Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Balti országok
 
A balti országok fekvése Európában

Balti országoknak három, független államot neveznek: (északról dél felé haladva) Észtország, Lettország és Litvánia hármasát. – Ezek az országok a Szovjetunió felbomlásáig annak tagköztársaságai (Szovjet Szocialista Köztársaságok, SZSZK-k) voltak.

„Balti-tengeri” és „balti” országok

A balti országok

A balti-tengeri országok megnevezés az összes, Balti-tengerrel határos országot magában foglalja: Finnország, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia, Oroszország, Lengyelország, Németország, Dánia.

A balti országok azonban csak a három kis országot takarják: Észtország, Lettország és Litvánia.

Itt jegyzendő meg, hogy bár a balti köztársaságok kifejezés elvileg helyes – lévén mindhárom ország parlamentáris demokrácia, államformájuk köztársaság –, mégis kerülendő, mert erről a három ország szovjet megszállás alatti nevére („Szovjet Szocialista Köztársaság”) asszociálnak a balti országok lakói, ezért nem tanácsos a használata. Sokkal kisebb mértékben, de ez a balti államok kifejezésre is igaz.

Bár közös néven emlegetik az országokat, több különbség van közöttük, mint közös vonás. Észtország a nyelvrokon Finnországon keresztül az Északi-országok (Nordic countries) csoportja felé halad; Litvánia a lengyel kapcsolatait építi – így Közép-Európához közeledik; míg Lettország az Oroszország és Nyugat-Európa közötti közvetítő szerepre koncentrál. Mindhárom ország az Európai Unió tagja 2004. május 1-je óta, és mindhárom országban eurót használnak. Észtországban 2011-ben, Lettországban 2014-ben, Litvániában 2015-ben vezették be az eurót.

A balti országok történelme

A három ország történelme a 13. században vett közös fordulatot, amikor az északi keresztes hadjárat során az addig pogány országokat „megtérítették” és felvették a kereszténységet. Míg Finnországot a svédek, ezeket az országokat a dánok és a német Kardtestvérek lovagrend bírta a keresztény vallás felvételére. Az elkövetkező századok során a terület a Német Lovagrend, Lengyelország, Dánia, Svédország, Orosz Birodalom közötti csatatér volt.

A 16. század közepére a Baltikumban is gyökeret vert a reformáció, és a mai Észtország és Lettország területén évszázadokra az evangélikus egyház lett a legerősebb felekezet.

1582 körülre majdnem az egész terület (Észak-Észtországot kivéve) a Lengyel–Litván Unió fennhatósága alá tartozott. A Lengyel–Litván Unió az 1569-es lublini unióval jött létre és 1795-ig létezett.

A 18-19. században a balti tartományok (Kurzeme, Livónia, Észtország és Ingria), a 19. században Litvánia is, jóllehet a jelenlegitől eltérő határokkal és nevekkel, de a cári Oroszország részei voltak.

Az első világháború után Észtország, Lettország és Litvánia független államokká váltak. 1918-ban kikiáltották függetlenségüket, a német szabadcsapatok és az oroszok ellen megnyerték a függetlenségi háborút, majd 1920-ra elismerték függetlenségüket.

A második világháború előtt néha a „balti államok” részének tekintették Finnországot is (a Skandinávok ma sem tartják Skandinávia részének a finneket, talán ezért is jött létre az „Északi országok” elnevezés), például az 1939-ben aláírt Molotov–Ribbentrop-paktum – mely felosztotta az „érdekszférákat” a náci Németország és a Szovjetunió között – Finnországot „balti állam”-ként említi.

Az 1939. augusztus 23-án létrejött Molotov-Ribbentrop-paktummal eldőlt a balti régió sorsa is. Hitler és Sztálin együttműködése lehetővé tette, hogy a Szovjetunió „kölcsönös segélynyújtási” megállapodásokat erőltessen Észtország, Lettország és Litvánia kormányaira. Az 1939-es „megállapodások” értelmében a Szovjetunió jogot nyert arra, hogy kb. 20-25 ezres katonai csapatkontingenseket állomásoztasson – természetesen „ideiglenesen” – az 1918 és 1939 között független országokban. A szovjet kormány és maga Sztálin sem tartotta ezt kötelezőnek, így aztán hamar tovább is léptek, hogy végképp fölszámolják a három ország függetlenségét.

1940. június 15-én és 16-án a moszkvai lett, észt és litván nagyköveteknek példa nélkül álló 8-10 órás lejáratú ultimátumot adtak át, melyben kommunista kormányok felállítását, valamint nagy létszámú – Litvániába pl. 200 ezer fős – szovjet haderő beengedését követelték. Molotov az észt követtel szóban közölte, hogy a jegyzék elutasítása esetén a Vörös Hadsereg azonnal megkezdi a bevonulást, az esetleges ellenállást pedig letöri. E kilátástalan helyzetben a három balti ország kénytelen volt meghajolni a kommunista erőszak előtt.

Ezek után kinevezték a szovjet kommunista helytartókat is: Észtországba Zsdanov, Lettországba Visinszkij, Litvániába pedig Gyekonozov. A Szovjetunióból érkezett megbízottak nem vesztegették az időt, azonnal hozzálátták a Moszkvának tetsző kormányok létrehozásához. Az ily módon felállított kormányok törvény ellenes parlamenti választásokat írtak ki. A fegyverek árnyékában az elhurcolásokkal nyomatékosított „választások” – egyetlen jelöltre – meghozták a kívánt eredményt, a jelöltek 98-99 százalékos elsöprő győzelmét.

A választások nyomán létrejött „népi parlamentek” első ténykedése volt, hogy kérték a Szovjetunióhoz való csatlakozást. A kérés Moszkvában elfogadták, így 1940. augusztus 3-án Litvánia, 5-én Lettország, 6-án pedig Észtország is csatlakozhatott a „szovjet népek nagy családjához”.

A második világháború idején 1941-ben német hadsereg foglalta el az akkor már Szovjetunió-hoz tartozó, annak részét képező balti államokat. A lakosság ekkor felszabadítóként ünnepelte a nácikat.

Aztán 1944-re a szovjet csapatok kiszorították a területről a németeket, és 1945-ben ismét a Szovjetunió fennhatósága alá kerültek. A három ország Észt SZSZK, Lett SZSZK és Litván SZSZK néven ismételten a Szovjetunió része lett.

A hidegháború alatt a balti államokat Kelet-Európa részének tekintették (mivel a Szovjetunió részei voltak), de történelmileg és kulturálisan helyesebb Észtországot és Lettországot Észak-Európa részének tekinteni (Finnország, Svédország és Dánia erős befolyással bír itt), míg Litvániát Közép-Európához tartozónak gondolni (a hajdani Hanza-szövetség, a Lengyel–Litván Unió és a Német Birodalom történelmi befolyása és újjáéledő hagyományai nyomán).

1989-ben a három Balti-állam fővárosait összekötő élőlánccal tüntettek függetlenségükért.[1] A három balti nemzet 199091-ben szerezte vissza függetlenségét; 1991. szeptember 6-án a Szovjetunió is elismerte különválásukat. A három ország a második világháború előtti független köztársaságok folytatásának tekintik magukat, ezzel is erősítve azt a nézetüket, hogy a Szovjetunió illegálisan csatolta őket a birodalomhoz és tartotta őket megszállva.

2002-ben beadták csatlakozási kérelmüket az Európai Unióhoz, és a NATO-ba. 2004. március 29-én felvételt nyertek az Észak-Atlanti Szerződés Szervezetébe (NATO), az EU-hoz Magyarországgal együtt, ugyanabban az évben, május 1-jén csatlakoztak.

A balti nyelvek és kultúra

Habár történelmileg sok a közös vonás, kulturálisan számos különbség fedezhető fel a balti országok között. Míg az észt nyelv az uráli nyelvcsalád finnugor ágához tartozik, a lett és litván nyelv az indoeurópai nyelvcsalád balti ágához tartoznak.

Vallásilag is különböznek, de máshol húzódik a határvonal: Észtország és Lettország többségében evangélikus, míg Litvánia főleg katolikus.

Adatok

Név Főváros Terület
(km²)
Népesség
(fő)
GDP/fő
(USD)
EU Euró Államfő Miniszterelnök Alpha-2 Alpha-3 Gépkocsi jelzés Sport
Észtország Észtország Tallinn 45 226 1 315 819 17 410 EU Alar Karis Kaja Kallas EE EST EST EST
Lettország Lettország Riga 64 589 2 070 371 16 836 EU Egils Levits Arturs Krišjānis Kariņš LV LVA LV LAT
Litvánia Litvánia Vilnius 65 200 3 043 429 17 334 EU Gitanas Nausėda Saulius Skvernelis LT LTU LT LTU
Összesen 175 015 6 429 619 17 189

Főbb balti városok

A balti államok főbb városai, népesség szerinti sorrendben:

A balti államok főbb városai, az "őslakos" (észt, litván, lett) népesség szerinti sorrendben:

Jegyzetek

  1. Ölveczky Anna: 1989: kétmillió ember fogta egymás kezét. index.hu, 2009. augusztus 25. (Hozzáférés: 2020. május 24.)

További információk

Kapcsolódó szócikkek

Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Balti_országok
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.


Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu
čítajte viac na tomto odkaze: Balti országok



Hladanie......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Fájl:Baltic States.png
Állam
Észtország
Lettország
Litvánia
Szovjetunió
Fájl:Baltic countries hu.png
Balti-tenger
Finnország
Svédország
Észtország
Lettország
Litvánia
Oroszország
Lengyelország
Németország
Dánia
Észtország
Lettország
Litvánia
Képviseleti demokrácia
Államforma
Köztársaság
Szovjetunió
Észtország
Finnország
Közép-Európa
Oroszország
Nyugat-Európa
Európai Unió
2004
Május 1.
Euró
2011
2014
2015
13. század
Keresztes háborúk
Kereszténység
Kardtestvérek
Német Lovagrend
Lengyelország
Dánia
Svédország
Orosz Birodalom
16. század
Reformáció
Evangélikus egyház
1582
Lengyel–Litván Unió
1569
Lublini unió
1795
18. század
19. század
Kurzeme
Livónia
Észtország
19. század
Litvánia
Orosz Birodalom
Első világháború
1918
1920
Második világháború
Skandinávia
Északi Tanács
1939
Molotov–Ribbentrop-paktum
Adolf Hitler
Joszif Visszarionovics Sztálin
Moszkva
Kommunizmus
Andrej Alekszandrovics Zsdanov
Andrej Januarjevics Visinszkij
Második világháború
Szovjetunió
1944
1945
Szovjetunió
Szovjetunió
Hidegháború
Kelet-Európa
Észak-Európa
Közép-Európa
Hanza-szövetség
Lengyel–Litván Unió
Balti lánc
1990
1991
1991
Szeptember 6.
Második világháború
2002
Európai Unió
Észak-atlanti Szerződés Szervezete
2004
Március 29.
Május 1.
Észt nyelv
Uráli nyelvcsalád
Finnugor nyelvek
Lett nyelv
Litván nyelv
Indoeurópai nyelvcsalád
Balti nyelvek
Észtország
Lettország
Evangélikus
Litvánia
Katolikus
Amerikai dollár
Európai Unió
Eurózóna
Fájl:Flag of Estonia.svg
Észtország
Tallinn
Fájl:Flag of Europe.svg
Fájl:Euro symbol.svg
Alar Karis
Kaja Kallas
Fájl:Flag of Latvia.svg
Lettország
Riga
Fájl:Flag of Europe.svg
Fájl:Euro symbol.svg
Arturs Krišjānis Kariņš
Fájl:Flag of Lithuania.svg
Litvánia
Vilnius
Fájl:Flag of Europe.svg
Fájl:Euro symbol.svg
Gitanas Nausėda
Saulius Skvernelis
Riga
Vilnius
Tallinn
Kaunas
Klaipėda
Šiauliai
Daugavpils
Tartu
Liepāja
Kaunas
Vilnius
Riga
Tallinn
Klaipėda
Šiauliai
Tartu
Alytus
Marijampolė
Index.hu
Baltikum
Balti-tenger
Skandinávia
Balti Közgyűlés
Új Hanza Szövetség
Északi Tanács
Éneklő forradalom
Sablon:Nemzetközi katalógusok/doc
Nemzetközi Virtuális Katalógustár
Kongresszusi Könyvtár
A Cseh Köztársaság Nemzeti Könyvtára
Francia Nemzeti Könyvtár
Országgyűlési Könyvtár (Japán)
Fájl:P geography.png
Portál:Földrajz
Fájl:Flag of Europe.svg
Portál:Európai Unió
Updating...x




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.