Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Malajzia
 
Malajzia
Malaysia
Malaysia
மலேசியா
马来西亚
மலேசி
Malajzia zászlaja
Malajzia zászlaja
Malajzia címere
Malajzia címere
Nemzeti mottó:
Bersekutu Bertambah Mutu
(Egységben az erő)
Nemzeti himnusz: Negaraku


FővárosaKuala Lumpur
é. sz. 3° 08′, k. h. 101° 42′Koordináták: é. sz. 3° 08′, k. h. 101° 42′
Államformamonarchia
Vezetők
Yang di-Pertuan AgongIbrahim Ismail
MiniszterelnökAnwar Ibrahim
Legfőbb bíróTengku Maimun Tuan Mat
A Képviselőház elnökeJohari Abdul
Hivatalos nyelvmaláj,
elismert nyelv: angol
Beszélt nyelvektamil, kínai, egyéb
függetlenségAz Egyesült Királyságtól
kikiáltása1957. augusztus 31.
Tagság
Népesség
Népszámlálás szerint32 447 385 fő (2020)
Rangsorban42
Becsült33 940 000 [1] fő (2022)
Rangsorban42
Népsűrűség103 fő/km²[2]
GDP
Összes271,2 milliárd USD (33)
Egy főre jutó10 544 USD
HDI (2008)0,823 (63) – magas
Földrajzi adatok
Terület329 847 km²
Rangsorban64
Víz0,3%
Időzóna
(UTC+8)
Egyéb adatok
PénznemMaláj ringgit (MYR)
Nemzetközi gépkocsijelMAL
Hívószám60
Segélyhívó telefonszám999
Internet TLD.my
Villamos hálózat240 volt
Elektromos csatlakozóBS 1363
Közlekedés irányabal
A Wikimédia Commons tartalmaz Malajzia témájú médiaállományokat.

Malajzia délkelet-ázsiai ország az Egyenlítő közelében, tizenhárom államból és három szövetségi területből álló föderáció. Területe 329 847 km², amelyből 130 598 km² van a Maláj-félszigeten, a többi pedig - kisebb szigetektől eltekintve - Borneón. A több mint 32 millió lakosú ország fővárosa Kuala Lumpur, de a szövetségi kormány székhelye Putrajaya.

Az ország többnemzetiségű és multikulturális, ami jelentős hatással van a politikájára is. A lakosság mintegy fele etnikailag maláj, a jelentős kisebbségeket a kínaiak, indiaiak és a bennszülöttek teszik ki. Az ország elsődleges, hivatalos nyelve a maláj, de az angol széles körben beszélt. Az alkotmány az iszlámot ismeri el az ország hivatalos vallásaként, de vallásszabadságot biztosít a nem muszlimok számára. Az államfő megválasztott uralkodó, akit a szövetségi államok szultánjai közül választanak ötévente.

A múltja a területén létező maláj királyságokban gyökerezik, de a 18. század óta a Brit Birodalom uralma alatt állt. 1957-ben a Maláj-félsziget (Malaya) elnyerte függetlenségét. 1963-ban Malaya egyesült Sabahhal, Sarawakkal és Szingapúrral, és megalakították Malajziát. 1965-ben Szingapúrt kizárták az államszövetségből, és független városállammá vált.[3]

Földrajza

A délkelet-ázsiai ország két, egymástól 600–650 km távolságban lévő országrészből áll:

A félszigeten északon Thaifölddel, délen Szingapúr szigetével határos. Borneó szigetén délen Indonézia tartományaival határos, északnyugaton körbezárja a független Brunei állam területét.

Domborzat

A Maláj-félsziget tengelyében sűrű erdőkkel borított hegység, a Központi-hegyvidék húzódik, amelyet nyugatról parti síkság övez. Borneó sziget partvidékét síkságok tagolják (sok helyen mocsaras, mangrovés síkságok), amelyekből kelet és dél felé hegységek, fennsíkok emelkednek ki. Legmagasabb pontja Borneó szigetén a Kinabalu (4101 méter). A Borneón (Sarawak) található karsztos Mulu-hegység (2371 m) rejti magában a Föld legnagyobb barlangtermeit.[4]

térkép szerkesztése

Vízrajz

A maláj-félszigetet nyugaton a Malaka-szoros, keleten a Dél-kínai-, illetve Borneót a Sulu- és a Celebesz-tenger határolja. Délen a félszigetet a Dzsohori szoros (Straits of Johor) választja el szomszédjától, Szingapúrtól.

A sok csapadék bővizű, de rövid folyókat táplál. Nagyobb folyói:[4]

Éghajlat

Malajzia éghajlata egyenlítői, az időjárás itt forró, páradús és csapadékos. Mindkét országrész a Föld legmelegebb pontjait összekötő termikus Egyenlítő mentén fekszik. Az évi középhőmérséklet 27-28 °C, az évszakos ingadozás 1-2 °C, a nappalok és az éjszakák között 5-8 °C. A forrósággal nagy légnedvesség párosul (átlagosan 85%). A térség az egyenlítői esők övezetébe tartozik, a csapadék mennyiségét a váltakozó irányú szélrendszer is növeli. Májustól szeptemberig a DNy-i monszun érvényesül, majd 6-8 heti átmeneti időszak után az ÉK-i monszun (tkp. passzát) uralkodik, amely a tenger felől érkezve szintén sok esőt hoz. A Maláj-félsziget nyugati oldalán évi 2200-2700 mm, a keleti parton 2800-3000 mm, Borneón 3000-4000 mm eső hull. A belső hegyvidéken az évi csapadék 5000-6000 mm.[4]

Élővilág

Faunája bennszülött fajokban gazdag. A főemlősöket az orangután, a sziamang, a fürge- és a szürke gibbon, a nagyorrú majmok és a makákók képviselik. A ragadozók közül megtalálható a maláji vadkutya, a maláj tigris, a ködfoltos párduc, az ázsiai aranymacska és a maláj medve. Előfordul még az ázsiai elefánt, a páratlanujjú patások közül az indiai tapír, illetve a jávai- és szumátrai orrszarvú.[4]

Zonális eredeti növénytakarója trópusi esőerdő. A síkvidéki esőerdők 800 méter magasságig hatolnak a hegyek oldalán. Felettük hegyi esőerdők, majd köderdők nőnek. Az ország területének kb. 2/3-át borítja erdő (a 2000-es évek elején). A kiirtott erdők helyén kaucsukfa-, olajpálma- és rizsültetvények húzódnak. A part menti síkságon sok helyen mocsárerdők, az árapály zónában mangroveerdők élnek.

A gazdasági életben a 19. század folyamán volt nagy szerepe a fakitermelésnek. Az 1960-as években ismét hirtelen megnőtt a fakitermelés. A következmény: nagyon gyorsan súlyos gonddá vált a talajerózió. Ekkor tervszerű erdőgazdálkodást vezettek be az egész országban. A kivágott erdők egy részét újratelepítették, a leromlottakat feljavították. A kormány ösztönözte az értékes fafajták (pl. teakfa) telepítését, de a gyorsan növő, a papírgyártás nyersanyagaként szolgáló fajták telepítését is.

Nemzeti parkok

A tengerpartok mangrove mocsaraitól a hegytetőkön élő tölgyesekig sokféle erdő van Malajziában.[5] Sok helyen ezekben alakítottak ki nemzeti parkokat.

Természeti világörökség

Az UNESCO Malajzia két nemzeti parkját tekinti a természeti világörökség részének: a Gunung Mulu Nemzeti Parkot és a Kinabalu Parkot.

Történelem

Legkorábbi lakói negritó és veddid eredetűek voltak, akik valószínűleg 5-8 ezer évvel ezelőtt érkeztek a területre a mai Kína DNy-i vidékéről. Az első maláj telepesek (protomalájok) a Kr. e. 2. évezredben jöttek DK-Ázsia felől, őket több hullámban követték később az újmalájok.[6]

Az időszámítás első századaiban már centralizált hindu-maláj államok alakultak ezen a területen. Ekkor Indiával és Kínával állandó kereskedelmi kapcsolatot folytattak. Malajzia mai területe a korai időktől fogva DK-Ázsia egyik hajózási-kereskedelmi központja volt.

Az 1. évezred fordulóján az indonéz szigetvilág túlnyomó része a nagy Srividjaya (wd) (Srivijaya) buddhista-maláj birodalomban egyesült, amely a 8-13. század között uralta a félszigetet. A 14. századtól a jávai hindu állam, Majapahit (wd) terjesztette ki a fennhatóságát a területre.

Az első bizonyíték az iszlám megjelenésére a Maláj-félszigeten szintén a 14. századból származik. Melaka (Malakkai Szultanátus), a maláj kereskedők egyik központja az iszlám DK-ázsiai támasza lett.

A 16. század elején a portugálok hódították meg a Malakkai Szultanátust (wd), majd 1641-ben holland uralom alá került. Egyik európai hatalom sem tudta azonban ellenőrzése alá vonni az egész félszigetet, ahol később is újabb szultanátusok alakultak. A Szumátra szigetéről érkező minangkabau telepesek létrehozták a Kilenc Állam (Negri Sembilan) szövetségét.

Közben a hollandokat az angolok váltották fel 1795-ben, majd 1818 és 1824 között rövid időre ismét a hollandok kezére került a terület, az 1824-es londoni szerződésben azonban kénytelenek voltak lemondani róla Nagy-Britannia javára.

A 19. század folyamán a maláj államok gyakran vettek igénybe brit segítséget belső konfliktusaikban. Az itt kitermelt ón fontossága a brit kormányzatot beavatkozásra késztette az óntermelő maláj államok ügyeibe. A 19. század második felétől kínai és indiai (tamil) bevándorlók jelentek meg a félszigeten.

A 20. század fordulójára Pahang, Selangor, Perak, Negeri Sembilan államokban, vagyis a szövetséges maláj államokban a tényleges hatalom a brit megbízottak kezében volt, akiket a maláj uralkodók ellenőrzésére neveztek ki. A britek „tanácsadónak” nevezték őket, de a valóságban döntő befolyásuk volt a maláj uralkodókra. Az angol uralom kiterjesztése 1909-ben fejeződött be, amikor Sziámtól elhódították a mai északi államok területét is. Az országot 194142-ben megszállták a japánok, majd a második világháború után visszatértek az angolok, és 1948-ban megalakították a Maláj Államszövetséget, amely brit protektorátus volt. Az ötvenes években kiéleződtek a belső ellentétek és felkeléssé fajultak, amit a briteknek csak külső segítséggel sikerült leverniük.

Az ország önállóságát csak 1957-ben ismerték el, amikor Maláj Államszövetség néven a brit Nemzetközösség független állama lett. 1963-ban csatlakozott az államszövetséghez az észak-borneói terület és Szingapúr, ekkor változott az ország neve Malajziai Államszövetségre. Szingapúr 1965-ben kivált, és önálló köztársaságként független állam lett.

A függetlenség első éveit az Indonéziával való konfrontáció jellemezte. Indonézia ellenezte Malajzia létrejöttét. Szingapúr 1965-ben ki lett zárva a szövetségből. A Fülöp-szigetek igényét jelentette be Sabahra. Ezt arra alapozta, hogy Brunei északkeleti területei 1704-ben a Sulu szultánsághoz csatlakoztak, amely utóbb Fülöp-szigetek része lett. Ezt az igényt Malajzia elutasította. Az 1969. május 13-i faji zavargások után Abdul Razak miniszterelnök ellentmondásos új gazdaságpolitikába kezdett. Ennek célja a jövedelmek egy részének átcsoportosítása volt a bumiputras („hazai nép”) számára. Ebbe a malájok többségét beleértették, de nem a teljes bennszülött lakosságot. Malajzia azóta egy különleges etnikai-politikai egyensúlyt tart fenn, ahol a kormányzat arra törekszik, hogy minden rassz részesedjen a gazdaság fejlődésének hasznából, a gazdasági és politikai hatalomból.

Az 1980-as években az 1990-es évek közepéig Malajzia jelentős gazdasági fejlődést élt át Mahathir bin Mohamad miniszterelnöksége idején. Ekkor lett Malajzia mezőgazdasági országból ipari országgá, ahol az ipar fő ága a számítástechnikai és fogyasztói elektronikai eszközök gyártása. A tájképet is megváltoztatta számos óriásberuházás. Ezek közül legnevezetesebb a Petronas kettős tornya, Kuala Lumpur nemzetközi repülőtere, az észak–déli autópálya, Sepang Formula–1 pályája, az új szövetségi főváros, Putrajaya.

Államszervezet

Malajzia államformája monarchia, kormányformája föderatív választói alkotmányos monarchia.

Az ország vezetése

A parlament épülete, Kuala Lumpur
A képviselők ülésterme a parlamentben
A miniszterelnöki hivatal, Putrajaya

A tizenhárom államot szultánok és rádzsák vezetik, közülük választják meg ötévente a föderáció protokolláris szerepkörű államfőjét, aki a Yang di-Pertuan Agong (legfőbb szultán) címet viseli. 2016-tól V. Muhammad uralkodott az országban, de 2019-ben lemondott, helyére Abdullah pahangi szultánt választotta az uralkodók testülete.

Malajzia szövetségi államfője a Yang di-Pertuan Agong(wd), vagyis a legfőbb szultán, aki a parlament és a kormány tanácsaival összhangban uralkodik . A legfőbb szultánt ötévente választják meg a maláj államok 9 örökletes szultánja közül; a másik 4 állam, akiknek névleges kormányzóik vannak, nem vesznek részt a választásban. Malajzia kormányzati rendszerét a nyugati parlamentáris rendszerekről mintázták, ez a brit gyarmati uralom hagyatéka. A gyakorlatban mégis több hatalommal van felruházva a kormányzat végrehajtói ágában, mint a törvényhozóiban, és a bírói testület meggyengült a kormány hosszan tartó támadásaitól a Mahathir korszakban. Az 1957-es függetlenség óta Malajziát egy több pártból álló koalíció kormányozza, a Nemzeti Front (korábban Szövetség).

A törvényhozói hatalom megoszlik a szövetségi és tagállami parlamentek között. A kétkamarás parlament alsó házból (Képviselők Házára vagy Dewan Rakyat, szó szerint a „Nép Terme”) és a felső házból (Szenátus vagy Dewan Negara, szó szerint a „Nemzet Terme”) áll. A 222 tagú Képviselők Háza az 5 évre választott egyéni választókerületi képviselőkből áll. A 70 szenátor mandátuma 3 évre szól; 26-ot a 13 nemzetgyűlés választ meg, 2 képviseli Kuala Lumpur szövetségi kerületét, és 1-1 Labuan és Putrajaya szövetségi területéről; 40-et a király nevez ki. Minden egyes állam rendelkezik egykamarás törvényhozó nemzetgyűléssel (malájul: Dewan Undangan Negeri, melynek tagjait egyéni választókerületben választanak meg. Bejegyzett szavazó minden 21. életévét betöltött állampolgár, aki szavazhat a Képviselők Háza tagjaira és a legtöbb tagállamban a törvényhozó nemzetgyűlésre is. A 2019-es alkotmánymódosítás óta, 18 éves kortól lehet szavazni.[7] A szavazás nem kötelező.

A végrehajtói hatalom a kabinet, melyet a miniszterelnök vezet, aki a malajziai alkotmány szerint a parlament alsó házának tagja. Ő a maláj király (Yang di-Pertuan Agong) felhatalmazásával irányítja a parlamenti többséget. A kabinetet a Parlament mindkét házából választják és annak a testületnek tartozik felelősséggel.

A tagállamok kormányait a Legfőbb Miniszterek vezetik (Menteri Besar a maláj államokban vagy Ketua Menteri azokban az államokban ahol nincs örökletes uralkodó) aki tagja nemzetgyűlésnek a többségi pártból a Dewan Undangan Negeri. Minden államban, ahol örökletes uralkodó van, a Legfőbb Miniszternek muszlim malájnak kell lennie, bár ez a szabály tárgya a uralkodók diszkriminációjának.

Közigazgatási beosztás

Az ország 13 szövetségi államból és 3 szövetségi területből áll.


Politikai pártok

Védelmi rendszerszerkesztés

Népességszerkesztés

Az ország népessége 31,6 millió fő volt 2017-ben.[9]

Malajzia népsűrűségi térképe

Népességének változásaszerkesztés

A népesség alakulása 1960 és 2020 között
Lakosok száma
8 160 975
9 844 116
11 741 849
13 504 433
16 221 767
19 205 112
22 896 048
25 843 466
28 758 968
32 447 385
1960196619731979198619921999200520112020
Adatok: Wikidata

Népesebb településekszerkesztés

Képek
Maláj muszlim lányok
Maláj muszlim lányok
Tamil (malajziai indiai) lányok
Tamil (malajziai indiai) lányok
Maláj kínai lány
Maláj kínai lány
Dajakok (Borneó) hagyományos népviseletben
Dajakok (Borneó) hagyományos népviseletben
Kapitan Keling mecset George Townban

Népekszerkesztés

A Maláj-félsziget őslakói a sötét bőrű, göndör hajú, ausztralid tipusú negritók, valamint az ősmalájok (protomalájok) töredékei, akik mára a félsziget eldugottabb hegyei közé szorultak vissza. Borneó belsejét szintén protomaláj törzsek lakják (punan, iban stb.), őket nevezik összefoglaló néven dajakoknak. A mai lakosság mintegy felét alkotó újmalájok Kr. e. 1500-tól több hullámban érkeztek Indokína felől. A kínaiak a 18. századtól kezdve vándoroltak be, számuk a 19. század második felében, az ónbányászat fellendülésével ugrott meg. Az indiaiakat (tamilokat) a 19. századtól a britek telepítették be a vasútépítkezésekhez.[6]

Etnikailag a mai lakosság 50%-a maláj, 12%-a ősmaláj (protomaláj) bennszülött, 24%-a kínai, 8%-a indiai (főleg tamil) és 6%-a egyéb.

A maláj államok népessége és etnikumai a 2010-es népszámlálás alapján.[10][11] Rendezhető táblázat:

Állam Népesség Terület (km2) Népsűrűség Városi lakos(%) Maláj
(Bumiputra) (%)
Kínai (%) Indiai (%)
Johor 3,348,283 19,210 174 71.9 58.9 33.6 7.1
Kedah 1,890,098 9,500 199 64.6 77.9 13.6 7.3
Kelantan 1,459,994 15,099 97 42.4 95.7 3.4 0.3
Malacca 788,706 1,664 470 86.5 66.9 26.4 6.2
Negeri Sembilan 997,071 6,686 150 66.5 61.3 23.2 15.2
Pahang 1,443,365 36,137 40 50.5 79.0 16.2 4.4
Penang 1,520,143 1,048 1,500 90.8 43.6 45.6 10.4
Perak 2,258,428 21,035 110 69.7 57.0 30.4 12.2
Perlis Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Malajzia
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.

Source: Malajzia

Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu................
čítajte viac na tomto odkaze: Malajzia

................

Hladanie......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Fájl:Flag of Malaysia.svg
Malajzia zászlaja
Fájl:Coat of arms of Malaysia.svg
Malajzia címere
Nemzeti mottók listája
Nemzeti himnusz
Fájl:Malaysia (orthographic projection).svg
Főváros
Kuala Lumpur
Földrajzi koordináta-rendszer
Államforma
Monarchia
Anwar Ibrahim
Hivatalos nyelv
Maláj nyelv
Angol nyelv
Tamil nyelv
Kínai nyelv
Egyesült Királyság
1957
Augusztus 31.
Egyesült Nemzetek Szervezete
Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége
Nemzetközösség
Kereskedelmi Világszervezet
Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés
Iszlám Konferencia Szervezete
Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank
Nemzetközi Pénzügyi Társaság
Nemzetközi Beruházásbiztosítási Ügynökség
Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja
Ázsiai Fejlesztési Bank
Interpol
Vegyifegyver-tilalmi Szervezet
UNESCO
Egyetemes Postaegyesület
Nemzetközi Távközlési Egyesület
Meteorológiai Világszervezet
Egészségügyi Világszervezet
Országok népesség szerinti listája
Országok népesség szerinti listája
Népsűrűség
Bruttó hazai termék
Országok GDP szerinti listája (nominális)
Emberi fejlettségi index
Országok terület szerinti listája
Időzóna
UTC+08:00
Egyezményes koordinált világidő
Maláj ringgit
ISO 4217
Nemzetközi gépkocsijelek listája
Országhívószámok listája
Legfelső szintű tartomány
.my
Villamos hálózat
Jobb és bal oldali közlekedés
Wikimédia Commons
Category:Malaysia
Délkelet-Ázsia
Egyenlítő
Malajzia államai és szövetségi területei
Föderáció
Maláj-félsziget
Borneó
Kuala Lumpur
Putrajaya
Hivatalos nyelv
Maláj nyelv
Angol nyelv
Alkotmány
Iszlám
Államvallás
Vallásszabadság
Államfő
Malajzia államai és szövetségi területei
18. század
Brit Birodalom
Sabah
Sarawak
Szingapúr
Maláj-félsziget
Indokínai-félsziget
Borneó
Maláj-szigetvilág
Nagy-Szunda-szigetek
Thaiföld
Szingapúr
Indonézia
Brunei
Központi-hegyvidék
Síkság
Mangrove (növénynemzetség)
Karszt
Fájl:Redanglaura009.jpg
Fájl:Kincin.jpg
Fájl:Mount kinabalu 01.png
Kinabalu Park
Sabah
Fájl:Malaysia relief location map.jpg
Thaiföld
Brunei
Szingapúr
Indonézia
Indonézia
Indonézia
Sarawak
Sabah
Fájl:Red pog.svg
Fájl:Red pog.svg
George Town (Malajzia)
Fájl:Red pog.svg
Johor Bahru
Fájl:Red pog.svg
Kota Kinabalu
Fájl:Red pog.svg
Kuching
Fájl:Red pog.svg
Kuala Lumpur
Fájl:Red pog.svg
Melakka
Fájl:Red pog.svg
Fájl:Red pog.svg
Ipoh
Fájl:Red pog.svg
Fájl:Red pog.svg
Kuala Terengganu
Fájl:Red pog.svg
Sandakan
Borneó
Szumátra
Pinang
Langkawi
Fájl:Black triangle2.svg
Dél-kínai-tenger
Malaka-szoros
Sulu-tenger
Celebesz-tenger
Malaka-szoros
Dél-kínai-tenger
Sulu-tenger
Celebesz-tenger
Szingapúr
Csapadék
Egyenlítő
Monszun
Orangután
Sziamang
Fürge gibbon
Gibbonfélék
Nagyorrú majmok
Közönséges makákó
Ragadozók
Maláj tigris
Ködfoltos párduc
Ázsiai aranymacska
Maláj medve
Ázsiai elefánt
Páratlanujjú patások
Indiai tapír
Jávai orrszarvú
Szumátrai orrszarvú
Fájl:Searchtool right.svg
Kategória:Malajzia állatvilága
Fájl:Searchtool right.svg
Kategória:Malajzia növényvilága
Trópusi esőerdő
Köderdő
Kaucsukfa
Olajpálma
Árapály
Mangrove (növénynemzetség)
Talajerózió
Teakfa
Papírgyártás
Fájl:Buceros rhinoceros -Chester Zoo-8a.jpg
Orrszarvú madár
Fájl:Hylobates lar - Kaeng Krachan WB.jpg
Fehérkezű gibbon
Fájl:Stavenn Trachypithecus cristatus 01.jpg
Ezüstös langur
Fájl:Pangolin borneo.jpg
Hátsó-indiai tobzoska
Fájl:Binturong in Overloon.jpg
Binturong
Fájl:SaltwaterCrocodile('Maximo').jpg
Bordás krokodil
Fájl:Bearded Pig.JPG
Szakállas disznó
Mangrove (növénynemzetség)
Fájl:Searchtool right.svg
Malajzia nemzeti parkjainak listája
Fájl:Searchtool right.svg
UNESCO
Világörökség
Kinabalu Park
Kr. e. 2. évezred
India
Fájl:East-Hem 800ad.jpg
Fájl:Srivijaya Empire.svg
Fájl:Rajendra map new.svg
Csola-dinasztia
Q234197#sitelinks-wikipedia
Jáva
Q49326#sitelinks-wikipedia
Melaka (település)
Iszlám
Portugálok
Q46652#sitelinks-wikipedia
1641
Hollandok
Szumátra
1795
1818
1824
1824
Egyesült Királyság
Ón
Pahang
Selangor
Perak
Negeri Sembilan
1909
Sziám
1941
1942
Második világháború
1948
Protektorátus
1957
Nemzetközösség
1963
Szingapúr
Szingapúr
1965
Indonézia
Fülöp-szigetek
Brunei
Mahathir bin Mohamad
Petronas-ikertorony
Kuala Lumpur
Sepang International Circuit
Putrajaya
Államforma
Monarchia
Kormányforma
Alkotmányos monarchia
Fájl:Kuala Lumpur Malaysia Bangunan Parlimen Malaysia-02.jpg
Kuala Lumpur
Fájl:Parlimen08.jpg
Fájl:Perdana Putra Putrajaya Dec 2006 003.jpg
Putrajaya
Malajzia államai és szövetségi területei
Föderáció
2016
2019
Pahang
Q5244614#sitelinks-wikipedia
Fájl:Searchtool right.svg
Malajzia államai és szövetségi területei
Johor
Kedah
Kelantan
Melaka (állam)
Negeri Sembilan
Pahang
Perak
Perlis
Pinang
Selangor
Terengganu
Sabah
Sarawak
Kuala Lumpur
Putrajaya
Fájl:Malaysia states blank (color scheme).png
Perlis
Kedah
Pinang
Kelantan
Terengganu
Perak
Selangor
Negeri Sembilan
Melaka (állam)
Johor
Pahang
Sarawak
Sabah
Kuala Lumpur
Putrajaya
Dél-kínai-tenger
Malaka-szoros
Thai-öböl
Sulu-tenger
Celebesz-tenger
Brunei
Indonézia
Indonézia
Indonézia
Szingapúr
Thaiföld
Fájl:Searchtool right.svg
Malajzia hadereje
Fájl:Malaysia population density 2010b.png
Q833#P1082
Fájl:Searchtool right.svg
Malajzia városai
Fájl:Malaysian girls.jpg
Fájl:Tamil girls.jpg
Fájl:AtiqahAfandi08 (4757967325).jpg
Fájl:Dayak2 2008New.jpg
Fájl:Kapitan Keling.JPG
Mecset
George Town (Malajzia)
Ausztralid
Kr. e. 1500
Indokína
Updating...x




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.