Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Sakknovella (film, 1959)
 
Sakknovella
1959-es magyar televíziós film

A sakkparti
A sakkparti
RendezőVárkonyi Zoltán
Műfajfilmdráma
Forgatókönyvíró
Főszerepben
OperatőrNagy József
Gyártás
Ország Magyar Népköztársaság
Nyelvmagyar
Forgatási helyszínMTV Stúdió
Játékidő51 perc
Forgalmazás
Bemutató
KorhatárTizenkét éven aluliak számára nem ajánlott
További információk
SablonWikidataSegítség
---
Nem található szabad kép.(?)

A Sakknovella egy 1959-ben bemutatott fekete-fehér magyar tévéfilm Várkonyi Zoltán rendezésében, A film forgatókönyve Stefan Zweig azonos című kisregényéből készült, a cselekmény kisebb egyszerűsítésekkel követi az eredeti művet. A film szereplői a kor közismert, népszerű színpadi színészei. A történet egy utasszállító luxushajó fedélzetén játszódik, ahol mások mellett maga a sakkvilágbajnok is utazik. Egy sakkjátszma súlyos emlékeket hoz a felszínre. Ez volt Major Tamás első televíziós főszereplése[1] Szerepe, Von Beck úr (az eredeti műben Dr. B) a történeten belül igen hangsúlyos: a kerettörténetbe ágyazva önálló monológot, egyfajta monodrámát ad elő, a fogvatartói által teljes elszigeteltségbe kényszerített intellektus lelki szenvedését, az egyéniség torzulását drámai erővel bemutatva. Stefan Zweig író, aki az eredeti történetet egyes szám első személyben meséli el, a filmben saját nevén szerepel, Pálos György alakításában.

Cselekmény

A kerettörténet Ausztria német megszállása után, egy Európából Dél-Amerikába tartó luxus tengerjáró hajón játszódik. Több híresség utazik a hajón, köztük Stefan Zweig, a híres osztrák író és felesége, akik brazíliai emigrációba tartanak. Több utas sakkpartival múlatja az időt. Egy újságíró kideríti, hogy Mirko Czentovic, a sakk-világbajnok is a hajón tartózkodik. McConnor, a dúsgazdag skót mérnök, lelkes amatőr sakkozó nyomban meghívja a rátarti és pénzéhes profit, hogy játsszon néhány partit az amatőrökkel. A Czentovic által kikötött pénzdíjat a skót könnyedén kifizeti.

A kitűzött időben a játékosok összegyűlnek a hajó szalonjában. Mivel csak egy sakktábla van, Czentovic felajánlja, hogy a jelen lévők közösen játsszanak őellene. Az első játszmában a profi Czentovic rövidesen felülkerekedik, az amatőrök csoportja reménytelennek tűnő állásba kerül. Ekkor egy új utas, aki eddig csak figyelte a játékot, beavatkozik: Azt mondja, ő felismerte, hogy ugyanebből az állásból egy korábbi világbajnoki versenyen ki lehetett törni. Vezérrel támadó lépést javasol, és megjósolja, mit fog lépni erre a világbajnok. Az amatőrök követik tanácsát. A lépés zavarba hozza Czentovicot: pontosan úgy reagál, ahogy az ismeretlen előre megmondta. Az állás megfordul, az ismeretlen következő lépésére a világbajnok súlyos hátrányba kerül, és remis-t (döntetlent) ajánl. A fellelkesült McConnor felkínálja a revansot, és meghívja az ismeretlent, csatlakozzon csapatukhoz. AZ illető azonban elhárítja a meghívást. Van Beck néven mutatkozik be és bocsánatot kér, hogy faragatlan módon, kéretlenül megzavarta mások sakkjátszmáját. Elmondja, hogy diákkora óta sohasem sakkozott mások ellen, és nem is lenne szabad játszania. Beck távozása után Czentovic, hogy tekintélyét mentse, azt állítja, előnyt adott ennek a „tehetséges amatőrnek”. A társaság megállapodik a másnapi revansban. McConnor állja a költségeket, az író (Stefan Zweig) pedig magára vállalja, hogy meggyőzi Becket, térjen vissza a játékhoz.

Beck elmeséli történetét az írónak. Bécsben dolgozott ügyvédként, gazdag zsidó személyek és szervezetek vagyonát kezelte. Már az Anschlusst megelőző években is figyeltette az osztrák hivatásrendi állam rendőrsége. A németek bevonulása után a Gestapo letartóztatta. A Hotel Metropolba vitték, melyet Gestapo-főhadiszállássá és kihallgatóközponttá alakítottak át. A németek a zsidó vagyont és annak tulajdonosait keresték. Becket heteken át magánzárkában tartották, hogy a teljes bezártság és elszigeteltség megtörje lelkierejét. A külvilágtól való teljes elzártság, a bizonytalanságban tartás valóban kikezdte Beck belső tartását, és a kihallgatásokon egyre nehezebben állt ellen a faggatásnak. Véletlen folyamán hozzáfért egy sakkfeladványokat tartalmazó könyvecskéhez, amit elrejtett őrei elől, és jobb híján ennek olvasásával és elemzésével tartotta mozgásban elméjét. Bár maga nem volt jó sakkozó, idő múltával teljesen a feladványok rabjává vált. Először fejben oldotta meg az állásokat, azután kenyérbélből figurákat készített, és lejátszotta az összes játszmát. Gyakran önmaga ellen játszott, mindkét játékos fejével egyszerre és felváltva gondolkozva. A játszmákat fejben tartva és a lépéseket folyamatosan felidézve védekezett az őt megtörni akaró kihallgatók ellen. Fejében állandóan kétszáznál több sakkparti keringett, melyeket új és új és lépéskombinációkkal próbált megnyerni. Agyában a veszélyeztetett sakkbábuk emberi életre keltek és életük megmentéséért könyörögtek. A rögeszmés elmejáték végül idegösszeomlásba, az elmebaj határára sodorta Becket. Kórházba került, jóindulatú orvosok beszámíthatatlannak nyilvánították, a Gestapo végül elengedte. Beck azzal zárja emlékezését, hogy orvosai szigorúan eltiltották a sakkjátéktól. Zweig nagy nehezen mégis rábeszéli, hogy még egyetlen egy sakkpartit játsszon a világbajnok ellen.

Másnap Beck és Czentovic leülnek játszani. Rövidesen megmutatkozik Beck fölénye a világbajnokkal szemben. A játszma lassan halad, mert a sarokba szorított Czentovic egyre hosszabb ideig gondolkodik, mielőtt lépne, miközben Beck kapkodva, türelmetlenül, egyre idegesebben játszik, alig tudja kivárni ellenfele lépését, és szinte azonnal, gondolkodás nélkül tolja saját bábuját. Czentovic felismeri, hogy fel kell őrölnie ellenfele idegeit. Beck sürgetését elhárítva a világbajnok most már minden lépése előtt kihasználja a maximális gondolkodási időt. Beck idegei felmondják a szolgálatot, hibásat lép. Senki sem érti, mi történt, Beck pedig felháborodva magyarázni kezdi, hogy a táblán a bábuk nem ott állnak, ahol állniuk kellene, ellenfele összekeverte az állást. Aztán rádöbben, hogy agyában már régen lejátszotta az egész partit és újabbat kezdett, elméjében ismét a régi, fejben lejátszott sakkjátszmák kavarodnak elő. Lehiggad, beismeri, hogy vesztett, bocsánatot kér a résztvevőktől, megfogadja, hogy soha többé nem bocsátkozik sakkjátszmába, és némán eltávozik.

Czentovic önelégülten nyugtázza, hogy „ilyen tehetséges dilettánssal” még nem volt dolga. Zweig, az író tudja, milyen élmények zaklatták fel Becket. Naplójába feljegyzi, hogy a rémisztő múlt, amelyet mindketten maguk mögött akartak hagyni, íme, ide is utánuk jött.

Főbb szereplők

Szerep Színész[2]
Stefan Zweig osztrák író Pálos György
Zweig felesége Náray Teri
Dr. Von Beck bécsi ügyvéd Major Tamás
Mirko Czentovic sakkvilágbajnok Ungváry László
McConnor skót mérnök Kovács Károly
Újságíró Bárdy György
Hajóskapitány Gönczöl János
Gépírónő Korompai Vali
Steward Szatmári István
Sakkjátékosok Fenyő Emil
Lázár Tihamér
Tallós Endre
SS-tisztek Kamarás Gyula
Dömsödi János

Jegyzetek

  1. Nagy József operatőr munkássága. Televíziós Művészek Társasága (tvmt.hu). (Hozzáférés: 2023. október 30.)
  2. Szereposztás az IMDb.com szerint

Források

További információ

Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Sakknovella_(film,_1959)
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.


Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu
čítajte viac na tomto odkaze: Sakknovella (film, 1959)



Hladanie..........................................................................................................................................................

Fájl:Sakknovella (1959).png
Várkonyi Zoltán (színművész)
Filmdráma
Demeter Imre
Stefan Zweig
Pálos György (színművész)
Náray Teri
Major Tamás
Ungváry László
Kovács Károly (színművész)
Bárdy György
Korompai Vali
Szatmári István (színművész)
Kamarás Gyula
Nagy József (operatőr)
Magyar Népköztársaság
Magyar nyelv
Fájl:Civil Ensign of Hungary.svg
1959
Január 25.
Korhatár-besorolás#12
Sablon:Film infobox
Q123223108
Wikipédia:Segítség az infoboxokhoz
Fájl:Nuvola apps kview.png
Fájl:Copyright-uncertain.svg
Szabad licenc
Wikipédia:Szerzői jogok
Fájl:PDmaybe-icon.svg
Fájl:Nuvola apps kview.png
Fájl:Disambig.svg
Sakknovella (egyértelműsítő lap)
Várkonyi Zoltán (színművész)
Stefan Zweig
Major Tamás
Stefan Zweig
Pálos György (színművész)
Anschluss
Stefan Zweig
Anschluss
Gestapo
Stefan Zweig
Pálos György (színművész)
Náray Teri
Major Tamás
Ungváry László
Kovács Károly (színművész)
Bárdy György
Korompai Vali
Szatmári István (színművész)
Fenyő Emil
Lázár Tihamér
Tallós Endre
Kamarás Gyula
Dömsödi János (színművész)
Stefan Zweig
Fónagy Iván
PORT.hu
Q123223108#P905
Internet Movie Database
Q123223108#P345
Box Office Mojo
Q123223108#345
Sablon:Várkonyi Zoltán
Sablon:Várkonyi Zoltán
Sablonvita:Várkonyi Zoltán
Várkonyi Zoltán (színművész)
Simon Menyhért születése
Fotó Háber
A kőszívű ember fiai (film)
Egy magyar nábob (film)
Kárpáthy Zoltán (film)
Egri csillagok (film, 1968)
Fekete gyémántok (film, 1976)
Fájl:Film reel.svg
Portál:Filmművészet
Updating...x




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.