azerbajdzsán, Belgium, Bulgária, Ciprus, Görögország (miután eltörölték az eredetileg kiírt válogatóműsort), Grúzia, Hollandia, Horvátország, Írország, Macedónia és Oroszország ismét a teljes belső kiválasztás mellett döntött, tehát az országot képviselő közmédia nevezte meg a 2018-as résztvevőt és versenydalt.

A dalfesztivál történetében először egy ország internetes válogatón választotta ki indulóját: San Marino műsorsugárzója a 1in360 elnevezésű projekt keretein belül, a külön erre az alkalomra létrehozott webes felületen várta a jelentkezéseket a világ bármely pontjáról. Az október 21-től november 30-ig tartó pályázati szakaszt követően a legalább száz lájkot elérő, vagy a nevezési díjat befizető versenyzők produkcióit egy szakmai zsűri meghallgatta, majd kiválasztott tíz előadót, akik 2018 januárjától márciusáig, az állami televízión és interneten egyaránt közvetített adásokban, már a dalversenyre szánt dalaikkal és feldolgozásokkal újra bizonyíthattak. Végül telefonos szavazás segítségével választották ki a győztest, aki San Marino képviselete mellett lemezszerződést is kapott. Ez volt egyben az első alkalom, hogy a törpeállam nem belső kiválasztással, hanem válogatóműsor segítségével nevezte meg indulóját.[38] Csehország szintén online nemzeti döntőt rendezett Eurovision Song CZ néven, ahol egy korábbi eurovíziós résztvevőkből álló zsűri és a dalfesztivál hivatalos applikációjának cseh felhasználói szavazatai alapján hirdettek győztest.[39][40]

Érdekesség, hogy Finnország a dalfesztivál történetében először belső kiválasztással jelölte ki előadóját. Ez azonban nem jelentett egyet azzal, hogy az Uuden Musiikin Kilpailu című válogatót ebben az évben nem rendezik meg; ugyanis a kiválasztott előadó, Saara Aalto három dalt adott elő a műsorban, amiből egy nemzetközi zsűri és a közönség közösen választotta ki a legalkalmasabbat a portugáliai versenyre.[41][42]

A részt vevő országok nemzeti válogatóinak listája
Ország Választás
módszere
Válogató / Bemutató műsor Közvetítő csatorna Kiválasztás / Bemutatás dátuma
Előadó Dal
 Albánia[43] nemzeti döntő 56. Festivali i Këngës RTSH 1 2017. december 23. 2017. december 23.
 Ausztrália belső kiválasztás Nem rendeztek bemutatóműsort 2017. december 11. 2018. március 8.
 Ausztria belső kiválasztás előadó: Ö3-Wecker
dal: Unser Song für Lissabon
Hitradio Ö3
ORF 2
2017. december 5. 2018. március 9.
 Azerbajdzsán[44] belső kiválasztás Nem rendeztek bemutatóműsort 2017. november 8. 2018. március 4.
 Belgium belső kiválasztás előadó: Van Gils & gasten Eén 2017. szeptember 28. 2018. március 5.
 Bulgária[45] belső kiválasztás Nem rendeztek bemutatóműsort 2018. március 11. 2018. március 12.
 Ciprus[46][47] belső kiválasztás Nem rendeztek bemutatóműsort 2018. február 1. 2018. március 2.
 Csehország[39][40] nemzeti döntő Eurovision Song CZ Online válogatót rendeztek 2018. január 29. 2018. január 29.
 Dánia[48] nemzeti döntő Dansk Melodi Grand Prix 2018 DR1 2018. február 10. 2018. február 10.
 Egyesült Királyság nemzeti döntő Eurovision: You Decide 2018 BBC Two 2018. február 7. 2018. február 7.
 Macedónia[49][50][51] belső kiválasztás Dnevnik 2 MRT 1 2018. február 13. 2018. március 11.
 Észtország nemzeti döntő Eesti Laul 2018 ETV, ETV+ 2018. március 3. 2018. március 3.
 Fehéroroszország nemzeti döntő Eurovision – Nacionalnyij otbor Belarusz-1, Belarusz-24 2018. február 16. 2018. február 16.
 Finnország előadó: belső kiválasztás
dal: nemzeti döntő
Uuden Musiikin Kilpailu 2018 Yle TV2 2017. november 7. 2018. március 3.
 Franciaország[52] nemzeti döntő Destination Eurovision France 2 2018. január 27. 2018. január 27.
 Görögország[53] nemzeti döntő
belső kiválasztás
Eurovision 2018 – O Ellinikósz Telikósz
Törölték a válogatóműsort
ERT1 2018. február 22.
2018. február 15.
2018. február 22.
2018. február 15.
 Grúzia[54] belső kiválasztás Nem rendeztek bemutatóműsort 2017. december 31. 2018. március 13.
 Hollandia belső kiválasztás De Wereld Draait Door NPO 1 2017. november 9. 2018. március 2.
 Horvátország[55] belső kiválasztás Nem rendeztek bemutatóműsort 2018. február 13. 2018. március 6.
 Írország belső kiválasztás The Ray D'Arcy Show RTÉ Radio 1 2018. január 31. 2018. március 9.
 Izland[56] nemzeti döntő Söngvakeppnin 2018 RÚV 2018. március 3. 2018. március 3.
 Izrael[57][58] előadó: nemzeti döntő
dal: belső kiválasztás
előadó: Rising Star 2018
dal: Ha’erev jihju kán
Channel 2, Keshet 12
Kan 11
2018. február 13. 2018. március 11.
 Lengyelország nemzeti döntő Krajowe Eliminacje 2018 TVP1, TVP Polonia 2018. március 3. 2018. március 3.
 Lettország nemzeti döntő Supernova 2018 LTV1 2018. február 24. 2018. február 24.
 Litvánia nemzeti döntő Eurovizijos 2018 LRT televizija, LRT Lituanica 2018. március 11. 2018. március 11.
 Magyarország nemzeti döntő A Dal 2018 Duna, Duna World 2018. február 24. 2018. február 24.
 Málta[59] nemzeti döntő Malta Eurovision Song Contest 2018 TVM 2018. február 3. 2018. február 3.
 Moldova nemzeti döntő O melodie pentru Europa 2018 Moldova 1 2018. február 24. 2018. február 24.
 Montenegró[33][34] nemzeti döntő Montevizija 2018 TVCG 1 2018. február 17. 2018. február 17.
 Németország[60] nemzeti döntő Unser Lied für Lissabon Das Erste, One 2018. február 22. 2018. február 22.
 Norvégia nemzeti döntő Melodi Grand Prix 2018 NRK1 2018. március 10. 2018. március 10.
 Olaszország nemzeti döntő 2018-as Sanremói dalfesztivál Rai 1 2018. február 10. 2018. február 10.
 Oroszország belső kiválasztás Vremja Pervij Kanal 2018. január 29. 2018. március 11.
 Örményország[61] nemzeti döntő Depi Evrateszil 2018 Armenia 1 2018. február 25. 2018. február 25.
 Portugália[62] nemzeti döntő Festival da Canção 2018 RTP1 2018. március 4. 2018. március 4.
 Románia nemzeti döntő Selecția Națională 2018 TVR1, TVRi, TVR HD 2018. február 25. 2018. február 25.
 San Marino[38] nemzeti döntő 1in360 SMtv San Marino, YouTube 2018. március 3. 2018. március 3.
 Spanyolország[37] nemzeti döntő Operación Triunfo 2017 La 1 2018. január 29. 2018. január 29.
 Svájc[63] nemzeti döntő ESC 2018 – Die Entscheidungsshow SRF zwei 2018. február 4. 2018. február 4.
 Svédország nemzeti döntő Melodifestivalen 2018 SVT1 2018. március 10. 2018. március 10.
 Szerbia[35][36][64][65][66] nemzeti döntő Beovizija 2018 RTS 1, RTS Svet 2018. február 20. 2018. február 20.
 Szlovénia nemzeti döntő EMA 2018 TV Slovenija 1 2018. február 24. 2018. február 24.
 Ukrajna nemzeti döntő Vidbir 2018 UA:Persij, STB 2018. február 24. 2018. február 24.

Próbák és sajtótájékoztatók

A próbák április 29-én kezdődtek a verseny helyszínén, a lisszaboni Altice Arénában. Első körben minden ország elpróbálhatta a produkcióját többször is egymás után, valamint még színpadra lépés előtt a színfalak mögött beállították az énekesek mikrofonjait és fülmonitorjait. A színpadi próba után a delegációk a videószobába vonultak, ahol megnézhették, hogy a rendező csatorna hogyan képzeli el a produkció lefilmezését. Innen a sajtótájékoztatóra mentek az előadók, ahol egy műsorvezetővel – felváltva Pedro Grangerrel és Pedro Penimmel – beszélgettek a versenyről, a produkcióról, a próbákról, valamint a sajtó akkreditált tagjai is tehettek fel kérdéseket. A próbák és a sajtótájékoztatók egyszerre zajlottak: míg az egyik ország sajtótájékoztatót tartott, addig a következő már próbált az arénában. Az első napon Azerbajdzsán, Izland, Albánia, Belgium, Csehország, Litvánia, Izrael, Fehéroroszország, Észtország, Bulgária képviselője tartotta próbáját. A második napon következett Macedónia, Horvátország, Ausztria, Görögország, Finnország, Örményország, Svájc, Írország és Ciprus versenyzőjének első próbája. A harmadik napon Norvégia, Románia, Szerbia, San Marino, Dánia, Oroszország, Moldova, Hollandia, Ausztrália; a negyedik napon Grúzia, Lengyelország, Málta, Magyarország, Lettország, Svédország, Montenegró, Szlovénia, Ukrajna előadója próbált először. Az ötödik, hatodik és hetedik napon az elődöntősök második próbáit rendezték. Az automatikusan döntős országok – Portugália és az „Öt Nagy”: Egyesült Királyság, Spanyolország, Németország, Olaszország és Franciaország – indulói a hatodik és a nyolcadik napon próbáltak.

A cseh versenyző, Mikolas Josef az első próbája során megsérült és kórházba szállították.[67]

A próbák és sajtótájékoztatók menetrendje

A kezdési időpontok helyi idő szerint vannak feltüntetve. (UTC±00:00)

Dátum Ország Próba Sajtótájékoztató
2018. április 29.
(vasárnap)
 Azerbajdzsán 10:00–10:30 12:25–12:45
 Izland 10:40–11:10 13:10–13:30
 Albánia 11:20–11:50 13:55–14:15
 Belgium 12:00–12:30 14:40–15:00
 Csehország 13:40–14:10 16:05–16:25
 Litvánia 14:20–14:50 16:50–17:10
 Izrael 15:00–15:30 17:35–17:55
 Fehéroroszország 16:00–16:30 18:25–18:45
 Észtország 16:40–17:10 19:10–19:30
 Bulgária 17:20–17:50 19:55–20:15
2018. április 30.
(hétfő)
 Észak-Macedónia 10:00–10:30 12:25–12:45
 Horvátország 10:40–11:10 13:10–13:30
 Ausztria 11:20–11:50 13:55–14:15
 Görögország 12:00–12:30 14:40–15:00
 Finnország 13:40–14:10 16:05–16:25
 Örményország 14:20–14:50 16:50–17:10
 Svájc 15:00–15:30 17:35–17:55
 Írország 16:00–16:30 18:25–18:45
 Ciprus 16:40–17:10 19:10–19:30
2018. május 1.
(kedd)
 Norvégia 10:00–10:30 12:25–12:45
 Románia 10:40–11:10 13:10–13:30
 Szerbia 11:20–11:50 13:55–14:15
 San Marino 12:00–12:30 14:40–15:00
 Dánia 13:40–14:10 16:05–16:25
 Oroszország 14:20–14:50 16:50–17:10
 Moldova 15:00–15:30 17:35–17:55
 Hollandia 16:00–16:30 18:25–18:45
 Ausztrália 16:40–17:10 19:10–19:30
2018. május 2.
(szerda)
 Grúzia 10:00–10:30 12:25–12:45
 Lengyelország 10:40–11:10 13:10–13:30
 Málta 11:20–11:50 13:55–14:15
 Magyarország 12:00–12:30 14:40–15:00
 Lettország 13:40–14:10 16:05–16:25
 Svédország 14:20–14:50 16:50–17:10
 Montenegró 15:00–15:30 17:35–17:55
 Szlovénia 16:00–16:30 18:25–18:45
 Ukrajna 16:40–17:10 19:10–19:30

Dátum Ország Próba Sajtótájékoztató
2018. május 3.
(csütörtök)
 Azerbajdzsán 10:00–10:20 11:05–11:25
 Izland 10:25–10:45 11:30–11:50
 Albánia 10:50–11:10 11:55–12:15
 Belgium 11:15–11:35 12:20–12:40
 Csehország 11:40–12:00 12:45–13:05
 Litvánia Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/2018-as_Eurovíziós_Dalfesztivál
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o 2018-as Eurovíziós Dalfesztivál





A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.