Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Nightwish
Nightwish
Nightwish at Hartwall Arena 2009.jpg
Információk
Eredet  Finnország
Alapítva 1996. július
Aktív évek 1996–
Műfaj Heavy metal
Szimfonikus metal
Power metal
Kiadó Spinefarm
Nuclear Blast
Roadrunner Records
Spacum
NEMS
Tagok
Tuomas Holopainen
Erno "Emppu" Vuorinen
Kai Hahto
Floor Jansen
Troy Donockley
Korábbi tagok
Tarja Turunen
Sami Vänskä
Anette Olzon
Jukka Nevalainen
Marco Hietala

A Nightwish weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Nightwish témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Nightwish egy finn szimfonikus metal együttes. A metal stíluson belül a power metal és a heavy metal áll még közel hozzájuk.

Az együttes zenei stílusa, megítélése

Tarja Turunen kiléptetése előtt éppen az ő operaénekesi hangja miatt nevezték őket az operametal legnagyobb képviselőjének. Szimfonikus metalnak is mondják, de ez is megingott mára, hiszen Tarja már nincs az együttesben, viszont az 51 tagú brit szimfonikus zenekar megmaradt az új albumon is, sőt az Imaginaerum kétlemezes kiadásán az egyik lemez a számok instrumentális (ének nélküli) változatait tartalmazza. Szinte teljesen leváltotta a szintetizátorhangzást, ami a zenekar kezdeti időszakára oly jellemző volt.

A második énekesnő, Anette Olzon énekhangja inkább nép- és popzenei hangzású. Az együttes sikere és elismertsége Tarjával, Anette-tel (és Floorral) töretlen maradt. A koncerteken az új énekesnő egyre több ellenzőt és kételkedőt győzött meg, majd 2012. október 1-jén bejelentette, hogy kilép a zenekarból.[1] Anette után Floor Jansen (ReVamp, ex-After Forever) lett az énekesnő, aki 2013 októbere óta teljes jogú tagja a zenekarnak.

Az együttes története

Megalakulás

A Nightwish hivatalosan a finnországi Kitee-ben alakult 1996 júliusában, egy estén, amikor is Tuomas a barátaival a tábortűz körül ült. Stúdióba vonultak, és felvették az első három dalt 1996 októbere és decembere között. Ebben az időben háromfős volt az együttes: Tuomas Holopainen, Tarja Turunen, a kiváló opera-énekesnő és Erno „Emppu” Vuorinen, a gitáros.

A legelső demójuk neve Demo. Az egyik dala az együttes neve lett. Ezen a demón három szám volt, a "Nightwish", a "The Forever Moments" és az "Etiäinen".

Kezdeti évek, Angels Fall First

A zenekar 1997 elején kezdett dobos után nézni, így került képbe Emppu ismerőse, Jukka Nevalainen, aki azonnal csatlakozott is a Nightwish-hez. Az akusztikus gitárt rövid időn belül felváltotta az elektromos. Ez év áprilisában és augusztusában stúdióba vonultak. Áprilisban hét, augusztusban négy új dalt vettek fel, ezek megtalálhatók az Angels Fall First korlátozott példányszámú kiadásában.

Májusban két albumra szóló szerződést írtak alá a finn Spinefarm Records kiadóval. Az Angels Fall First novemberben jelent meg, és 31. lett a finn lemezlistán. Kicsivel korábban a The Carpenter című kislemezük 8. lett. (A kislemez címadó dalához videóklip is készült.) Az Angels Fall First kritikai fogadtatása vegyes volt. Az AllMusic 2 csillagot adott rá a maximális 5-ből[2] és más források, mint a The Metal Observer, megállapították, hogy a Nightwish debütáló albuma elhalványul a későbbi munkáik mellett.[3] Ennek ellenére az Encyclopaedia Metallumon a hallgatók átlagosan 91%-ra értékelték.[4] Első hivatalos fellépésük 1997. december 31-én Kitee-ben volt.

Basszusgitárossal a fedélzeten, Oceanborn, Wishmaster

1998-ban Tuomas barátja, a basszusgitáros Sami Vänskä is tag lett. Ebben az évben adták ki a második albumukat, az Oceanbornt. Ez kicsit keményebb lett az előzőnél a basszusgitár megjelenése miatt. Ez az album az 5. helyezést érte el a finn albumlistán. Az albumhoz kapcsolódó kislemez, a Sacrament of Wilderness egyenesen az első helyre került, amit senki sem várt azelőtt. A Sleeping Sun című dalhoz videóklipet is forgattak, amit később átdolgoztak.

1999-ben vették fel Sleeping Sun (Four Ballads of the Eclipse) című kislemezüket a németországi napfogyatkozás alkalmából. 15 000 példányt adtak el az első hónapban egyedül Németországban. Augusztusban az Oceanborn aranyalbum lett.

2000-ben a Nightwish részt vett az Eurovíziós Dalfesztivál finn selejtezőjén a „Sleepwalker” című számmal. Másodikok lettek, de megnyerték a közönségszavazást. Májusban adták ki a Wishmastert. Ez azonnal első lett a finn listákon és ott is maradt három hétig, ezalatt aranyalbummá vált. A Wishmaster lett a hónap lemeze a német Rock Hard Magazine-nál, annak ellenére, hogy ekkor jelentek meg a régen várt Iron Maiden és Bon Jovi lemezek.

Az új évezredben, Over The Hills And Far Away, Century Child

2001-ben a Nightwish felvette az Over the Hills and Far Away című EP-t. A feldolgozáshoz készült videóklip is. From Wishes to Eternity címmel koncertfelvételeket adtak ki videókazettán, DVD-n és CD-n. Rövidesen Sami Vänskä személyes okok miatt elhagyta az együttest, és szintén Tuomas egyik jó barátja, Marco Hietala lépett a helyére, aki otthagyta a Sinergy-t a Nightwish-ért, de jelenleg a Tarot-ban is játszik. Marcoval nem csak egy basszusgitárost nyertek, hanem egy kiváló énekest is, és ettől fogva duetteket is énekeltek.

2002-ben kiadták a Century Child albumot, valamint az Ever Dream és a Bless the Child kislemezeket. Az előző albumoktól a legfőbb eltérést a több dalnál megszólaló élő nagyzenekar adja, ami a hangzást a klasszikus zenére emlékeztetővé varázsolja, illetve Marco erős reszelős hangja, amely főleg a Phantom Of The Opera-ban jelenik meg. A Bless the Child c. dalhoz készült egy videóklip is. A Century Child két óra alatt vált arany- és két hét alatt platinalemezzé. A finn listákon új rekordot állított fel: sosem volt ekkora különbség az első és a második között.

2003-ban a Nightwish kiadta a második DVD-t End of Innocence címmel. Tarja 2003 nyarán megházasodott, férje az argentin üzletember, Marcelo Cabuli lett. Ezzel párhuzamosan elindultak a pletykák a csapat feloszlásáról. Ezek a pletykák később hamisnak bizonyultak.

Nagy áttörés a Once lemezzel

A Nightwish 2005-ben

A Once című nagylemezük 2004. június 7-én jelent meg. Az album 11 számából kilencben közreműködik a London Session Orchestra, amely többek között A Gyűrűk Ura filmváltozatának zenéjét is játszotta. Ez a második albumuk, amin egy teljesen finn nyelven énekelt dal is helyet kap (Kuolema Tekee Taiteilijan). Háromszoros platinalemez lett Finnországban, platina Németországban, arany Svédországban és első helyezett a görög, német, magyar és norvég albumlistákon. Az együttes fellépett a 2005-ös atlétikai világbajnokság megnyitóján Helsinkiben, ami szintén jelzi elismertségüket.

2005 szeptemberében kiadtak egy válogatásalbumot Highest Hopes címmel, amelyen a legsikeresebb dalaik szerepelnek. A lemezen szerepel a Sleeping Sun felújított változata, amelyhez új videóklipet is forgattak. A Once dalai közül a Wish I Had an Angel-höz és a Nemo-hoz készült még klip.

Tarja Turunen kilépése

2005. október 21-én a Once album másfél éves turnéjának utolsó koncertje után, melyen felvették az End of an Era DVD-jüket, az együttes többi négy tagja nyílt levélben[5] kérte fel Tarja Turunent, az énekesnőt, hogy lépjen ki az együttesből.

Az indoklás szerint a férje és a pénz megváltoztatta, már nem illik a csapat beállítottságához, túl anyagiassá vált. Az énekesnő egy másik nyílt levélben válaszolt, amit saját honlapján jelentetett meg.[6] Az énekesnő nélküli együttes 2006. szeptember 15-én elkezdte hatodik stúdióalbumuk felvételét.

Az új énekesnő: Anette Olzon, Dark Passion Play

2007 szeptember 26-án megjelent a hatodik stúdiólemezük Dark Passion Play címmel.[7] Ezen a korongon a basszusgitáros Marco Hietala sokkal nagyobb énekes szerephez jutott, mint korábban. Az albumhoz kapcsolódóan három kislemezt adtak ki, az „Eva”-t, az „Amaranth”-ot és az „Erämaan Viimeinen"-t (a Last of the Wilds című dal finn változata, amelyet Indica énekese, Jonsu ad elő).

Az új énekesnő és a Nightwish első közös hivatalos koncertje a 2007. október 6-i tel-avivi fellépés volt. Lemez- és énekesnő-bemutató turnéjuk 2008. március 5-én volt Budapesten óriási sikerrel, ráadásul a Last Of The Wilds című számot a turné során először itt adták elő. Az eredeti helyszín a Petőfi Csarnok lett volna, de már elővételben elkeltek a jegyek, és így nagyobb helyszínre költözött a koncert, nevezetesen a Jég- és Rendezvénycentrumba.Más indoklások szerint azért változott a koncert helyszíne, mert Magyarországra is el akarták hozni a Nyugat-Európában mindenhol nagy népszerűségnek örvendő, az End Of An Erán is eljátszott pirotechnikát. Bár ez a fajta látványterv eltért az End Of An Eráétól az új számok miatt.

A Nightwish 2008-ban.

2008-ban kiadták a "Bye Bye Beautiful" és az "Islander" kislemezeket, amelyekhez videóklipet is készítettek. Ezen kívül készült még videóklip az Eva-hoz és az Amarath-hoz.

Imaginaerum, Anette Olzon kilépése

2012. október 1-jén bejelentették, hogy Anette és a csapat útjai elválnak egymástól. Mivel a Nightwish az Imaginaerum album turnéján egyetlen koncertet sem szeretett volna lemondani, a holland Floor Jansen (ex-After Forever, ReVamp) lépett be helyettesítőként, majd 2013 őszén állandó taggá is vált.

2013 decemberében egy interjúban Anette azt állította, hogy őt igazából kirúgták, és soha nem tekintették egyenértékű tagnak. Anyagilag is sokkal rosszabbul járt mint a négy zenész. Valamint a házasságának, a magánéletének se tett jót a Nightwish-ben töltött időszak. Az interjú megjelenése után a Nightwish kiadott egy közleményt a honlapján, amelyben reagáltak Anette kijelentéseire. Ebben az együttes többi tagja cáfolta Anette legtöbb állítását (talán csak a kirúgásról szóló részt nem).[8]

Az Imaginaerum albumról csak a Storytime című dalhoz készült klip, de cserébe csináltak egy filmet, mely az album dalaira épül. Ez persze azt jelenti, hogy a dalokat egymás után érdemes hallgatni, hiszen úgy alakul ki a történet, és egy-egy dal, külön, nem nagyon tudja megállni a helyét a dallistákon.

Az Imaginaerum-ra keresztelt filmet Stobe Harju rendezte. 2012. november 23-án jelent meg először, Finnországban. A filmnek vegyes fogadtatása lett. Sokan panaszkodtak arra, hogy nehezen követhető a cselekmény. Meglehetősen nyomasztó lett, de talán ezzel teljesen kimerült a Dark Passion Play utóhatása.

Endless Forms Most Beautiful, 2014

A Nightwish 2013-ban.

2014-ben, 7 hónappal a Showtime, Storytime turné után az együttes bejelentette, hogy új albummal jelentkeznek, ami az első lesz az új tagokkal, Floorral és Troy-jal. Júliusban stúdióba vonultak, és már el is kezdték a számok felvételét. Az album 2015. március 27-én jelent meg, Endless Forms Most Beautiful címmel.[9] Az albumot az Élan című kislemez vezette fel februárban, majd további két kislemez kísérte.

Jukka Nevalainen távolléte/kilépése

Minden rajongót meglepett és valószínűleg elkeserített, amikor Jukka (és a Nightwish) egy videó keretében bejelentette: a dobos beteg, és a készülő albumon már nem ő fog játszani. Jukka alvásproblémákkal küszködött már évek óta, de reménykedett, hogy jobban lesz - egészen eddig. Természetesen az együttes üzleti hátterét továbbra is ő kezeli. Utódja Kai Hahto, a Wintersun dobosa. Ha Jukka alvászavaraira találnak megoldást, visszatér helyére, de ez még évekbe telhet. 2019. júliusában a dobos bejelentette, hogy elhagyja az együttest, pozícióját pedig hivatalosan is Kai Hahto tölti be. Tuomas elmondása szerint Jukka azóta sokkal jobban van, a továbbiakban pedig a zenekar pénzügyeit menedzseli.

Human. :||: Nature. , Marco Hietala kilépése

A zenekar 2020 januárjában jelentette be,miszerint kilencedik nagylmezük Human. :||: Nature. címmel jelenik majd meg, és két részt ölel majd fel. A lemez első fele kilenc számmal mutatkozik be, a második pedig egyetlen, hosszúra nyúlt tétellel.[10] Február 7-én megjelent a Noise című kislemez,[11] melyet később a második kislemez, a Harvest követett.[12] Március 11-én egy környezetvédelmi projekt keretein belül debütált az All The Works Of Nature Which Adorn The World - Ad Astra is, amely a második CD-n kapott helyet. A dal a londoni World Land Trust nevű londoni jótékonysági szervezet kisfilmjében hallható. Az album 2020. április 10-én jelent meg, igen vegyes fogadtatásban részesítve mind a kritikusokat, mind a rajongókat egyaránt.[13][14]

A formáció 2020-ra tervezett turnéját a koronavírus-járvány miatt eltolták, de még ez évben bejelentették, miszerint márciusban két koncertet is adnak An Evening With Nightwish In A Virtual World elnevezés alatt, tehát egy online végigkövethető fellépést szerveztek, melynek keretein belül először adják elő élőben új lemezük dalait. 2021 január 12-én Marco Hietala bejelentette távozását, amelynek miértjéről hosszú sorokat közölt közösségi oldalain. Elárulta, hogy már hosszú ideje krónikus depresszióval küzd. Úgy érzi, mindenestől kiábrándult a zenéből és a zenélésből. Mostantól felépülésére kíván összpontosítani.

Felállás

Jelenlegi felállás

Floor Jansen

Tuomas Holopainen
Emppu Vuorinen
Kai Hahto
Troy Donockley
Tuska 20130630 - Nightwish - 05.jpg
Tuomas Holopainen, Palais (cropped).jpg
Emppu Vuorinen Bilbao.jpg
Tuska 20130628 - Wintersun - 32.jpg
Troy Donockley (2009).jpg
ének
szintetizátor
gitár
dob
síp, duda, buzuki
2013-
1996
1996
2019-
2013

Korábbi tagok

Vendégzenészek

Diszkográfia

Albumok

Cím Megjelenés Kiadó Hossz
Angels Fall First 1997 Century Media, Spinefarm 57:25
Oceanborn 1998 Century Media, Drakkar, Spinefarm 53:11
Wishmaster 2000 Century Media, Drakkar, Spinefarm 56:11
Century Child 2002 Century Media, Spinefarm 50:11
Once 2004 Nuclear Blast, Roadrunner, Spinefarm 60:07
Dark Passion Play 2007 Spinefarm, Nuclear Blast, Roadrunner 75:46
Imaginaerum 2011 Nuclear Blast, Spinefarm, Roadrunner 74:56
Endless Forms Most Beautiful 2015 Nuclear Blast 78:36
Human. :II: Nature. 2020 Nuclear Blast 81:35

Kislemezek

Cím Megjelenés Album Kiadó
"The Carpenter" 1997 Angels Fall First Spinefarm
"Sacrament of Wilderness" 1998 Oceanborn Spinefarm
"Passion and the Opera" 1998 Oceanborn Drakkar
"Walking in the Air" 1999 Oceanborn Spinefarm
"Sleeping Sun" 1999 Oceanborn Spinefarm
"The Kinslayer" 2000 Wishmaster Drakkar
"Deep Silent Complete" 2000 Wishmaster Spinefarm
"Ever Dream" 2002 Century Child Spinefarm
"Bless the Child" 2002 Century Child Drakkar, Spinefarm
"Nemo" 2004 Once Nuclear Blast, Spinefarm
"Wish I Had an Angel" 2004 Once Nuclear Blast, Spinefarm
"Kuolema Tekee Taiteilijan" 2004 Once Spinefarm
"The Siren" 2005 Once Nuclear Blast, Spinefarm
"Sleeping Sun" 2005 Highest Hopes (válogatásalbum) Spinefarm
"Eva" 2007 Dark Passion Play Nuclear Blast
"Amaranth" 2007 Dark Passion Play Nuclear Blast, Spinefarm
"Erämaan Viimeinen" 2007 Dark Passion Play Nuclear Blast, Spinefarm
"Bye Bye Beautiful" 2008 Dark Passion Play Nuclear Blast, Spinefarm
"The Islander" 2008 Dark Passion Play Nuclear Blast, Spinefarm
"The Sound of Nightwish Reborn" 2009 Dark Passion Play Nuclear Blast, Spinefarm
"Storytime" 2011 Imaginaerum Nuclear Blast, Spinefarm
"The Crow, The Owl and the Dove" 2012 Imaginaerum Nuclear Blast, Spinefarm
"Élan" 2015 Endless Forms Most Beautiful Nuclear Blast
"Shudder Before The Beautiful" 2015 Endless Forms Most Beautiful Nuclear Blast
"Endless Forms Most Beautiful" 2015 Endless Forms Most Beautiful Nuclear Blast
"Noise" 2020 Human. :||: Nature. Nuclear Blast
"Harvest" 2020 Human. :||: Nature. Nuclear Blast

Koncertlemezek

  • From Wishes to Eternity (2001)
  • End of an Era (2006)
  • Made in Hong Kong (2009)
  • Showtime, Storytime (2013)

Válogatás albumok

  • Wishmastour (2000)
  • Tales from the Elvenpath (2004)
  • Bestwishes (2005)
  • Highest Hopes (2005)
  • The Sound of Nightwish Reborn (2008)
  • Walking in the Air - The Greatest Ballads (2011)
  • Decades (2019)

DVD-k

  • From Wishes to Eternity (2001)
  • End of Innocence (2003)
  • End of an Era (2006)
  • Dark Passion Play (Bonus DVD) (2008)
  • Made In Hong-Kong (and in various other places) (CD+DVD) (2009)
  • Imaginaerum ( film) (2013)
  • Showtime, Storytime (CD+DVD) (2013)
  • Vehicle of Spirit (2016)
  • Decades: Live In Buenos Aires (2019)

Magyarországi fellépéseik

Jegyzetekszerkesztés

  1. It's Official: NIGHTWISH Parts Ways With Singer ANETTE OLZON - Oct. 1, 2012. 2012. október 3-i dátummal az eredetiből archiválva. (Hozzáférés: 2012. október 1.)
  2. allmusic. Angels Fall First. (Hozzáférés: 2006. január 1.)
  3. The Metal Observer. Review – Nightwish – Angels Fall First. (Hozzáférés: 2006. január 1.)
  4. Encyclopaedia Metallum. Entry: Nightwish – Angels Fall First. (Hozzáférés: 2007. február 23.)
  5. Nyílt levél Tuomas Holopainentől. Wikisource. 2006. február 13-i dátummal az eredetiből archiválva. (Hozzáférés: 2005. október 23.)
  6. Tarja Turunen nyílt levele. METALYOU.COM. (Hozzáférés: 2006. augusztus 16.)
  7. Nightwish - The Official Website. 2010. június 1-i dátummal az eredetiből archiválva. (Hozzáférés: 2007. augusztus 9.)
  8. Archivált másolat. 2013. december 29-i dátummal az eredetiből archiválva. (Hozzáférés: 2013. december 27.)
  9. http://www.shockmagazin.hu/hirek/marcius-vegen-jon-az-uj-nightwish-ime-a-lemezcim-es-a-borito
  10. NIGHTWISH - announce new studio album! (angol nyelven). Nuclear Blast, 2020. január 16. (Hozzáférés: 2020. április 11.)
  11. NIGHTWISH - first single & pre-order! (angol nyelven). Nuclear Blast, 2020. február 7. (Hozzáférés: 2020. április 11.)
  12. NIGHTWISH - release second single 'Harvest'! (angol nyelven). Nuclear Blast, 2020. március 6. (Hozzáférés: 2020. április 11.)
  13. NIGHTWISH - HUMAN. :||: NATURE. is OUT NOW! (angol nyelven). nightwish.com. 2020. április 11-i dátummal az eredetiből archiválva. (Hozzáférés: 2020. április 11.)
  14. NIGHTWISH - new album out now! (angol nyelven). Nuclear Blast, 2020. április 10. (Hozzáférés: 2020. április 11.)

További információkszerkesztés

Commons:Category:Nightwish
A Wikimédia Commons tartalmaz Nightwish témájú médiaállományokat.

Hivatalos honlapokszerkesztés

Rajongói oldalakszerkesztés

Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Nightwish
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Nightwish

Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu
čítajte viac na tomto odkaze: 2004-ben befejezett televíziós sorozatok

Állam
Államforma
Államok vezetőinek listája 2005-ben
Április 19.
Április 2.
Április 25.
Április 8.
Április 9.
Ça Ira
Érettségi vizsga
Észak-atlanti Szerződés Szervezete
Északi flórabirodalom
Év
Évszázad
Évtized
Így jártam anyátokkal
Ókor
Örmény naptár
…Something to Be
.ua
1. század
10. század
1019
1054
1125
1238
1240
1326
1346
1386
14. század
1475
15. század
16. század
1648
1654
1667
1707
1709
1935
1939
1950-es évek
1960-as évek
1970-es évek
1980-as évek
1990-es évek
1991
1998
20. század
2000
2000-es évek
2001
2002
2003
2004
2004–2005-ös magyar labdarúgó-bajnokság (első osztály)
2005
2005-ös franciaországi zavargások
2005 új világörökségi helyszínei
2005 (szám)
2005 a filmművészetben
2005 a jogalkotásban
2005 a légi közlekedésben
2005 a sportban
2005 a tudományban
2005 videójátékai
2006
2007
2008
2009
2010
2010-es évek
2012. évi nyári olimpiai játékok
2020
2020-as évek
2022
2022-es orosz invázió Ukrajna ellen
2030-as évek
2040-es évek
2050-es évek
21. század
22. század
236
375
5. század
50 Cent
7. század
860
893
9. század
943
965
Aaliyah
Ab urbe condita
AES-Tisza II erőmű
AIDS
ALEE
Alekszej orosz cár
Alföld
Alicia Keys
Amarantine
Amerikai dollár
Amerikai Egyesült Államok
Amerikai fater
Ammán
Angela Merkel
Angol nyelv
Arany Horda
Asztrahányi Kánság
Augusztus 24.
Augusztus 27.
Augusztus 29.
Augusztus 5.
Augusztus 7.
Ausztrália (ország)
Avatár – Aang legendája
Azovi-tenger
Az első Lengyel Köztársaság, a felvirágzás kora (1572–1697)
A fizika világéve
A Kárpátok ősbükkösei
A Nagy Könyv
A Szovjetunió felbomlása
Bácskai János (színművész)
Bókai Mária
Bűnügyi film
Bahái naptár
Baráth István
Batu kán
BBC
Beautiful Intentions
Belgium
Berber naptár
Bergyanszk
Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja
Besenyők
Bioszféra-rezervátum
Bizánci Birodalom
Bizánci naptár
Bodrogi Attila
Bogdán Gergő
Bohdan Hmelnickij
Bonnie Tyler
Bon Jovi
Boomerang (Közép- és Kelet-Európa)
Boszporoszi Királyság
Botár Endre
Bourbon Leonóra spanyol királyi hercegnő
Brandy Norwood
Bruttó hazai termék
Budapest
Budapesti memorandum
Budapest Parádé
Buddhista naptár
Burmai naptár
Call of Duty 2
Calma apparente
CGI (film)
Chemistry
Confessions on a Dance Floor
Császár András
Csernobil
Csernyihiv
Csernyivci
Csillagok háborúja III: A Sith-ek bosszúja
Csornomorszk
Debreceni VSC (labdarúgás)
December 10.
December 15.
December 16.
December 3.
December 31.
December 6.
December 8.
December 9.
Denisz Anatolijovics Smihal
Depeche Mode
Dimmu Borgir
Dnyeper
Dnyeszter
Dnyeszter Menti Köztársaság
Dnyipro
Dominancia
Doneck
Donyec
Donyec-medence
Donyeci-hátság
Dream Theater
Duna (televízióadó)
Duna Televízió
Dzsucse-naptár
Egészségügyi Világszervezet
Egyesült Nemzetek Szervezete
Egyetemes Postaegyesület
Egyezményes koordinált világidő
Elnök
El sexto sentido
Emánuel belga herceg
Emberi fejlettségi index
Enya
Eris (törpebolygó)
Eros Ramazzotti
Etióp naptár
Európa
Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet
Európai Unió
Európa országai
Európa Tanács
Eurocontrol
Fájl:000 Ukraina harta.PNG
Fájl:Bohdan Chmiel Nicky (BM 1869,0612.130).jpg
Fájl:Disambig.svg
Fájl:Europe-Ukraine (disputed territory).svg
Fájl:Flag of Canada.svg
Fájl:Flag of France.svg
Fájl:Flag of Germany.svg
Fájl:Flag of Ukraine.svg
Fájl:Kamianets-Podilskyi Castle walls2.JPG
Fájl:Karpaty, pohled při stoupání na Hoverlu.jpg
Fájl:Lebedev baptism.jpg
Fájl:Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Fájl:Ltspkr.png
Fájl:Principalities of Kievan Rus' (1054-1132).jpg
Fájl:Searchtool right.svg
Fájl:Tropical Storm Katrina on August 24 2005.jpg
Fájl:Ukraine topo en.jpg
Fájl:Wiki letter w.svg
Félix Bossuet
Földközi-tenger
Földrajzi koordináta-rendszer
Független Államok Közössége
Főváros
Február 16.
Február 23.
Február 24.
Fehéroroszország
Fekete-tenger
Fekete-tengeri Gazdasági Együttműködés
Feodoszija
Fernando Alonso
Fijación Oral Vol. 1
Formula–1
Franciaország
Francia nyelv
Frigyes dán királyi herceg
Gáspár Győző
Gázai övezet
Gótok
Görög gyarmatosítás
Görbicz Anita
Garbage
Genovai Köztársaság
George W. Bush
Gergely-naptár
Germánok
Girls Aloud
GUAM
Halálozások 2005-ben
Halics
Harkiv (település)
Harry Potter és a Félvér Herceg
Have a Nice Day
Hindu naptár
Hivatalos nyelv
Hollandok
Holocén
Holocén naptár
Hoverla
Hunok
Iónok
I. e. 7. század
I. Jaroszláv kijevi nagyfejedelem
Időzóna
II. János Pál pápa
III. Alexandrosz makedón király
Imre István (színművész)
Indiai nemzeti naptár
Internet Movie Database
Interpol
Irán
Iráni naptár
Irak
ISO 4217
Ivan Gašparovič
Izmajil
Izrael
Jóban Rosszban
Július 1.
Július 10.
Július 2.
Július 21.
Július 27.
Július 6.
Július 7.
Június 1.
Június 5.
Jagelló-ház
Jalta
Január 14.
Január 17.
Január 20.
Január 23.
Japán naptár
Jay Chou
Jennifer Lopez
Joó Gábor
Jobb és bal oldali közlekedés
Jog és Igazságosság
Jordánia
Julija Volodimirivna Timosenko
Jurij Ivanovics Jehanurov
Károly walesi herceg
Kárpáti Nemzeti Park
Kárpátok
Kínai naptár
Köztársaság
Köztársasági elnök
Kabul
Kali-juga
Kamilla cornwalli hercegné
Kamjanec-Pogyilszkij
Kanada
Kanye West
Kapácsy Miklós
Kassai Ilona
Katie Melua
Katrina hurrikán (2005)
Kazár Birodalom
Kazanyi Kánság
Kelet-Európa
Kelet-európai-síkvidék
Kelet-európai idő
Kelet-ukrajnai háború
Kercs
Kereskedelmi Világszervezet
Keresztély dán herceg
Kereszténység
Kherszonészosz (krími polisz)
Kijev
Kijevi Rusz
Kiskunfélegyháza
Kistarcsa
Kontinentális éghajlat
Kopt naptár
Koreai naptár
Korhatár-besorolás#6
Korhatár-besorolás#KN
Korrupció
Kozákok
Krím
Krími-hegység
Krími Tatár Kánság
Krivij Rih
Kropivnickij
Ladoga-tó
Late Registration
Legfelső szintű tartomány
Lengyelország
Lengyelország a Jagellók korában (1386–1572)
Libra (Toni Braxton-album)
Litvánia
Live 8
Lodoméria
London
Lost – Eltűntek
Lublini háromszög
Luck
Luhanszk
Luxemburg
Lviv
Május 12.
Május 29.
Május 31.
Március 14.
Március 18.
Március 21.
Március 26.
Március 27.
Március 28.
Március 6.
Mária dán királyi hercegnő
Mély Torok (fedőnév)
Müpa
M2 (televízióadó)
M5-ös autópálya (Magyarország)
Madonna (énekesnő)
Magyarok
Magyarország
Malév
Manila
Mariah Carey
Mariupol
Megasztár
Melanie Chisholm
Melihate Ajeti
Mersenne-prímek
Meteorológiai Világszervezet
Michael Schumacher
Mighty ReArranger
Mikolajiv
Minnesota
Moldova
Molnár Ilona
Mongol Birodalom
Monkey Business
Mortimer-ügy
Moszkva
Moszkvai Nagyfejedelemség
Music of the Sun
Muszlim naptár
Németország
Német nyelv
Népsűrűség
Növénytársulás
Nagyanyó nyomoz (egyértelműsítő lap)
Nagyanyó nyomoz (film)
Nagyanyó nyomoz (televíziós sorozat)
Nemzeti himnusz
Nemzeti mottók listája
Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank
Nemzetközi Beruházásbiztosítási Ügynökség
Nemzetközi fonetikai ábécé
Nemzetközi gépkocsijelek listája
Nemzetközi Olimpiai Bizottság
Nemzetközi Pénzügyi Társaság
Nemzetközi Távközlési Egyesület
Neogén
New Orleans (település)
Nightwish
Nine Inch Nails
November's Chopin
November 13.
November 22.
November 9.
Novgorodi Köztársaság
NOX (együttes)
Nukleáris fegyver
Nyugati gótok
Octavarium
Odessza
Október 10.
Október 15.
Október 19.
Október 27.
Október 31.
Október 4.
Október 8.
Október 9.
Oneworld
Oral Fixation Vol. 2
Oroszország
Orosz nyelv
Országhívószámok listája
Országok GDP szerinti listája (nominális)
Országok népesség szerinti listája
Országok terület szerinti listája
Oszmán Birodalom
Párizs
Pakisztán
Paleogén
Panic at the Disco
Pantikapaion
Paul Rodgers
Pecserszka lavra
Perszonálunió
Pestis
Piece by Piece
Playing the Angel
Pleisztocén
Podóliai-hátság
Pogány Judit
Polgári Platform (Lengyelország)
Poltavai csata
Pontosz
PORT.hu
Pozsony
Queen
Quimby
Római Birodalom
Római katolikus
Rammstein
Rebirth (Jennifer Lopez-album)
Refúgium
Rejtély
Reliktum élőlény
Return of the Champions
Richter-skála
Rihanna
Robert Plant
Rob Thomas
Roger Waters
Románia
Rosenrot
Sólyom László (jogász)
Sablon:Nagyanyó nyomoz
Sablonvita:Nagyanyó nyomoz
Sarkel
Schrei
Scooter
Shakira
Spanyolország
Spanyol nyelv
Super RTL
Sverre Magnus norvég herceg
Symfollies
System of a Down
Szökőmásodperc
Szövetségi Nyomozó Iroda
Született feleségek
Szaddám Huszein
Szeged
Szeptember 12.
Szeptember 13.
Szeptember 25.
Szeptember 30.
Szeptember 8.
Szerbia
Szerbia és Montenegró
Szevasztopol
Szimferopol
Szitás Barbara
Szkíták
Szláv népek
Szlovákia
Szokol Péter
Szovjetunió
Sztyepp
Szubtrópusi
Szubtrópusok
Szumátra
Szuverenitás
Szuzdal
T.A.T.u
Tanita Tikaram
Teherán
Természetvédelmi területek Ukrajna területén
TF1
Thai szoláris naptár
Thalía (énekesnő)
The Best of Brandy
The Black Eyed Peas
The Emancipation of Mimi
The Massacre
The Rolling Stones
The Veronicas
Tiszaújváros
Tokio Hotel
Toni Braxton
Trópusi
Trópusi ciklon
Tundra
Turbonegro
Ukrán hrivnya
Ukrán nyelv
Ukrán ortodox egyház (kijevi patriarchátus)
Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság
Ukrajna
Ukrajna címere
Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz
Ukrajna földrajza
Ukrajna himnusza
Ukrajna történelme
Ukrajna világörökségi helyszínei
Ukrajna zászlaja
Ultimate Aaliyah
UNESCO
Ungvár
Választások 2005-ben
V. Harald norvég király
Varégok
Vegyifegyver-tilalmi Szervezet
Velikij Novgorod
VI. Fülöp spanyol király
Vikram korszak
Viktor Andrijovics Juscsenko
Világörökség
Villamos hálózat
Vilmos Sándor holland király
Vlagyimir
Volhíniai-hátság
Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij
Watergate-botrány
Westlife
Wikimédia Alapítvány
Wikimédia Commons
Wings (album)
With Teeth
XII. Károly svéd király
XVI. Benedek pápa
Zaporizzsja
Zaporizzsjai kozákok
Zsidó naptár
Zsidó vallás
Zsitomir
Zsurzs Kati




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.