Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Brandenburg
 
Brandenburg
Brandenburg zászlaja
Brandenburg zászlaja
Brandenburg címere
Brandenburg címere

FővárosaPotsdam
é. sz. 52° 24′ 00″, k. h. 13° 04′ 00″Koordináták: é. sz. 52° 24′ 00″, k. h. 13° 04′ 00″
Legnagyobb városPotsdam
Államformaszabad állam
Vezetők
MiniszterelnökDietmar Woidke (SPD)
Hatalmon lévő pártSPD/CDU/Zöldek koalíció
Hivatalos nyelvnémet
Beszélt nyelveknémet
Tagság
Lista
IT Planning Council
Népesség
Népszámlálás szerint2 449 193 fő (2013. dec. 31.)[1]
Becsült2 493 000 fő (2007. november 30.)
Népsűrűség86,25 fő/km²
Földrajzi adatok
Terület29 477 km²
IdőzónaCET (UTC+1)
CEST (UTC+2)
Egyéb adatok
Pénznemeuró
Nemzetközi gépkocsijelD
Internet TLD.de
Villamos hálózat230 V 50 Hz
Közlekedés irányajobboldali
A Wikimédia Commons tartalmaz Brandenburg témájú médiaállományokat.

Brandenburg (alsószorb nyelven Kraj Braniborska) Németország egyik szövetségi tartománya az ország keleti részén. Keletről Lengyelország, délről Szászország, nyugatról Közép-Szászország, északról pedig Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományok fogják körbe. Brandenburg központjában található az attól közigazgatásilag elválasztott Berlin. A tartomány fővárosa Potsdam.

Brandenburgot valószínűleg 1157-ben alapították, miután a sváb-frank fejedelmi családból származó I. (Medve) Albert meghódította és a Német-római Birodalom részévé tette a területet. 1415 és 1918 között a Hohenzollern-dinasztia uralkodott és az általuk megerősített Poroszország központjává tették a tartományt. A második világháború után Németország szovjet megszállási övezetébe került és az 1949-ben megalapított NDK része lett. 1952-ben Brandenburgot feloszlatták és több megyét alapítottak területén. A német egység helyreállításával, 1990-ben a tartományt újraszervezték.

Ősöreg tölgyek, sötét bükk-csenevészek
Mezőket kerítő zöldellő nyírek(…)[2]

Földrajza

Brandenburg földrajzi felosztása

Brandenburg 29 476 km²-es területével a legnagyobb a volt NDK-s, az ún. „új tartományok” között. Legnagyobb észak-déli kiterjedése 291, legnagyobb kelet-nyugati kiterjedése 244 km. A tartományt négy nagy DK-ÉNY irányú ősfolyamvölgy (északról dél felé sorrendben: eberswaldi, berlini, baruthi és lausitzi) és a közöttük elhelyezkedő magasabb térszínek tagolják. A tartomány három nagy történelmi tájegységre tagozódik. A Berlin környéki központi területtől (Mark Brandenburg) délkeletre található Niederlausitz és a Berlintől délnyugatra fekvő Fläming válik el élesebben. Északnyugatra a Havel-vidék, északkeletre pedig az Oderbruch tartozik a tartományhoz. A tartomány szinte teljes egészében alföld, legmagasabb pontja, a Heidehöhe a szász határvidéken fekvő Gröden területén emelkedik, 201,4 méter magas.

A Berlin körüli elővárosi gyűrű a német fővárossal együtt alkotja a Berlin/Brandenburg nagyvárosi régiót. Brandenburg infrastruktúrája sugaras szerkezetű, az ország fővárosa köré szerveződik. A berlini elővárosi zónán kívül fekvő nagyobb városok Brandenburg és Frankfurt, illetve Cottbus.

Geológia és morfológia

A Barnim körzetében fekvő Klein Rummelsberg valószínűleg drumlin

A síkság anyaga 100-400 méter vastagságban lerakódott fiatal negyedidőszaki üledék. Az üledéksor vastagsága a negyedidőszak során bekövetkezett nagymértékű süllyedést (200-400 méter) jelzi. Az alatta fekvő harmadidőszaki üledéksor tanúsága szerint a harmadidőszak folyamán a tartomány területét többször víz borította. A tengerborítottság mértéke és mélysége sűrűn változott, majd a pliocén végén megjelenő kavics és homoküledékek a tenger feltöltődéséről tanúskodnak.

A harmadidőszaki üledékek alatt elterülő közép- és óidei alaphegységek apró foltokban bukkannak a felszínre. Az alapkőzet legjelentősebb felszínre bukkanása a Berlintől 20 kilométernyire keletre lévő mindössze 80 méter magas Rüdersdorfi rög. Anyaga triász mészkő, amely ritka kincsnek számított a jobbára agyaggal és kaviccsal borított Német-lengyel-síkságon, ezért évszázadok óta bányászták. 1990-ig az NDK legnagyobb mészkőbányáit táplálta. Szintén a síkságot színesítő elemek közé tartozik a Berlintől 50 kilométerre délre lévő gipszsapkás Sperenberg (80 m) sótömb, az alsó-lausitzi szarukő anyagú Kossenberg (179 m) és a szász határvidéken fekvő Rotberg (83 m) kvarcitmagaslata.

A tartomány a Germán-alföldön fekszik, így kialakulását és felszíni formáit döntően meghatározták a legutóbbi jégkorszak idején Skandináviából előnyomuló óriásgleccserek. A síkságot 10-20 kilométer szélességű, 40-60 méter mélységű ún. ősfolyamvölgyek szelik át DK-ÉNY irányban. (Az ősfolyamvölgyek az egykori jégtakaró pereme előtt összegyűlő olvadékvizeket vezették a tengerbe.) Az ősfolyamvölgyek északi peremein találjuk a jégtakaró által maga előtt tolt törmelékből felhalmozott végmorénák kanyargó dombsorait. A morénák anyaga döntően a Skandináviából érkező óriásgleccser által szállított gránit, gabró és gneisz.

A tartományban szétszórva több helyen is találhatók ún. jégkori rögök. Ezen óriási méretű (100 métert meghaladó vastagságú, néhol kilométert meghaladó hosszúságú) köveket régebben a negyedidőszaki üledék alól felszínre bukkanó alapkőzetnek tekintették. A kutatófúrások azonban megállapították, hogy e hatalmas kőtömbök alatt is harmadidőszaki üledék található, tehát a belföldi jég hagyta hátra őket.

A jégtakaró munkájának eredményei az ún. vásott sziklák (Rundhöcker) és a mozgó jég által lemart felszínű vándorkövek. Az egykori jég olvadási zónájában felbukkanó drumlinek a jégpáncél alatt áramló vizek által létrehozott hordaléktorlaszok maradványai. Szintén a jég alatti vízmozgás eredményei a tartományban jellemző, hosszan elnyúló homokos hátak, az ózok, illetve a szétágazó kame-k. Az olvadékvíz által az ősfolyamvölgyekben lerakott homokot a szél rendezte dűnékbe.

Felszíni vizek

Brandenburg Németország felszíni vizekben leggazdagabb tartománya. Több mint 3000 természetesen kialakult mellett számos mesterségesen kialakított apró víztározó vagy bányató található területén. A vidéket kb. 33 000 kilométernyi folyóvíz hálózza be, amelyeknek többsége mesterségesen kimélyített vízelvezető csatorna és egyéb árok. A viszonylagos csapadékszegénység miatt a talajvíz csak nehezen pótlódik, a vizek öntisztulási folyamata nehézkes. A számos természetes tóvidékhez ma már egy mesterséges is társul. Az egykori lausitzi barnaszénbányák felhagyott külszíni fejtéseit tavakká alakítják át. 2025-re a szénbányák helyén Európa legnagyobb mesterséges tóvidéke terül majd el.[3]

A tartományt két nagy folyam zárja közre. Nyugati határán az Elba, míg keleten az Odera hömpölyög. A Brandenburgot ténylegesen átszelő legnagyobb folyók a Havel és mellékfolyója a Spree. A folyókat a nagyobb városok között mesterséges hajóutakká mélyítették.

Éghajlata

Potsdam klímadiagramja

Brandenburg éghajlati szempontból átmeneti zónában fekszik. Nyugatról, az Északi-tenger felől az óceáni klíma, kelet felől pedig kontinentális hatások érik. A tartomány alföldi jellegének köszönhetően a domborzat nem befolyásolja a klímát és nem alakít ki éles éghajlati határvonalakat. A tartomány területén ennek ellenére jelentős időjárási különbségek alakulhatnak ki.

Az éves átlagos hőmérséklet 9 °C. A leghidegebb hónap -1 °C-os átlaghőmérsékletével január, míg július 18 °C-os átlagértékével az év legmelegebb periódusa. A kontinentalitás mértéke (a hőingás és a csapadék szélsőséges eloszlása) északnyugat felől délkeleti irányban növekszik. A téli időszakokban rendszeresen előforduló viharok miatt Cottbus környéke jelentősen hidegebb az északnyugati vidékeknél.

Brandenburg a legszárazabb német tartomány, a csapadék évi átlagos összege mindössze 600 mm. A legcsapadékosabbak az északnyugati vidékek. Az Oderbruch 500 mm alatti éves csapadékával Németország legszárazabb területe. A csapadékmaximum a nyári hónapokra esik, a legszárazabb időszak a tél és a tavasz eleje. A nyár végére megnő a tűlevelű erdőket fenyegető tüzek veszélye. Az évi napsütéses órák száma 1600.[4]

Története

I. Albert, Brandenburg alapító uralkodója

A tartomány névadó települése Brandenburg an der Havel város. A város neve valószínűleg a szláv bran (mocsár) szóból származik. Elsőként a város püspökségének 948-ban keletkezett alapító iratában olvasható a Brendanburg név, majd 967-ben Widukind von Corvey szász történetíró számol be Brennaburg nem sokkal azelőtti meghódításáról.[5]

Brandenburg, mint államalakulat megszervezésének legvalószínűbb éve 1157. A sváb-frank fejedelmi családból származó Medve Albert ekkor hódította meg és tette a Német-római Birodalom területévé az akkori Nordmarkot. 1415-től kezdve a Hohenzollern-ház uralkodott az államban és 1640-től kezdődően egyre inkább hatalmuk központjába helyezték azt. 1701-től Brandenburg a porosz állam része. A középpontjában fekvő Berlinnel egyre inkább Poroszország központi területévé fejlődött és 1815 után már a legnagyobb porosz tartomány volt. 1881-ben Berlin önálló tartománnyá alakult, így kikerült Brandenburg fennhatósága alól, majd 1920-ban a Nagy-Berlinről szóló törvény értelmében további területek kerültek a tartománytól a városhoz.

A második világháború utolsó hónapjaiban a Vörös Hadsereg nyomult be a tartományba. A háború utáni határrendezéskor elvesztek az Oderától keletre fekvő területek. 1945-ben a szovjet megszállási zónában a tartomány újraalakult. 1946-ban Brandenburg története során először tartományi parlamenti választásokat tartottak, amelyen a NSZEP győzelmet aratott, de nem tudott többségbe kerülni a konzervatív CDU-val és a liberális LDPD-vel szemben. 1949-től kezdve az NDK-t vezető a sztálinista kormányzat egyre inkább a tartományok önállóságának megszüntetésére és a hatalom központosítására törekedett. Ennek jegyében a második tartományi választásokon csak a népfrontba tömörült pártok indulhattak, míg az eredményeket a központi hatalom céljainak megfelelően manipulálták. A jelentőségét vesztett tartományt az 1952-es közigazgatási reform során feloszlatták és területét több megyére (Cottbus, Brandenburg és Frankfurt) osztották fel. A három megye nem fedte le teljesen a megszűnt tartományt. Az északi perifériákon Neubrandenburg és Schwerin megyékhez (ma Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány) kerültek települések, míg nyugaton Szász-Anhalt egyes határ menti térségei kerültek Potsdam és Cottbus megyékbe.

1990. október 3-án létrejött az egységes Németország. Potsdam, Frankfurt és Cottbus megyékből (Hoyerswerda, Jessen és Weißwasser települések nélkül) megalakult az új Brandenburg tartomány. Október 26-án először ült össze az új tartományi parlament. A tartományi szervezetek felépítéséhez a brandenburgi kormányzatnak Észak-Rajna-Vesztfália nyújtott segítséget. 1996. május 5-én a lakosság többsége népszavazáson utasította el Berlin és Brandenburg tartományok egyesítését.[6]

Társadalom

Népesség

Brandenburg lakosságszámának változása 19552005

Brandenburg 2 550 000 lakójának többsége (50,5%) nő.[7] Lakosságszáma alapján mindössze a 10. legnagyobb német tartomány, népsűrűsége alapján (87 lakos/km²) pedig Mecklenburg-Elő-Pomeránia után a második legritkábban lakott országrész. A tartományban két 100 000 fő fölötti város található: Potsdam és Cottbus.

A lakosság lélekszámának változása kiegyenlített volt az elmúlt években, ám Brandenburgon belül jelentős regionális eltérések mutathatók ki. A Berlin körüli elővárosi gyűrű lakossága 1994 és 2005 között 50%-kal, kb. 1 millió főre növekedett, míg a tartomány perifériáin fekvő városok és falvak ennél valamivel nagyobb mértékű lakosságvesztést szenvedtek el.[8][9] A tartományba korábban nagy volt a bevándorlás, de ma már nem ellensúlyozza a „természetes” fogyásból származó népességvesztést sem.[10]

Nyelvek

Kétnyelvű, német-szorb tábla Cottbusban

A tartomány lakosságának többsége a felnémet nyelvjárást beszéli, de előfordulnak a saját pátriájukban a mark-brandenburgi és a berlin-brandenburgi dialektust beszélők is. A Szászországgal közös határ mentén felső-szász – türingiai, míg Berlintől délkeletre a lausitzi nyelvjárást használják. Az említett dialektusok mindegyike az ún. keleti középnémet nyelvjáráscsalád körébe tartozik.
Lausitz a szláv népek körébe tartozó szorbok hazája is. Az eltűnéstől veszélyeztetett apró szláv nyelvet ma már csak mindössze 60 000 ember beszéli anyanyelveként, közülük 20 000-en élnek Brandenburgban.[11] A tartomány nagyobb városaiban telepednek le a külföldről érkező bevándorlók. 1990-ben még csak a lakosság 0,7%-a volt nem német állampolgár, ez mára 2,5%-ra növekedett.[12] A legnépesebb külföldi csoport a lengyeleké, majd a vietnámiak és az oroszok következnek. Brandenburgban kb. 1000 magyar él.

Vallások

A második világháború előtt Brandenburg lakossága túlnyomóan az evangélikus rítus követője volt. Az NDK megalakulását követő társadalmi változások nem kedveztek az egyházaknak. Az állam kommunista vezetése bizalmatlansággal tekintett a vallásosság megnyilvánulásainak különböző formáira. Ennek eredménye lett, hogy az egykori NDK minden tartományában magas értéket ér el a vallásukat nem gyakorlók és az ateisták száma. Az 1946 után született keletnémet nemzedékek 75-80%-a nem jár templomba.[13] A Berlin - Brandenburgi evangélikus egyház 1990 óta minden évben 10 - 20 ezer tagot veszít.[14] Az evangélikus közösség a tartomány lakosságának kb. 20%-át teszi ki, ez az arány azonban évről évre csökken.

A német tartományok közül Brandenburgban a legalacsonyabb (3,6%) a katolikusok aránya, mindössze 91 000 hívőt tartanak számon.[15] A bevándorlók kis létszáma és az összetétele miatt a muzulmánok száma nem jelentős. Alacsony a zsidó népesség számaránya is, bár ez a szám az oroszországi bevándorlás miatt növekszik.[16][17]

Világnézeti szempontból a brandenburgiak legnagyobb része, a lakosság 75-80%-a vallástalannak vagy ateistának tekinthető.[18][19]

Politikai élete

Parlament és választási rendszer

A 2009-ben választott tartományi gyűlés összetétele

Brandenburg 88 fős tartományi parlamentjét 1994 óta 5 évre választják meg. (Az első kormányzati periódus csak 4 évig tartott.) A törvényhozás összetételét együttesen határozza meg a 44 egyéni választókörzetben induló jelöltekre leadott (első szavazat) és a pártjelöltek listáira (másodszavazat) adott voksok. A parlamentbe való bejutáshoz a pártoknak a pártlistás szavazatok legalább 5%-át kell összegyűjteniük, ám egyéni képviselőjelölt indítása nem feltétlenül szükséges.[20] A tartományban a keleti országrészben jellemző szélsőséges nézeteket hangoztató pártok bejutottak a parlamentbe, a DVU 1999 és 2009 között saját frakcióval is bírt, míg a PDS (Baloldal jogelődje) hagyományosan az egyik legnépszerűbb politikai erő Brandenburgban.[21] A nyugati eredetű kispártok (FDP és a Zöld Párt) a régi tartományokban elért eredményeikhez képest gyengén szerepeltek, 1994-ben másfél évtizedre kiszorultak a parlamenti politizálásból, csak a 2009-es választásokat követően térhettek oda vissza. A legutóbbi választásokat 2019. szeptember 1-én tartották. A parlament székhelye Potsdam.

A következő tartományi választásra előreláthatólag 2024 szeptemberében kerül majd sor.

Kormány

Dietmar Woidke (SPD) 2013 óta Brandenburg miniszterelnöke

A tartományi kormányt a parlament egyszerű többséggel választja meg saját mandátumának időtartamára. A kormányt a miniszterelnök vezeti, az ő feladata az egyes miniszterek kinevezése és menesztése is. A miniszterelnök lemondásával vagy halálával az egész kabinet megbízatása megszűnik. A miniszterelnök és a miniszterek mandátumuk idején nem lehetnek vállalkozások vezetői, megbízottjai és nem vállalhatnak más közhivatalt.[25]

Brandenburgban jelenleg kilenc minisztérium működik. A miniszterek mellett a kormány tagja miniszterelnöki hivatal (kancellária) vezetője és az ún. külügyi megbízott is. (Brandenburg az egységes Németország részeként nem folytat önálló külpolitikát, ezért nem nevez ki külügyminisztert.)

Miniszterelnökök

Alkotmány és jelképek

Brandenburg régi címere

Az újjáalakulást követően került sor az alkotmány kidolgozására. A brandenburgi alaptörvényt 1992. április 14-én fogadta el a tartományi gyűlés, majd két hónappal később népszavazás szentesítette azt.[26] Az alkotmány 2 fő részre bontva 117 szakaszban fekteti le a tartomány működésének alapjait, különös súlyt fektetve a szabadságjogok kihangsúlyozására.

Az alkotmány rendelkezik az állam jelképeiről is. Címerként a fehér pajzson vörös sast, az ún. „Mark Bandenburgi sast” választották. A széttárt szárnyú, balra pillantó vörös sas több Mark brandenburgi város címerében is megtalálható. A jelkép még a 12. századból származik, a tartományt alapító I. Albert fiának, I. Ottónak az 1170-es címerében tűnik fel elsőként. 1990-ben a címerhez korábban csatolt alakokat és díszítőelemeket elhagyták.
Brandenburg zászlaja piros-fehér, közepén a tartományi címerrel.

Közigazgatás

A közigazgatás középső szintjét Brandenburgban a körzetek (másként járás, németül Kreis) jelentik. A brandenburgi körzet területe és népessége alapján a magyar megyei és kistérségi szint között helyezkedik el. 1993 óta a tartomány 14 körzetre és 4 körzeti jogú városra (Kreisfreie Stadt) oszlik. A legalsó közigazgatási szint a község (Gemeinde), ami általában több, akár földrajzilag is elkülönült települést fog össze és észszerűen használja ki a térség erőforrásait.

Brandenburg körzetei
Brandenburg városai és községei
A brandenburgi körzetek
Térkép Körzet neve
(szorb név)
Szám Székhely
(szorb név)
Terület
(km²)
Népesség
(fő)
Kód Közösségek
száma
Brandenburg körzetei
Brandenburg körzetei
Barnim 1 Eberswalde 1194 177 396 BAR 26
Dahme-Spreewald
(Damna-Błota)
2 Lübben
(Lubin)
2261 161 756 LDS 37
Elbe-Elster 3 Herzberg 1889 119 773 EE 33
Havelland 4 Rathenow 1717 155 408 HVL 16
Märkisch-Oderland 5 Seelow 2127 191 998 MOL 45
Oberhavel 6 Oranienburg 1795 201 289 OHV 19
Oberspreewald-Lausitz
(Gorne Błota-Łužyca)
7 Senftenberg
(Zły Komorow)
1216 129 581 OSL 25
Oder-Spree
(Odra-Sprjewja)
8 Beeskow
(Bezkow)
2242 189 185 LOS 38
Ostprignitz-Ruppin 9 Neuruppin 2509 106 830 OPR 23
Potsdam-Mittelmark 10 Bad Belzig 2575 204 007 PM 38
Prignitz 11 Perleberg 2123 87 221 PR 26
Spree-Neiße
(Sprjewja-Nysa)
12 Forst
(Baršć)
1647 135 017 SPN 26
Teltow-Fläming 13 Luckenwalde 2092 162 383 TF 16
Uckermark 14 Prenzlau 3058 137 209 UM 34
A brandenburgi körzeti jogú városok
Város neve
(szorb név)
Jele Terület
(km²)
Népesség
(fő)
Potsdam P 187 148 691
Brandenburg BRB 228 73 475
Odera-Frankfurt FF 147 52 594
Cottbus
(Chośebuz)
CB 164 102 265
Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Brandenburg
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.

Source: Brandenburg

Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu....
čítajte viac na tomto odkaze: Brandenburg

....

Hladanie............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Fájl:Confusion.svg
Brandenburg (Kentucky)
Fájl:Flag of Brandenburg.svg
Brandenburg zászlaja
Fájl:DEU Brandenburg COA.svg
Fájl:Brandenburg in Germany.svg
Főváros
Potsdam
Földrajzi koordináta-rendszer
Potsdam
Államforma
Dietmar Woidke
Németország Szociáldemokrata Pártja
Németország Szociáldemokrata Pártja
Kereszténydemokrata Unió
Szövetség '90/Zöldek
Hivatalos nyelv
Német nyelv
Német nyelv
2007
November 30.
Népsűrűség
Időzóna
Egyezményes koordinált világidő
Egyezményes koordinált világidő
Euró
Nemzetközi gépkocsijelek listája
Legfelső szintű tartomány
.de
Villamos hálózat
Jobb és bal oldali közlekedés
Wikimédia Commons
Category:Brandenburg
Németország
Németország tartományai
Lengyelország
Szászország
Szász-Anhalt
Mecklenburg-Elő-Pomeránia
Berlin
Potsdam
1157
I. Albert szász herceg
Német-római Birodalom
1415
1918
Hohenzollern-ház
Porosz Királyság
Második világháború
Németország
1949
Német Demokratikus Köztársaság
1952
1990
Fájl:Uebersicht Brandenburg.png
Német Demokratikus Köztársaság
Ősfolyamvölgy
Berlin
Alföld
Szászország
Berlin
Berlin/Brandenburg nagyvárosi régió
Berlin
Brandenburg an der Havel
Frankfurt (Oder)
Cottbus
Fájl:Kleiner Rummelsberg1.JPG
Drumlin
Negyedidőszak
Harmadidőszak
Harmadidőszak
Pliocén
Berlin
Triász
Mészkő (kőzet)
Agyag
Germán-alföld
1990
NDK
Mészkő (kőzet)
Síkság
Berlin
Gipsz
Szászország
Germán-alföld
Würm-glaciális
Skandinávia
Gleccser
Ősfolyamvölgy
Ősfolyamvölgy
Ősfolyamvölgy
Moréna
Skandinávia
Gránit
Gneisz
Negyedidőszak
Harmadidőszak
Drumlin
Óz (forma)
Kame
Németország

Lausitz
2025
Európa
Elba (folyó)
Odera
Havel (folyó)
Spree
Fájl:Klimadiagramm-Potsdam-Deutschland-metrisch-deutsch.png
Potsdam
Északi-tenger
Óceáni éghajlat
Kontinentális éghajlat
Cottbus
Németország
Fájl:Searchtool right.svg
Brandenburg történelme
Fájl:Albert I of Brandenburg.jpg
Brandenburg an der Havel
Szláv nyelvek
948
967
1157
I. Albert szász herceg
Német-római Birodalom
1415
Hohenzollern-ház
1640
1701
Porosz Királyság
Berlin
Porosz Királyság
1815
1881
Második világháború
Munkás-paraszt Vörös Hadsereg
Odera
1945
1946
Német Szocialista Egységpárt
Kereszténydemokrata Unió
1949
Német Demokratikus Köztársaság
1952
Mecklenburg-Elő-Pomeránia
Szász-Anhalt
1990
Október 3.
Németország
Október 26.
Észak-Rajna-Vesztfália
1996
Május 5.
Berlin
Fájl:Einwohnerentwicklung Land Brandenburg 1955-2005.jpg
1955
2005
Mecklenburg-Elő-Pomeránia
Potsdam
Cottbus
Berlin
1994
2005
Fájl:Cottbus zweisprachige Strassenbezeichnung zugeschnitten.jpg
Felnémet nyelvek
Szászország
Türingia
Berlin
Szláv népek
Szorbok
Szláv nyelvek
1990
Lengyelek
Oroszok
Második világháború
Evangélikus
NDK
Kommunista
NDK
Ateizmus
1946
1990
Németország tartományai
Római katolikus
Ateizmus
Fájl:Brandenburger Landtag 2009.svg
2009
Német Népi Unió
Baloldali Párt (Németország)
Német Szabaddemokrata Párt
Szövetség ’90/Zöldek
2019
Szeptember 1.
Potsdam
Kereszténydemokrata Unió
Németország Szociáldemokrata Pártja
Német Szabaddemokrata Párt
Szövetség ’90/Zöldek
Baloldali Párt (Németország)
Alternatíva Németországért
Német Népi Unió
1990
Október 14.
Németország Szociáldemokrata Pártja
Német Szabaddemokrata Párt
Szövetség ’90/Zöldek
1990
1994
Németország Szociáldemokrata Pártja
Német Szabaddemokrata Párt
1994
1994
Szeptember 11.
Németország Szociáldemokrata Pártja
1999
Szeptember 5.
Németország Szociáldemokrata Pártja
Kereszténydemokrata Unió
2004
Szeptember 19.
Németország Szociáldemokrata Pártja
Kereszténydemokrata Unió
2009
Szeptember 27.
Németország Szociáldemokrata Pártja
Baloldali Párt (Németország)
2014
Szeptember 14.
Németország Szociáldemokrata Pártja
Baloldali Párt (Németország)
2019
Szeptember 1.
Németország Szociáldemokrata Pártja
Kereszténydemokrata Unió
Szövetség ’90/Zöldek
2024
Fájl:20200123 Dietmar Woidke by OlafKosinsky 8984.jpg
Dietmar Woidke
Németország Szociáldemokrata Pártja
2013
Németország
Manfred Stolpe
Németország Szociáldemokrata Pártja
Dietmar Woidke
Fájl:Wappen Preußische Provinzen - Brandenburg.png
1992
Április 14.
12. század
1170
1990
Németország járásai
Német nyelv
Megye (közigazgatási egység)
Kistérség
1993
Község
Fájl:Brandenburg, administrative divisions - de - colored.svg
Fájl:Karte der Ämter in Brandenburg.png
Fájl:Brandenburg Kreise (nummeriert).svg
Eberswalde
Lübben (Spreewald)
Herzberg (Elster)
Rathenow
Seelow
Oranienburg
Senftenberg (Németország)
Beeskow
Neuruppin
Bad Belzig
Perleberg
Forst (Brandenburg)
Luckenwalde
Prenzlau
Potsdam
Brandenburg an der Havel
Frankfurt an der Oder
Cottbus
Updating...x




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.