Nyíregyháza - - elektronica.hu

Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Nyíregyháza
 
Nyíregyháza
Fentről lefelé, balról jobbra: A Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház, a megyeháza, a társszékesegyház szentélye, polgári ház a Kossuth téren és a Takarékpalota
Fentről lefelé, balról jobbra: A Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház, a megyeháza, a társszékesegyház szentélye, polgári ház a Kossuth téren és a Takarékpalota
Nyíregyháza címere
Nyíregyháza címere
Nyíregyháza zászlaja
Nyíregyháza zászlaja
Becenév: A Nyírség fővárosa, Nyíregy
Közigazgatás
Ország Magyarország
RégióÉszak-Alföld
VármegyeSzabolcs-Szatmár-Bereg
JárásNyíregyházi
Jogállásmegyei jogú város
megyeszékhely
járásszékhely
PolgármesterDr. Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP)[1]
Irányítószám4400
Körzethívószám42
Testvértelepülései
Lista
Népesség
Teljes népesség115 711 fő (2023. jan. 1.)[6]
Népsűrűség424 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság116 m
Terület274,54 km²
IdőzónaCET, UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 47° 57′, k. h. 21° 43′Koordináták: é. sz. 47° 57′, k. h. 21° 43′
Nyíregyháza (Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye)
Nyíregyháza
Nyíregyháza
Pozíció Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye térképén
Nyíregyháza weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Nyíregyháza témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Nyíregyháza (németül: Birkenkirchen, szlovákul: Níreďháza, románul: Mestecănești) megyei jogú város, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye és a Nyíregyházi járás székhelye, közel 120 000 fős lakosságával pedig az ország hetedik és az Észak-Alföld második legnagyobb települése. 1990 óta megyei jogú város (előtte 1989-től megyei város). Dinamikusan fejlődő város, a térség gazdasági és kulturális motorja, vonzó turisztikai célpont. Az 1950-es megyerendezés előtt Szabolcs vármegyéhez tartozott és annak volt a székhelye. Ütemes fejlődésen a 18. században esett át, amely azóta is tart.

A Nyírség vidékének mezőgazdasági és ipari központja, amely gyümölcstermesztéséről, különösen a jonatán almáról ismert. Az M3-as autópálya megépülésével, valamint a földgázkészletek feltárásával és kitermelésének lehetőségével összefüggésben e régió üzleti vonzereje jelentősen megnőtt. A város turisztikai szempontból is vonzó, különösen Sóstógyógyfürdő rekreációs része mely termálfürdőkkel, modern aquaparkkal és Magyarország második legnagyobb állatkertjével rendelkezik. A több mint 500, köztük számos különleges fajt bemutató Állatparkja európai szinten is elismert.

A települést legelőszőr, 1209-ben említik meg, viszont több száz év múlva vált igen jelentős településsé, amikor is gróf Károlyi Ferenc földbirtokos 1753-ban igen kedvező kiváltságokat ígért az ide települőknek. Így nem is volt kérdéses a népességszám gyorsszerű megugrása.

Nyíregyháza 1786-ban megkaphatta mezővárosi kiváltságát, évente három-négy országos szintű vásárt is megtartott. A város annyira jómódú lett, hogy 1803-ban, majd 1824-ben örökváltsági szerződéssel kiválthatta magát a földesúri terhek alól. 1837-ben mindezt a fejlődést tovább növelte az a különleges királyi kiváltság, mellyel privilegizált mezővárossá vált. Ekkoriban épültek meg a fontos épületek, a városháza, a kórház, az iskolák és a Sóstón a fürdő és a vendéglő.

A vasút 1859-ben érte el a várost. Egy színház megépítésével pedig hozzáadtak a város kultúrájához. 1876-ban Szabolcs vármegye székhelye lett, 1911-ben pedig kiépült a város villamoshálózata.

A város 1924-ben ünnepelte az örökváltság 100. évfordulóját, mely a város életében addigi legnagyobb jelentőségű esemény volt.

A második világháború alatt sok emberi áldozatot követelt és mély sebeket ejtett a település épületeiben.

Az Észak-Alföld második legjelentősebb településének számít. 40 km-re fekszik Szlovákiától, 60 km-re Ukrajnától, 50 km-re pedig Romániától. A régió központjától, Debrecentől 50 km-re fekszik északra.

Fekvése

Nyíregyháza Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében fekszik, az észak-alföldi régióban (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye). Az Észak-Alföld második legjelentősebb városa (Debrecen után). A Nyírség központjában fekszik mint mezőváros. A város határait igen tág keretekben szokták érteni, mivel általában ide sorolják a közelben fekvő bokortanyákat.[7]

A 4-es, 41-es, 36-os és a 38-as főutak keresztezésénél fekszik, ezáltal könnyen megközelíthető. Kárpátaljába, Románia északi részébe menet jóformán elkerülhetetlen.

Története

Nyíregyháza vidéke már a honfoglalás idejében lakott terület volt. Nyíregyházát 1209-ben említik először, ekkor még Nyír néven. 1236-ban már temploma is volt a településnek, innen kapta nevének második felét. A 15. század közepén körülbelül 400-an lakták. A török időkben a várost sokan elhagyták, helyükre az 1600-as évek első felében hajdúkat telepítettek be, hajdúvárosi rangot szerzett. Bocskai István 1605-ben foglalta el, halála után a várost 1620-ig Erdélyhez csatolták. 1750 táján csak 500 lakosa volt.

A Rákóczi-szabadságharc után a város népessége növekedésnek indult, elsősorban azt követően, hogy 1753-ban a település felének birtokosa, gróf Károlyi Ferenc jelentős kedvezményeket ígért az ide települőknek. Az újonnan letelepedők többsége Békés vármegyéből és a Felvidékről érkező szlovák evangélikus bevándorló volt, akik megalapították első gimnáziumukat az akkori professzori iskolát, ez ma a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium. A növekedés még jobban megindult, mikor 1786-ban a város mezővárosi rangot kapott és négy vásárt tarthatott évente. Ekkor 7500 lakosával már a vármegye legnépesebb települése volt. A 19. században Nyíregyháza pénzen megváltotta magát földesuraitól, 1803-ban a Dessewffy, 1824-ben pedig a Károlyi családtól, 1837-ben pedig különleges királyi kiváltságot kapott. A város egyre inkább virágzásnak indult, új városháza és kórház épült, iskolák alapultak, a közeli Sóstón fürdő és vendéglő üzemelt.

Nyíregyháza polgárai részt vettek az 1848–49-es forradalomban és szabadságharcban, amelynek bukása után több polgár börtönbe került, köztük a polgármester, Hatzel Márton is.

A 19. század második felében Nyíregyháza tovább urbanizálódott: a várost 1859-ban érte el a vasút, rengeteg új épület épült – színház, távírda, posta- és pénzügyi palota –, majd elindult a villamosközlekedés is a Nyírvidéki Kisvasút a város és Sóstó közti szakaszán. Nyíregyháza 1876-ban Szabolcs vármegye székhelye lett.

A Nyíregyházi Királyi Törvényszéki Fogházat 1891-ben létesítették. A Tanácsköztársaság ideje alatt a városban munkás- és katonatanács alakult, majd áprilistól Nyíregyháza tíz hónapig román megszállás alatt állt.

A két világháború között a lakók nagyszabású ünnepséggel ünnepelték az Örökváltság 100. évfordulóját. Ekkor Nyíregyháza Szabolcs és Ung k.e.e. vármegye székhelye volt.

A második világháború alatt több mint 6000 nyíregyházi zsidó vallású lakost deportáltak, további kétezer embert pedig orosz munkatáborokba küldtek. Sok épület is elpusztult. A háború után több száz családot telepítettek át a csehszlovák–magyar lakosságcsere keretében.

1952-ben Nyírpazonytól Sóstóhegyet, 1954-ben pedig Orostól Borbányát átcsatolják Nyíregyházához, majd 1978. december 31-től maga Oros is Nyíregyháza részévé vált.

Az 1960-as évektől a város folyamatosan fejlődik. Napjainkban Nyíregyháza fontos kulturális és oktatási központ, és Debrecen után az Észak-Alföldi régió második legfontosabb városa.

Ma a 120 ezres lélekszámot meghaladó megyei jogú város gazdag programokat kínáló közművelődési és sportintézményekkel, közgyűjteményekkel, Múzeumfaluval, Állatparkkal, festői szépségű Sóstóval, magas színvonalú művészeti élettel büszkélkedhet.

Címere

Nyíregyháza címere:

Hengerített pajzs alakú, vízszintesen két mezőre osztva. A felső égszínkék (kék) mezőben kétfelől magasan kinőtt és természetes színnel festett nyírfák között egy vörös fedésű fehér (ezüst) templom áll, tornyán ezüstcsillaggal – a város nevét jel által kifejezve. A pajzs alsó, vörös mezejében pedig egy búzavirág (kék) színű karmányba öltött emberi kar, markában aranykalászokkal – a mezőgazdaság legfőbb ágát szemléltetve. A pajzson pedig egy ötágú, gyöngyökkel és drágakövekkel – alsó részén kék-vörös-kék-vörös-kék, öt ágában pedig vörös-kék-vörös-kék-vörös színekkel – ékesített aranykorona fekszik, s az egészet aranyszálakba foglalt fehér környezet veszi körül. A pajzsot – a korona két alsó széléig – két oldalán egy-egy kifelé néző stilizált griff tartja, alattuk indás díszítéssel.
Nyíregyháza város – Magyar Állami Jelképek

Közélete

Polgármesterei

Név Párt Terminus Megjegyzés / Források
Mádi Zoltán Fidesz[8] 1990–1994 Az 1990-es választási eredmények:[9]
Csabai Lászlóné MSZP 1994–2010 Az 1994. december 11-én megtartott választáson a 23 643 érvényesen leadott szavazatból, öt jelölt közül 7449 szavazatot szerzett meg, amivel 31,51 %-os eredményt ért el.[10]
Az 1998-as választási eredmények:[11]
A 2002-es választási eredmények:[12]
A 2006-os választási eredmények:[13]
Dr. Kovács Ferenc Fidesz-KDNP 2010 óta A 2010-es választási eredmények:[14]
A 2014. október 12-én megtartott választáson a 35 613 érvényesen leadott szavazatból, nyolc jelölt közül 16 864 szavazatot szerzett meg, amivel 47,35 %-os eredményt ért el.[15]
A 2019. október 13-án megtartott választáson a 38 518 érvényesen leadott szavazatból, két jelölt közül 20 351 szavazatot szerzett meg, amivel 52,84 %-os eredményt ért el.[1]

A 2019-es önkormányzati választás eredménye

  • A polgármester-választás eredménye[16]
Jelölt neve Jelölő szerv. Szavazatok száma Szavazatok aránya
Dr. Kovács Ferenc Fidesz-KDNP 20 351 52,84%
Jeszenszki András MMMLMP – Függetlenek Egyesülete – JobbikMSZPPárbeszéd – A Zöldek PártjaMomentumDK 18 167 47,16%
Összesen 38 518 100%
  • A képviselő-testület összetétele a 2022-es időközi egyéni képviselő-választás után[17][18]
Párt Mandátumok Képviselő-testület
FideszKDNP 14 P                              
MMMLMP – Függetlenek Egyesülete – JobbikMSZPPárbeszéd – A Zöldek PártjaMomentumDK 8                                

Népesség

Lakosságszám[19][20]
Év Népesség Átl. vált.(%)  
1870 21 038 —    
1880 22 625 0,73%
1890 26 607 1,62%
1900 33 204 2,21%
1910 39 273 1,68%
1920 44 850 1,33%
1930 Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Nyíregyháza
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.


Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu.......
čítajte viac na tomto odkaze: Nyíregyháza

.......

Hladanie..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Fájl:Confusion.svg
Nyáregyháza
Fájl:Question book-new.svg
Wikipédia:Tüntesd fel forrásaidat!
Wikipédia:Ellenőrizhetőség
Wikipédia:Mi számít megbízható forrásnak?
Fájl:Nyíregyháza montázs.jpg
Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház
Fájl:HUN Nyíregyháza Címer.svg
Nyíregyháza címere
Fájl:Flag of Nyíregyháza.svg
Magyarország
Magyarország régiói
Észak-Alföld
Magyarország vármegyéi
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Járás
Nyíregyházi járás
Megyei jogú város (önkormányzati rendszer)
Megyeszékhely
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség
Kereszténydemokrata Néppárt
Irányítószám
Körzethívószám
Testvérváros
Iserlohn
Szatmárnémeti
Kajaani
Eperjes (Szlovákia)
Kirjat-Mockín
Rzeszów
St. Albans (Anglia)
Udine
Nagybánya
Bayonne (település, Pyrénées-Atlantiques)
Ungvár
Ivano-Frankivszk
Harbin
Bielsko-Biała
Népsűrűség
Tengerszint feletti magasság
Időzóna
Közép-európai idő
Egyezményes koordinált világidő
Speciális:Map/5/47.15/19.45/hu
Földrajzi koordináta-rendszer
Fájl:Szabolcs-Szatmar Bereg location map.svg
Wikimédia Commons
Category:Nyíregyháza
Sablon:Magyar település infobox
Q171223
Wikipédia:Segítség az infoboxokhoz
Német nyelv
Szlovák nyelv
Román nyelv
Megyei jogú város (önkormányzati rendszer)
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Nyíregyházi járás
Észak-Alföld
1990
Megyei jogú város (önkormányzati rendszer)
1989
Megyei város (tanácsrendszer)
1950-es megyerendezés
Szabolcs vármegye
18. század
Nyírség
Jonathan
M3-as autópálya (Magyarország)
Sóstógyógyfürdő
Nyíregyházi Állatpark
1209
Károlyi Ferenc
1753
1786
Mezőváros
1803
1824
1837
1876
Szabolcs vármegye
1911
1924
Második világháború
Észak-Alföld
Szlovákia
Ukrajna
Románia
Debrecen
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Észak-Alföld
Nyírség
Mezőváros
4-es főút (Magyarország)
41-es főút (Magyarország)
36-os főút (Magyarország)
38-as főút (Magyarország)
Kárpátalja
Románia
Honfoglalás
1209
1236
15. század
1600-as évek
Hajdúk
Hajdúváros
Bocskai István
1605
1620
Erdély
1750
Rákóczi-szabadságharc
Károlyi Ferenc
Békés vármegye
Felvidék
Evangélikus kereszténység
Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium
1786
Mezőváros
19. század
Földesúr
1803
Dessewffy család
1824
Károlyi család
1837
Sóstógyógyfürdő
1848–49-es forradalom és szabadságharc
19. század
Urbanizáció
1859
Villamos
Nyírvidéki Kisvasút
1876
Szabolcs vármegye
Megyeszékhely
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
1891
Tanácsköztársaság
Románia
Örökváltság
Szabolcs és Ung k.e.e. vármegye
Második világháború
Zsidó vallás
Oroszország
Gulag
Csehszlovák–magyar lakosságcsere
1952
Nyírpazony
Sóstóhegy
1954
Oros (település)
Borbánya
1978
1960-as évek
Debrecen
Észak-Alföld
Megyei jogú város (önkormányzati rendszer)
Fájl:HUN Nyíregyháza Címer.svg
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség
Csabai Lászlóné
Magyar Szocialista Párt
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség
Kereszténydemokrata Néppárt
Kovács Ferenc (politikus, 1960)
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség
Kereszténydemokrata Néppárt
Mindenki Magyarországa Mozgalom
LMP – Magyarország Zöld Pártja
Jobbik – Konzervatívok
Magyar Szocialista Párt
Párbeszéd – A Zöldek Pártja
Momentum Mozgalom
Demokratikus Koalíció (Magyarország)
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség
Kereszténydemokrata Néppárt
Mindenki Magyarországa Mozgalom
LMP – Magyarország Zöld Pártja
Jobbik – Konzervatívok
Magyar Szocialista Párt
Párbeszéd – A Zöldek Pártja
Momentum Mozgalom
Demokratikus Koalíció (Magyarország)
Updating...x




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.