Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Mária Magdolna-templom (Buda)
 
  A Duna-part látképe, a Budai Várnegyed és az Andrássy út
világörökségi helyszín része
Mária Magdolna-templom
111. számú műemlék
Valláskeresztény
Felekezetrómai katolikus
EgyházmegyeEsztergom-Budapesti
NévadójaMária Magdolna
Építési adatok
Építése13. század
Rekonstrukciók évei19501963
Bezárása1786
1950-ben nagy részét elbontották
Stílusgótikus
Tervezőjenem ismert
Elérhetőség
TelepülésBudapest
HelyI. kerület, 1014 Budapest, Kapisztrán tér 6.
Elhelyezkedése
Mária Magdolna-templom (Budapest)
Mária Magdolna-templom
Mária Magdolna-templom
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 30′ 14″, k. h. 19° 01′ 43″Koordináták: é. sz. 47° 30′ 14″, k. h. 19° 01′ 43″
Térkép
A Mária Magdolna-templom weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Mária Magdolna-templom témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Mária Magdolna-templom a budai vár egyik legrégebbi temploma. A 13. században épült gótikus stílusban. A templomnak mára csupán a tornya maradt meg.

Mária Magdolna-templom, légi felvétel
Mária Magdolna-templom látképe madártávlatból

Története

A 13. században a tatár rombolás után vár épült a Várhegyen, amely már a 13. század második felében a maihoz hasonló felosztásban állt: délen a királyi szálláshely, középen a Nagyboldogasszony temploma (Mátyás-templom), északon pedig a Mária Magdolna-templom. A Boldogasszony templom volt a németajkú, a Mária Magdolna-templom pedig a magyar lakosság temploma. Ekkor a vár északi része a szombati nagyvásároknak helyt adó Szombathely tér volt, amely a mai Bécsi kaputól az Úri utcáig tartott, és beletartozott az evangélikus templom akkor még üres telke is. A tér délnyugati sarkán állt az eleinte egyhajós, majd 1400 körül háromhajósra bővített gótikus templom. Korabeli ábrázolások szerint a tornyot gúlasisak fedte.

II. József 1786-os, a ferences rend működését is beszüntető rendelete után a templom változatos éveket élt meg: használták levéltári anyagok tárolására, itt koronázták 1792-ben I. Ferencet (ekkor építették hozzá a copf stílusú előcsarnokot, fedett kocsifelhajtókkal), itt fosztották meg Martinovics Ignácot papi méltóságától, az általa vezetett magyar jakobinus mozgalom résztvevői elleni per pedig a kolostorban zajlott, ahol őriztek is rabokat. 1817-ben a kolostorba költözött a budai főparancsnokság, a templom pedig Helyőrségi templom lett, benne katonai istentiszteleteket tartottak. A kocsifelhajtókat lebontották, az 1820-as években a hagymasisakot harang alakúra cserélték.

Az 1920-as években éjszakai díszkivilágítást és fűtőrendszert kapott, komoly változás azonban nem történt az épületen, bár Lechner Jenő már 1938-ban a torony gótikus arcának visszaállítását és a templom múzeummá alakítását szorgalmazta. Az 1944-es ostrom során több bombatalálat érte az épületet: a tornyon repedések keletkeztek, a 3-4. emelet északnyugati sarka leomlott; hosszházának tetőzete, a szentély és a kápolnák fala szinte teljesen beomlott. Az igazi pusztítást azonban a Mária Magdolna templom esetében sem a háború, hanem az 1950-es évek „helyreállítása” végezte: hiába készítette el 1946-ban Lux Kálmán a templom felújítási tervét, hiába kezdődött meg a tetőzet és a szentélyfal visszaépítése, 1950-ben – állítólag Rákosi személyes utasítására – az épületet mégis lebontották. Csak tornya menekült meg, néhány forrás szerint Csemegi József egy Rákosi-pantheon kialakításáról szóló mentőötletének köszönhetően.

A gótikus tornyot Csemegi József tervei szerint 1950–52 között állították helyre, a legszembetűnőbb különbség a háború előtti barokk állapothoz képest a csúcsíves ablakokban látható. A toronybelső, az oldalkápolnák és a copf előcsarnok restaurálására 1961–63 között került sor. Húsz évvel később, 1986-ban alakították ki a torony előtt a romkertet: a gótikus falakat egy méterrel a járószint fölé emelték, így a barokk maradványok eltemetésével csak a gótikus templom körvonalát, valamint a burkolat mintájában az első, egyhajós templom alaprajzát mutatva be – mint később kiderült, a gótikus templom esetében néhol méteres eltéréssel. Az egykori templom méretét érzékelteti a toronnyal átellenben felállított gótikus szentélyablak (amely valószínűleg sokkal magasabban lehetett az eredeti középkori templomon). A barokk templomra csak a gótikus tornyon helyreállított, attól teljesen idegen barokk sisak emlékeztet.

A torony sokáig elhagyatottan állt, többször fel kellett újítani, így például 1956-ban, amikor aknarobbanás ejtett sebet a toronysisakon, vagy az 1980-as években: előbb az idő, utána pedig az előző restaurálás okozta károkat javították. Hasznosítására több terv is készült. Eleinte csak kilátóban gondolkoztak, aztán a funkciók egyre bővültek: az 1970-es években a nagy belmagasságú oldalkápolnák szintekre osztásával alakítottak volna ki társalgót, előadó- és kiállító tereket és modern berendezésű kávézót; az 1980-as években borozót álmodtak a háború után kifosztott kriptába, kávézót az előcsarnokba és pénzváltót a toronyba. Végül ásványi anyagokat, bizsukat és művészeti alkotásokat árusító üzlet működött a toronyban, pár évig. A templom újjáépítése is felvetődött 1989-ben, ekkor háromhajós, gótikus stílusú, de krómacél szerkezetű, üveghomlokzatú épület terve látott napvilágot. Az ötlet hamar elfelejtődött, a templom felépítése pedig csak 1999-ben került újból terítékre, a Millennium alkalmából.

A Honvédelmi Minisztérium Kollégiumának felkérésére ekkor Balázs Mihály építész, a lágymányosi Magyar Szentek Templomának társtervezője készített terveket a rekonstrukcióhoz. Balázs tervei szerint helyreállította volna a gótikus tornyot egy hozzá illeszkedő gúlasisakkal, és új templomhajót épített volna, amely a környező épületek tömegéhez, magasságához illeszkedve töltötte volna be a most a téren tátongó lyukat. Nem foglalt állást sem a gótikus, sem a barokk állapot mellett, aszimmetrikus arányaival, párkánymagasságaival mindkettőt érzékelteti, és kortársi megoldásokban is bővelkedik. A terv Helyőrségi Főtemplomról szólt, de a főhajóhoz történeti múzeumnak helyt adó épület is csatlakozott volna; itt a járószint alatti romok és a rekonstruált szentélyablak helyett inkább változó vastagságú téglafalba helyezett kőtöredékek emlékeztetnek a templom múltjára. A déli oldalra tervezett több száz kis ablak bőséges fény beszűrődését tette volna lehetővé, amely egész nap vándorolhatott volna az épületbelsőben.

Azonban a Honvédelmi Minisztériumnál végbement személyi változások miatt a tervet „elnapolták”, ennek már több éve. Az alapkoncepciót egyébként is többen támadták: mi szükség van egy ekkora templomra a várban, miközben templomból van több is, de például alapvető turisztikai funkciók hiányoznak? Azóta galéria működik a toronyban, de rendezvényszervezés céljából bárki kibérelheti, habár a fűtés nem megoldható.

Utoljára az Örökségi Napok során szerették volna „újjáépíteni” a templomot, bár csak néhány percre, lézertechnikával; de a szél, amely elfújta a mesterséges füstöt, és az áramszünet megakadályozta Mindenesetre a torony, a romkert és a rekonstruált szentélyablak együttesének köszönhetően az egykori templom óriási méretei máig lehengerlőek; vagy ahogy Szerb Antal írta 1935-ben Budapesti Kalauz Marslakók Számára c. sorozatában „az éktelenül nagy”, még teljes épületről: „a Westminster Abbey nagyobb, de mellette nem lesz ilyen kicsi az ember Vessen keresztet és meneküljön.”

A toronyban egy 24 harangból álló harangjáték működik.

Képgaléria

Jegyzetek

Források

További információk

Commons:Category:Tower of the Church of Saint Mary Magdalene, Budapest
A Wikimédia Commons tartalmaz Mária Magdolna-templom (Buda) témájú médiaállományokat.
Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Mária_Magdolna-templom_(Buda)
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.


Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu
čítajte viac na tomto odkaze: Mária Magdolna-templom (Buda)



Hladanie......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Fájl:Disambig.svg
Mária Magdolna (egyértelműsítő lap)
Fájl:Világörökség logo.png
Budapest világörökségi helyszínei
Világörökség
Magyarországi műemlékek listája
Fájl:A Mária Magdolna-templom 33.JPG
Fájl:Volt Mária Magdolna (Helyőrségi) templom tornya és falmaradványai (111. számú műemlék) 6.jpg
Kereszténység
Római katolikus egyház
Esztergom-Budapesti főegyházmegye
Mária Magdolna
13. század
1950
1963
Gótika
Budapest
Budapest I. kerülete
Fájl:Map budapest districts-and-neighbourhoods.svg
Földrajzi koordináta-rendszer
Wikimédia Commons
Category:Church of Saint Mary Magdalene, Budapest
Sablon:Templom infobox
Q784852
Wikipédia:Segítség az infoboxokhoz
Budai Várnegyed
13. század
Fájl:Mária Magdolna-templom, légi felvétel.jpg
Fájl:Mária Magdolna-templom látképe madártávlatból.jpg
13. század
Budai vár
Várhegy (Buda)
Mátyás-templom
Bécsi kapu
Úri utca (Budapest)
1400
Gótika
II. József magyar király
1786
Ferences rend
I. Ferenc magyar király
Copf stílus
Martinovics Ignác
Magyar jakobinus mozgalom
1817
1820-as évek
Hagymasisak
1920-as évek
Lechner Jenő
1938
Budapest ostroma
1950-es évek
1946
Lux Kálmán
1950
Rákosi Mátyás
Gótika
Barokk
1999
Millennium
Balázs Mihály (építész)
Lágymányos
Szerb Antal
Westminsteri apátság
Harangjáték
Fájl:Mária Magdolna torony.JPG
Fájl:Fortepan 82525.jpg
Fájl:Máriamagdolnatemplom légifotó.jpg
Fájl:Marimagdonatoronycivertanlegi1.jpg
Fájl:A Mária Magdolna-templom 33.JPG
Fájl:A Mária Magdolna-templom 44.JPG
Fájl:Mária Magdolna-templom 11.JPG
Fájl:A Mária Magdolna-templom88.JPG
Fájl:Kőtábla a Mária Magdolna-templom falán. - Budapest I., Kapisztrán tér.jpg
Fájl:Mária Magdolna-templom. Buda várának visszavétele emléktábla (1986). - Budapest I., Kapisztrán tér.jpg
Fájl:A Mária Magdolna-templom77.JPG
Fájl:A Mária Magdolna-templom tornya ThT.JPG
Fájl:Koronázási Palást.jpg
Speciális:Könyvforrások/963 2816617
Category:Tower of the Church of Saint Mary Magdalene, Budapest
Wikimédia Commons
Category:Tower of the Church of Saint Mary Magdalene, Budapest
Sablon:Budapest I. kerülete
Sablon:Budapest I. kerülete
Sablonvita:Budapest I. kerülete
Budapest I. kerülete
Gellérthegy
Krisztinaváros
Tabán (Budapest)
Budai Várnegyed
Víziváros (Budapest)
Szent György tér (Budapest)
Dísz tér
Móra Ferenc utca
Úri utca (Budapest)
Szentháromság tér
Országház utca
Tóth Árpád sétány
Bécsi kapu tér (Budapest)
Lovas út
Logodi utca
Széll Kálmán tér
Batthyány utca
Batthyány tér
Clark Ádám tér
Kereszt tér
Attila út (Budapest)
Horváth-kert
Krisztina körút
Mészáros utca
Naphegy
Vérmező
Mátyás-templom
Budavári evangélikus templom
Szent Ferenc sebei templom (Budapest)
Budapest-Felsővízivárosi Szent Anna-plébániatemplom
Szilágyi Dezső téri református templom
Budai kapucinus templom
Alexandriai Szent Katalin-templom (Budapest-Tabán)
Krisztinavárosi Havas Boldogasszony-plébániatemplom
Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium
Toldy Ferenc Gimnázium
Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola
Petőfi Sándor Gimnázium (Budapest)
Szilágyi Erzsébet Gimnázium (Budapest)
Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
Krisztina Téri Iskola
Budavári Palota
Budapesti Történeti Múzeum
Magyar Nemzeti Galéria
Országos Széchényi Könyvtár
Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum
Sziklakórház Atombunker Múzeum
Budavári labirintus
Sándor-palota (Budapest)
Várszínház (Budapest)
Francia Intézet
Magyar Nemzeti Levéltár
Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár Mezőgazdasági Könyvtár
Budavári sikló
Régi budai városháza
Szent Miklós domonkos kolostor
Prímási palota (Budapest)
Lánchíd Palota
Budai Váralagút
Várkert Bazár
Várkert-kioszk
Rác gyógyfürdő
Rudas gyógyfürdő
Bethlen-udvar
Budavári nagy rondella
Buzogánytorony (Budai vár)
István-torony (budai vár)
Halászbástya
Szentháromság-szobor (Budai Várnegyed)
Bécsi kapu
Savanyúleves tornya
Szent Gellért-szobor
Filozófiai kert
„0” kilométerkő
Bécsi kapu téri szőlőtőke
Citadella-kristálybarlang
Gellért-hegy
Gülbaba-barlang
Budavári Palota
Budapesti Történeti Múzeum
Buzogánytorony (Budai vár)
István-torony (budai vár)
Budavári nagy rondella
Magyar Nemzeti Galéria
Országos Széchényi Könyvtár
Budavári sikló
Sándor-palota (Budapest)
Karmelita kolostor
Régi budai városháza
Mátyás-templom
Halászbástya
Szent Miklós domonkos kolostor
Prímási palota (Budapest)
Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Budavári evangélikus templom
Magyar Nemzeti Levéltár
Bécsi kapu
Sziklakórház Atombunker Múzeum
Budai Vár-barlang
Karátsonyi-palota
József főhercegi palota
Budai Színkör
Budai Tornacsarnok
Régi Szent János-kórház
Sablon:Budai Várnegyed
Sablon:Budai Várnegyed
Sablonvita:Budai Várnegyed
Budai Várnegyed
Anjou bástya
Bécsi kapu
Budapesti Történeti Múzeum
Budavári labirintus
Budavári Palota
Budavári sikló
Buzogánytorony (Budai vár)
Dísz tér
Budavári evangélikus templom
Fehérvári kapu (budai vár)
Fehérvári rondella
Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Halászbástya
István-torony (budai vár)
Karmelita kolostor
Magyar Nemzeti Galéria
Magyar Nemzeti Levéltár
Mátyás-templom
Budavári nagy rondella
Országos Széchényi Könyvtár
Arany Sas Patikamúzeum
Régi budai városháza
Sándor-palota (Budapest)
Szent György tér (Budapest)
Szentháromság-szobor (Budai Várnegyed)
Sziklakórház Atombunker Múzeum
Budai Vár-barlang
Fájl:P middleages.png
Portál:Középkor
Fájl:Coat of arms of Budapest.svg
Portál:Budapest
Updating...x




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.