Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Vita:Kezdőlap/Megjegyzések
Tudnivalók

Ez az oldal a Kezdőlap vitalapjával és magával a Kezdőlappal pusztán laza összefüggésben lévő megjegyzések, megfigyelések vagy nagyobb ívű gondolatok kommunikálására és megvitatására szolgál. Szerepe az, hogy tehermentesítse a Kezdőlap vitalapját, amely továbbra is csak a Kezdőlap struktúrájával, formájával, tartalmával kapcsolatos megbeszélések vagy hibajelzések helye.

Október 3-én megkezdődött az október 10-ig tartó Nobel-díjas hét

Alfred Nobel képével Nobel-békedíj
Alfred Nobel képével Nobel-békedíj

Alfred Nobel október 21-én született 1833-ban, november 27-én kelt díjalapító testamentuma 1895-ben és december 10-én hunyt el 1896-ban. Ezzel s ekkor lépett hatályba végrendelete. Nobel Alfréd meghalt mint természetes személy és újjászültett a Nobel Alapítványban mint jogi személy. Ahogy az amerikai elnököket novemberben választják meg, hirdetnek győztest és két hónap múlva, január 20-án következik az eskütételes beiktatás, úgy októberben hirdetik ki az új Nobel-díjjal kitütetettek névsorát és két hónap múlva, december 10-én következik a Nobel Hét központjaként a Nobel-djak átadása-átvétele, a Nobel-díjasok világközösségébe történő ünnepélyes beiktatás.

A hét elsőnapján, ma a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj kitüntetettjének/kitüntettjeinek megnevezésével-kihidetésével kezdődik az ünnepi hét. A teljes hét eseményeinek sora a Nobel-díj honlapján olvasható. - *feridiák vita 2016. október 3., 11:32 (CEST)Válasz

Egy kiemelt közösségi probléma megoldásának megtervezése és megszerkesztése

Az egyik szerint ez a két lépés vezet a problémától a megoldásig: „Találtál egy évfordulót, amit fontosnak tartottál, és senki nem tette be az évfordulós sablonba, és ezért te a WP:BSZ szellemében betetted. Ezt a részét ezzel meg is oldottad, a probléma tehát megszűnt, nincs mit beszélni róla.” A másik szerint ez csak az első kettő a következő tizenkét lépésből:

1. Október 6-án, egy eleve kiemelten fontos évfordulós napon találtunk egy olyan évfordulót, amelyet enciklopédia-alkotó önkéntes közöségünk szempontjából nézve kiemelten fontosnak, az első tíz, a „top ten” keretébe tartozónak tartottunk.
2. Ezért hiánypótlásként betettük a következőt: 107 éve, 1916-ban született Grandpierre K. Endre, Franciaországból elűzött nemesi származású hugenották utóda, magyar író, költő, gondolkodó és magyarságkutató († 2003).
3. A napi évfordulós keretbe a tíz kiemelt szöveges esemény mellé beletartozik a kiemelt kép-kvartett. Ezt a kerek 100 éves születési évfordulót olyan fontosnak tartottuk, hogy képet is szükséges vele betenni. Ha csak egy kép találtunk volna, betevésével a megoldáshoz érünk.
4. De Grandpierre K. Endre szócikkében legalább két jó képét találtunk. Akkor mérlegelni kellett, hogy melyiket tegyük bele. Ehhez nem volt elég a kettőt összevetni, hanem látni kellett azt is, hogy a kiemelt kép-kvartettbe melyikük illeszkedi bele jobban.
5. Ezért el kellett készíteni a döntéselőkészítéshez a hat-képes alábbi mintát:
6. Ezzel tisztáztuk a képek tekintetében az elvégzendő műveleteket. Grandpierre K. Endre időskori, halála előtt három évvel készült képét áthelyezzük halála jubileumi évfordulója sablonjába.
7. Riccardo Giacconi képét, mint többletet kivesszük.
8. Ezzel megkaptuk a kép-kvartett négy képét, megszerkesztettük a megtervezettet és október 6-án a Kezdőlapon megjelent az Évfordulók rovatban az eredmény.
9. Egy művelet még hiányzott. Az egy többletkép kivétele után következett a tíz feletti nyolc többletszöveg tétel kiemelése. Erre az elvégzendő zárótételre szerkesztői üzenetben már kora délután külön felhívtuk a figyelmet. Ennek elvégzése, a 10. lépés lett volna mondhatni a pont a mondat végén.
10. Október 6-án a nap végéig reménykedtünk, s csak legvégén hoztuk ide, Kezdőlapunk vitalapjára a restanciát.
11. A tizenegyedik lépést október 11-én Malatinszky társunk tette meg, de sajnos csak felemás módon, mert a többletből hármat még benne hagyott, amely kivételre vár és a négy képből kivett egyet, amely visszatételt kíván.
12. Így a megoldásig a 12. lépés még hátra van. Ennek elvégzése elsőbbségét felajánljuk abc szerinti sorrendben @Andrew69., Bináris, Malatinszky társaknak. - *feridiák vita 2016. október 19., 23:41 (CEST)Válasz

Nem vagy-vagy, hanem win-win

Ennek szellemében tettünk kiegészítéseket a mai Kezdőlapon, és javasoljuk, kérjük, hogy a kölcsönösség, viszonosság ezen csapat-szellemében folytassuk tovább. – *feridiák vita 2016. november 30., 12:01 (CET)Válasz

A november 30. és december 7. közötti oktáv fordulópontot hozott ezen vitalapon. Szerintem a fontos javítások sorában a mai kiemelkedően fontos és kiemelkedően szerény javítást közülünk az tette, akinek neve sem szerepel ezen vitalapon. A Kezdőlapon az Évfordulók rovatban a Évfordulók/’1 és ’6/12-07 sablon tartalmában a 10 szöveges tételből ez az első:

A négy kép közül pedig ez az első:

Azt pedig, hogy itt van, mégpedig hogy így van, @Hkoala wikitársnak köszönhetjük és én okkal itt külön is megköszönöm. – *feridiák vita 2016. december 7., 22:34 (CET)Válaszválasz

Karácsony ünnepén a a Fekete-tengerbe zuhant az áldozatok között az Alekszandrov-kórus tagjait szállító Tu–154-es repülőgépszerkesztés

Áthelyezés a vitalapról:

Vitalapunk ezen új szakaszának címe egy megrázó gyászos tényt közöl, amely tény kiemelt a mindennapi munkákkal velejáró kicsinyes vitáktól egy nagy felemelő együttműködésig. Ezen együttműködésbe azzal szeretnék bekapcsolódni, hogy áttekintve a mások által már megépített utat, azt egy megindokolt újabb lépéssel kiegészíteni.

A Szent Család ünnepe és ünneplése a Karácsonyi ünnepkörbenszerkesztés

Hanukai menóra a 8. napon
Hanukai menóra
a 8. napon

Minden jó, ha a vége jó. Három kérdés várt válaszra, és mint a Kezdőlapon az Ünnepek rovatban látható, mindhárom pozitív feleletet kapott.

1. Nagybetűs vagy kisbetűs a Szent Család? A válasz ott a képaláírásban itt is és ma a Kezdőlapon is: Szent Család.
2. Szentlelkes vagy szentlelketlen a Szent Család családi képe? A válasz ott magán a szentképen itt is és ma a Kezdőlapon is: Jézus Krisztus szülőanyja, Szent Mária felett ott a Szentlélek szimbóluma is, akitől fogantaték, aki által áldott állapotba került.
3. Melyik napon ünnepeljük a Szent Család ünnepét, ha az a Jézus Krisztus december 25-án ünnepelt születésnapja után következő vasárnap január 1. napjára esik? A válasz az, hogy létezésével jelen van itt is és ma, december 30-án a nap kezdetétől végpéig jelen van az Ünnepek rovatban kinn és fenn a Kezdőlapon is.
Köszönöm Közösségünknek ezt a főünnepköri szép és jó napot. Kérem, hogy napról napra e nap szellemében haladjunk tovább ünneprontó és ünnepjavító események és emberek között. – *feridiák vita 2016. december 30., 13:22 (CET)Válaszválasz

„Appendix”

A Szent Család ünnepe és ünneplése a Karácsonyi ünnepkörben, a Karácsonyi ünnepkör a Wikipédiában

Kossuth Lajos és John Glenn az Amerikai Egyesült Államok szenátusábanszerkesztés

Kezdőlapunk Évfordulók rovatának alul mai Évfordulók/’2 és ’7/01-05 sablonjában a négy képből az elsőn Kossuth Lajos látható és a szöveges témasorból a 3. tartalmazza ezt a tényt:

Ugyanitt az utolsó képen a Space Shuttle program keretében egy űrrepülőgép startja látható, s az utolsó témasor ezen program indításáról ad tájékoztatást:

Ugyancsak a Kezdőlapon, de felül a Kiemelt cikk rovatban a mai naptól vasárnap végéig a Space Shuttle cikkajánló szerepel, melyhez két kép tartozik: egy másik űrrepülőgép startjának és egy másik politikusnak, John Glenn űrrepülő-szenátornak a képe, aki igazán otthon volt az Egyesült Államok szenátusában.

Ez a Wikipédia világenciklopédiában egyedüli teljesítmény. De a java vasárnap végéig következik. – *feridiák vita 2017. január 6., 00:00 (CET)Válaszválasz

József Attila névnapja, születésnapja és halálának napja 2017-benszerkesztés

Évről érve az új év hetedik napján, január 7-én köszöntjük névnapján a nagy költőt, József Attilát. Születésnapján, április 11-én ünnepeljük a Magyar Költészet Napját. Idén halála napján, december 3-án egyszerre ünnepelhetjük halhatatlan Attilát és advent első vasárnapját, vele a karácsonyi ünnepkörbe belépést. - *feridiák vita 2017. január 7., 23:57 (CET)Válaszválasz

A riói nyári olimpiától a téli jeges Dunán át a nyári vizes világbajnokságigszerkesztés

Nemzeti ünnepi tűzijáték a Duna felett
Nemzeti ünnepi tűzijáték a Duna felett
Széchenyi lánchíd a befagyott Duna felett
Széchenyi lánchíd a befagyott Duna felett

A magyar és ezen felül az angol nyelvű Wikipédia Kezdőlapján már kerek két napja kiemelt kép a hideghullámtól befagyott Duna képe Budapesten a Lánchídnál. A képet, amely világsikert aratott Kemenymate szerkesztőtársunk készítette, akinek a kiemelési eljárásokban kiemelt szerepe van. Ráadásul a magyaron ott Hosszú Katinka képe is, aki télen egyszerre emlékeztet a tavalyi nyáron a riói olimpia sikereire és fordítja előre figyelmünket az idei nyárra, január 14-én július 14-re, a nyári 2017-es úszó-világbajnokság ünnepi nyitónapjára. A képsor szellemi híddal szolgál télen két nagy nyári esemény között. – *feridiák vita 2017. január 14., 23:54 (CET) - P. S. Hátha valaki kedvet kap: a 2017. januári európai fagyhullám már önálló szócikkel is rendelkezik, benne a Lánchidas fotóval: January 2017 European cold wave.Válaszválasz

A 2017. januári hideghullám Rómától Moszkván át Budapestigszerkesztés

A napokban ránéztem a Dunára, és nem látom sehol, hogy "a hideghullámtól befagyott (volna) Duna". A magyar nyelvben a "befagyott" azt jelenti, hogy "a teljes belátható felületet összefüggő, nem mozgó jégréteg borítja". A jelenlegi Dunán (2017. január 15.) néhány jégdarab úszkál, ez tény, befagyásról nincs szó. A "hideghullám"-ról az a véleményem, hogy Mo-on valahol -15°C alatt, illetve akkor beszélhetünk, ha az legalább hetekig fennáll. Az egy-két napos lehűléseket csak a bulvársajtó kapja fel, hogy legyen miről írniuk, különben 1-2 nap múlva már enyhül az idő és akkor más szenzációt kell kitalálniuk. misibacsi*üzenet 2017. január 15., 10:45 (CET)Válaszválasz
A Víz körforgása
A Víz körforgása
Igazad van, ki is javítom a befagyott részt. Az csak jeges, nem befagyott. (Ez a cikk azt állítja, hogy többet nem is fog befagyni... http://index.hu/tudomany/2017/01/11/miert_nem_fagy_be_tobbe_a_duna/) Amúgy a hideghullámról szóló angol szócikkben is csak a hajózás felfüggesztéséről írnak. A kép alatt azonban azt írja: frozen Danube. De a vak is látja...– Fmvh vita 2017. január 15., 11:42 (CET)Válaszválasz
Mindkettőtöknek igaza van és mindkettőtöknek köszönöm. Nektek köszönhetően a 2017. januári hideghullám fontos téma January 2017 European cold wave angol nyelvű szócikke mellett magyar nyelvű változata is „megfogant”. Elsőnek Tőletek kérdem, s aztán a téma további szakértőitől is, hogy a „January 2017 European cold wave” szócikknek melyik a megfelelőbb magyar címe: 2017. januári hideghullám vagy 2017. januári fagyhullám vagy egy harmadik? Segítségeteket kéri, s azt előre köszöni: – *feridiák vita 2017. január 15., 15:35 (CET)Válaszválasz
Nem vagyok szakértő, de szerintem 2017. januári hideghullám.– Fmvh vita 2017. január 15., 16:19 (CET)Válaszválasz
Köszönöm, én is így gondolom, és alszakasz címeként beteszem. Azért most jutottam hozzá, mert az ökumenikus imahétnek a Kálvin téri országos nyitóünnepségén voltam, majd az eseményt a Kezdőlapra feltettem. Ehhez is hozzáteszek az angol szócikkből vett kiegészítő képekkel egy képsort.– *feridiák vita 2017. január 15., 23:51 (CET)Válaszválasz

"2017. januári hideghullám fontos téma": nem létező dolgok nem fontosak. Nem kell létrehozni, illetve "azonnal törlendő". misibacsi*üzenet 2017. január 15., 16:21 (CET)Válaszválasz

Több mint 10 wiki ír róla. Csak lehet írni róla. A kriptidek sem léteznek, mégis van szócikk róluk...– Fmvh vita 2017. január 15., 16:35 (CET)Válaszválasz
Szeretném az emlékezett felfrissíteni. November 28-tól 30-ig Budapesten volt a Vizes világtalálkozó. A Kezdőlap Aktuális rovatában ez volt olvasható: November 28-án 117 országból közel 1800 résztvevővel Magyarország fővárosában megkezdődött a háromnapos Budapesti Víz Világtalálkozó 2016 (Budapest World Water 2016). „A víz a politikai gondolkodás és cselekvés legfontosabb kérdésévé kell váljon” - hangsúlyozta a megnyitón Áder János államfő. Ezen szöveghez volt feltéve a víz körforgásáról az itt megismételt szemléltetés. Ennyit a téma fontosságához. Kiemelten fontos. – *feridiák vita 2017. január 15., 23:51 (CET)Válaszválasz

Megtisztelő, hogy ennyire felkapta az angol wiki a képemet (azt ugyan nem tudom miért pont ezt), de azt én se értem mi annyira különleges a dologban. Tél van, hideg van, megfagy a víz. Nyáron lehetne szócikk arról, hogy meleg van. :) Kemenymate vita 2017. január 15., 20:41 (CET)Válaszválasz

Kérlek, légy elnéző velünk, hogy büszkék vagyunk a sikeredre, s arra, hogy Veled egy alkotó közösségbe tartozunk. Kösz és üdv: – *feridiák vita 2017. január 15., 23:51 (CET)Válaszválasz

A szócikkre mondtam, nem a képre. Kemenymate vita 2017. január 16., 14:54 (CET)Válaszválasz


A nap képétől az év képén át a Föld napjáigszerkesztés

  • A nap képe” rovat ott a Kezdőlap jobb felső részében, amelynek tartalma napról napra frissül egész éven át.
  • Az év képe/2016” évenkénti versenyében idén április 20-án ma éjfélig lehet szavazni, és rövidesen kihirdetik, hogy melyik lesz a galéria képei közül a három dobogós és közülük az első.
  • A Föld napja” bölcsőnk, otthonunk évről évre április 22-én megtartott világünnep.
  • Találjunk ki valamit nagy ünnepit mi is idén április 20. és április 22. között, április 21-én. – *feridiák vita 2017. április 20., 23:45 (CEST)Válaszválasz

P. S. 1. Kezdőlap üdvözlet

Az év képe/2016 galériájából a három dobogósszerkesztés

Az év képe/2016 galériájából az általunk kiválasztott „Urbi et Orbi” jeligés három dobogós. – *feridiák vita 2017. április 21., 23:25 (CEST)Válaszválasz

P. S. 2 Az első kép Rómában az Angyalvár, a második a Föld bolygó, a harmadik önfotó: Hoside Akihiko űrhajós szelfije űrsétán. Ez kapcsolódik össze a mai Kezdőlapon alul az Évfordulók/’2 és ’7/04-21 sablonban a nap végén betett utolsó szöveggel (s a hozzá tartozó utolsó képpel): *51 éve, 1972-ben szállt le a Hold felszínére a Kennedy Űrközpontból április 16-án startolt Apollo–16 Orion nevű holdkompja az Apollo-program tizedik embert szállító missziója és az ötödik Holdra szállási küldetés keretében, amely a John Young parancsnok, Thomas Mattingly parancsnoki modul pilóta és Charles Duke Jr. holdkomp pilóta személyzettel április 27-én ért vissza a Földre. - *feridiák vita 2017. április 21., 23:57 (CEST)Válaszválasz

P. S. 3. Az év képe verseny rendezői megköszönték a szavazást és közölték:

Május elején lesz az eredményhirdetés. – *feridiák vita 2017. április 28., 23:46 (CEST)Válaszválasz

"Ballag már a vén diák"szerkesztés

A családok és az országok életében kiemelkedő fontosságú a gyermekek, a tanuló ifjúság élete. A tanuló ifjúság és tanítóik-tanáraik életében kiemelt esemény a ballagás. A Ballagás, de még a Ballag már a vén diák is Wikipédiánkban külön cikket kapott. Idén magyar iskolák sorában, sokaságában tartották és tartják a hét végén a ballagási ünnepet. Ezekről források sokságát töltötték fel a világhálóra. Idézünk közülük két forrást mutatóba. Egyik a „Ballag már a vén diák Győrben, Sopronban, Mosonmagyaróváron, Kapuváron – galériák” címmel a Kisalföldben 2017. május 4. keltezéssel ITT olvsható. A fotókat Sipőcz András készítette, és a „Ballagás a kapuvári Felsőbüki Nagy Pál Gimnázium (2017)” képláírású fotó ugyanott tett egyetlen kattintással szintén láthatóvá. A másik a pécsi és Baranya megyei családok információs oldala, ahol már 2016. június 28-án olvashattuk (itt), hogy mi lesz a 2016/2017-es tanév rendje. Ebben 2017. május 6., szombat dátummal szerepelnek a középiskolai ballagások, hozzátéve, hogy rugalmasan, intézményenként eltérően.

Mindezekre tekintettel javasolom, hogy az Aktuális rovatba mielőbb kerüljön be/ki a ballagás. Mivel a mi nagy családunk a május 5-i, pénteki péceli ballagásban szintén érintett volt, és az ünnepségre Marosávásárhelyről érkezett s még köztünk lévő rokonainkkal közös családi ebédre indulok, ezért a folytatáshoz a stafétát átadom. – *feridiák vita 2017. május 6., 13:35 (CEST)Válaszválasz

Az 52. Eucharisztikus Világkongresszusról a Wikipédiában az első három napszerkesztés

Az első nap: A 2016. január 24. és 31. között a Fülöp-szigeteki Cebuban megtartott 51. Eucharisztikus világkongresszus végén jelentette be Ferenc pápa, hogy a következő kongresszus helyszíne Budapest lesz. Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek azzal fogadta a bejelentést, hogy a Magyar Katolikus Egyház számára óriási jelentősége van annak, hogy Budapesten rendezik meg a következő Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust.

A második nap: 2016. február 1-jén Rlevente elindította az 52. Eucharisztikus világkongresszus világelső szócikkét és megalkotta első logóját.

A harmadik nap: 2016. február 2-án Antissimo 2020 International Eucharistic Congress címmel elindította a szócikk angol nyelvű változatát és az infoboxba az Rlevente alkotta logót tette be.

Kelt Wikihonban a Leventék névünnepének napján: - *feridiák vita 2017. június 18., 09:13 (CEST)Válaszválasz

...és éljenek az apák! Andrew69. 2017. június 18., 21:57 (CEST)Válaszválasz

A Kezdőlap aktuális kérdései a 2017-es Grand Slam-tenisztornákrólszerkesztés

A Kezdőlap aktuális rovatában jelenleg a sport dominál, és a sport világában az egyik kiemelt a tenisz, abban is a július 3-tól július 16-ig tartó 2017-es wimbledoni teniszbajnokság, s az élen annak két egyéni győztese:

Az eseményről a szöveg, valamint Garbiñe Muguruza és Roger Federer alábbi képe július 16-án jelent meg a Kezdőlapon, először sorba egymás után, két önálló egységként. A hetedik nap, július 22-én a 2017-es wimbledoni teniszbajnokság átfogóbb keretében lett szövegben egymást kiegésztő a kettő. Ehhez igazodva tesszük a két képet is egymás mellé.

Ezzel a Kezdőlap után eljutottunk a Kezdőlap vitalapjához is. Az első kérdés az, hogy miért csak most kerül a vitalapon napirendre. A második az, hogy mi a következő kérdés? Szerintem az, amelyre a válasz elvezet a paradigmaváltáshoz vitáinkban s a vitalapokon. – *feridiák vita 2017. július 23., 13:56 (CEST)Válaszválasz


Következő kérdés a paradigmaváltást segítendő: nem akarod ezt a végtelenül idegesítő, hivataloskodó monoligázálást egyszer és mindenkorra abbahagyni, és a közelmúlt részletekbe menő, adminisztratív kronologizálása helyett egy, esetleg két mondatban feltenni a kezdőlapra vonatkozó kérdésedet? Többnyire elvész a lényeg, most sem tudom, pontosan mit akarsz. Pasztilla 2017. július 23., 14:19 (CEST)Válaszválasz

@Pasztilla: a kérdésedre a választ tulajdonképpen megadtad, amikor leírtad, hogy *feridiák magatartása „végtelenül idegesítő” -- *feridiák itteni tevékenységének szemmel láthatólag az a célja, hogy a szerkesztőtársakat idgesítse, és ezzel itt vitát gerjesszen. Ezt onnan is lehet látni, hogy gyakran explicit felhívást tesz arra, hogy vitatkozzunk. Ezt a típusú ártó tevékenységet részletesen a WP:TROLL lap írja le. Feltételezem, hogy ez a magatartása szándékos; az alternatíva, azaz hogy *feridiák a meg-megismétlődő figyelmeztetések dacára sem érti, hogy amit itt művel, azzal bosszant másokat és árt a Wikipédiának, annyira szomorú lenne, hogy abba bele sem akarok gondolni. – Malatinszky vita 2017. július 23., 15:09 (CEST)Válaszválasz

11 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzéremmel a magyar csapat végzett az éremtáblázat élénszerkesztés

Ez olvasható a 2017-es gyorsasági kajak-kenu Európa-bajnokság szócikke élén. Van-e valami oka, hogy ez hiányzik az Aktuális rovatból? Vagy kitehető ennyi:

Kitehető ennyi, s ha igen, kitételét vállalja valaki? – *feridiák vita 2017. július 18., 16:34 (CEST)Válaszválasz

Ami a Kezdőlap aktualitásai között mára az utolsó lett, itt, a Kezdőlap vitalapján az lett az első szakasz. Itt jelenleg „A Tour de France 2017-es győztese” szakasz az utolsó. Ha kitesszük a Kezdőlapra, onnan kivesszük a 2017-es gyorsasági kajak-kenu Európa-bajnokság magyar győztesét. De a Győrben vasárnap elkezdődött hétnapos 2017. évi nyári európai ifjúsági olimpiai fesztiválnak már megnyitóünnepén az olimpiai lángot meggyújtó olimpiai bajnok és világbajnok úszó Egerszegi Krisztina mellett többek között ott voltak a kajakosok is: a háromszoros olimpiai bajnok kajakozó Kammerer Zoltán is vitte a lángot, míg az eskü szövegét az edzők képviseletében a kétszeres olimpiai bajnok Kőbán Rita mondhatta el. (Forrás: Kedden rajt a kajak-kenu pályán!) – *feridiák vita 2017. július 24., 23:59 (CEST)Válaszválasz

Ellentmondások az Évfordulók rovat élén augusztus 7. és augusztus 8. közöttszerkesztés

1.
Az Évfordulók rovat élén 2017. augusztus 7. napján ez volt a Kezdőlapon:

2.
Az Évfordulók rovat élén 2017. augusztus 8. napján ez van a Kezdőlapon:

3.
A tegnapi és mai nap között az is közös, hogy a képsorban mindkettő élén Traianus egy és ugyanazon képe szerepel, jelzete a Wikimedia Commons képtárában Traianus Trajan-Xanten.JPG. Eldöntendő kérdés csupán az, hogy kerek 1900 éve melyik napon hunyt el: augusztus 7-én vagy 8-án? Ehhez elég rákattintani Traianus római császár szócikkére, amelynek így kezdődik a bevezetése:

Tehát augusztus 8. a helyes adat és 2017. augusztus 8-án, tehát ma van halálának 1900. évfordulója és akkor tegnap volt ennek hétkezdő hétfői előnapja. Az augusztus 8. napjának helyességét erősíti meg a német wikitárslap mai Kezdőlapja is, amelynek rovatai hasábjában nem a legalsó rovatban egy rövid sor szöveg és a képsorban egyik képe emlékeztet a nagy jubileumra, hanem a legfelső rovatban egyetlen főképpel Traianus/Marcus Ulpius Traianus cikkajánlója szerepel a Kiemelt cikk rovatban:

4.
Ha most a német társlap linkjére kattintunk rá, akkor az egyik probléma megoldása vele párhuzamosan egyúttal egy másik problémával szembesít. Ugyanis ma Traianus két különböző képe szerepel a magyar és német nyelvű wikiváltozatban. Ha az első kép mellé tesszük a másodikat, akkor az a két Kezdőlap kapcsolatától a két Traianus-szócikk párosához és a párhuzamosok probémájáhz vezet. A német változatban a szócikk címe Trajan és főképe a mai Kezdőlapon, valamint az infoboxban ugyanaz, jelzete a Wikimedia Commons képtárában Traianus Glyptothek Munich 72.jpg.

5.
Ha most a szócikkek szintjén interwiki hídon a német változatról az angolra megyünk át, akkor a szócikk címe ugyanaz: Trajan, de főképe az infoboxban már egy harmadik, amelynek jelzete: Traianus Glyptothek Munich 336.jpg. Innen az olasz változatra menve át - amelyet az is indokol s igényel, hogy a római birodalom császárral, neveivel és képeivel foglalkozunk - a szócikk címe Traiano, és a képben is új változatot láthatunk, melynek jelzete Traianus Glyptothek Munich 72b (cropped).jpg. Végül - mintegy egy kezünk öt ujján a kisujjhoz jutva - a magyar változatban a szócikk címe Traianus római császár és az infobox főképének jelzete Traianus (Museo del Prado) 01.jpg, és Traianus szobra a képaláírás.

A kérdések sorában szerintem itt és most nekünk először annak megvitatását javaslom, hogy az öt kép közül melyik legyen a nap végéig a Kezdőlapon? – *feridiák vita 2017. augusztus 8., 11:55 (CEST)Válaszválasz

Kivettem Traianust a 7-ei évordulók közül. A jelenlegi kép szerintem megfelelő. – ✮ Einstein2 vitalap 2017. augusztus 8., 12:11 (CEST)Válaszválasz

Folytatás az Évfordulók rovat élén augusztus 8. és augusztus 10. között Traianustól Hadrianusigszerkesztés

6.
A rohanó időben augusztus 7-től 8-án át már augusztus 10-én, e napnak is a végén tartunk. Innen visszatekintve már látható, hogy a „kivettem” magában elégtelen, mert egy műveletpár és képpár fele, melynek a párja szövegben és képben a „betettem”! Ha 1900 éve elhunyt egy római császár, helyébe 1900 éve trónra lépett egy újabb római császár. Kezdetnek a képsorba betettem a 6. képet, a Traianus halálát követően augusztus 10-én helyébe lépő Hadrianus római császárét. Majd folytatásként javaslatot teszek a beteendő szövegre:

7.
A nap befejezéseként az Évfordulók rovat élén 2017. augusztus 10. sablonba hiánypótlásként képben és szövegben betevés és ezzel a Kezdőlapon megjelenés következik.

A hiánypótló művelet végrehajtója: – *feridiák vita 2017. augusztus 10., 23:27 (CEST)Válaszválasz

Traianus és Hadrianus a római császárok galériájában a magyar társlapba áthozva augusztus 11-énszerkesztés

8.
A német nyelvű társlapon a mai Wikipedia:Hauptseite/Archiv/11. August 2017 Kezdőlapon a Was geschah am 11. August? rovat az első sorában, az élen az szerepel, hogy 117 augusztus 10-én a római császárok sorában Hadrianus követte Traianust, miután halálos ágyán adoptálta

  • 0117 – Hadrian folgt Trajan als römischer Kaiser, nachdem dieser ihn auf dem Sterbebett adoptiert hat.

Az „adoptiert” szó mögé az Adoptivkaiser szócikk a belinkelt és benne a Herrschergalerie szakaszban Traianus és Hadrianus a római császárok galériájában látható Nerva és Commodus között, melynek ez egy nyers magyar változata:

Az augusztus 7-i évfordulós hiba észrevétele és kijavítása augusztus 11-re ilyen eredményhez vezetett. – *feridiák vita 2017. augusztus 11., 23:48 (CEST)Válaszválasz


Ellentmondások az Évfordulók rovat élén augusztus 10. és augusztus 16. közöttszerkesztés

1.
Az Évfordulók rovat 2017. augusztus 10. sablonjában ez volt a tartalom az első szerkesztésben a fenti képpel és az alábbi szöveggel 2012. augusztus 4-én, amelyet @Andrew69. szerkesztett.

2.
Az Évfordulók rovat 2017. augusztus 10. sablonjában ez a tartalom maradt az élén a mai nap előtti utolsó szerkesztésben változatlan szöveggel, de már kép nélkül. Lásd itt.

3.
2017. augusztus 10-én *feridiák visszaállította a kezdetben ott levő képet.

4.
Az évfordulók sorában közvetlenül az Albert magyar király után következő helyen @Hkoala fontos hiánypótlással folytatta:

  • 231 éve, 1792-ben a francia forradalom eseményeként a párizsi nép ostrom alá vette a királyi palota, a Tuilerák épületeit, és így elkezdődött a girondista hatalomátvétel. (V.ö. Az angol nyelvű társlap mai Kezdőlapján a kiemelt évfordulók sorát ezen esemény nyitja meg: 1792 – French Revolution: Insurrectionists in Paris stormed the Tuileries Palace, effectively ending the French monarchy until it was restored in 1814.)

Jelenleg itt tart, ezen módosításokkal látható a mai Kezdőlapon a fordulat előtt az Évfordulók rovat. – *feridiák vita 2017. augusztus 10., 07:25 (CEST)Válaszválasz

A déli harangszó kiemelt cikke Kezdőlapra kerülésének kérdése (a Kezdőlap vitalapjáról átemelve (az aláírások az ottani laptörténetben érhetőek el)szerkesztés

Mit tehetünk és mit tegyünk, hogy déli harangszó szócikke kiemelt csillagos, majd a Kezdőlapra kikerült legyen? – *feridiák vita 2017. november 16., 11:58 (CET)Válaszválasz

Javasolni kell, de nem itt! Wikizoli vita 2017. november 16., 14:10 (CET)Válaszválasz

Újabb:

A déli harangszó kiemelt cikke Kezdőlapra kerülésének kérdéseszerkesztés

Percek múlva a nap közepén ma is felhangzik a déli harangszó, mint történik az nap mit nap több mint félezer év óta. Ezen hét közepén, csütörtökön percekkel a déli harangszó előtt ezt a kérdést tettem föl ugyanitt:

Mit tehetünk és mit tegyünk, hogy a déli harangszó szócikke kiemelt csillagos, majd a Kezdőlapra kikerült legyen? – *feridiák vita 2017. november 16., 11:58 (CET)Válaszválasz

A feltett kérdéshez Wikizoli volt az első hozzászóló. Ez a kérdés szerinte is aktuális, és javasolni kell, de kezdetnek nem arra kell javaslatot tenni, hogy mit tehetünk és mit tegyünk, hanem arra, hogy hol legyen erről vita:

Javasolni kell, de nem itt! Wikizoli vita 2017. november 16., 14:10 (CET)Válaszválasz

Ebből adódik a következő kérdés: ha nem a Kezdőlap a vitalapján, akkor hol, melyiken igen? Szerintem a Kezdőlap a vitalapján is, meg a Déli harangszó szócikkének vitalapján is, véleményem szerint több helyen is futhatnak viták párhuzamosan ezen kérdésről:

Mit tehetünk és mit tegyünk, hogy a déli harangszó szócikke kiemelt csillagos, majd a Kezdőlapra kikerült legyen?

Azt javaslom, hogy elsőnek indítsunk eljárást a Déli harangszó szintre emeléséért. Ezt a déli harangszó szócikkének vitalapján már elindítottam (ITT). A többit pedig pár nap múlva, a Budapesten, 2017. november 25-én sorra kerülő Wikitalálkozón részletesen megbeszélhetjük. Mi a véleményetek? – *feridiák vita 2017. november 19., 11:51 (CET)Válaszválasz

Mikorra érjük el az 500 000., azaz ötszázezrededik mérföldkövet a Magyar Wikipédiában?szerkesztés

Kezdőlapukon a jobb alsó sarokban a Magyar Wikipédia Magazin rovatban ez a legelső/legfelső esemény: 20 millió szerkesztés a magyar Wikipédiában. Ha erre rákattintunk, akkor az ötszázezrededik mérföldkő napirendre kerüt kérdéséhez jutunk. Ezt az alábbi képsorral is nyomatékosítjuk. – *feridiák vita 2018. április 14., 11:19 (CEST)Válaszválasz

Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Vita:Kezdőlap/Megjegyzések
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Vita:Kezdőlap/Megjegyzések





A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.