Figyelmeztetés: Az oldal megtekintése csak a 18 éven felüli látogatók számára szól!
Honlapunk cookie-kat használ az Ön számára elérhető szolgáltatások és beállítások biztosításához, valamint honlapunk látogatottságának figyelemmel kíséréséhez. Igen, Elfogadom

Electronica.hu | Az elektrotechnika alapfogalmai : Elektrotechnika | Elektronika



...


...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Gollam
Gollam
Gollam a Gyűrűk Ura élőszereplős filmváltozatában
Gollam a Gyűrűk Ura élőszereplős filmváltozatában
Életrajzi adatok
Egyéb nevek Szméagol, Trahald ("az igazi" nyugori neve)
Nép hobbit
Birodalom Rhovanion
Született hk. 2430 körül
Meghalt hk. 3019. március 25.
Könyv(ek) A hobbit; A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége, A két torony, A király visszatér
Megformálója Andy Serkis
Magyar hang Láng Balázs

Gollam (eredeti nevén: Szméagol, Szobotka Tibor fordításában: Nyelem) egy, a hobbitok népébe tartozó szereplő J. R. R. Tolkien Középfölde-univerzumában, kulcsfontosságú szereplő a Hobbitban és a Gyűrűk Urában. Peter Jackson filmjeiben Andy Serkis adta a hangját és a mozgását a számítógépes animációval létrehozott szereplőnek. Az egyik legismertebb animált karakter a filmtörténetben, Serkis és a stáb is rengeteg elismerést kapott megalkotásáért, hiszen e technológia terén igazi úttörőnek számítottak.

Története

A Gyűrű megtalálása

Szméagol egy hobbit volt, a sztúrok (egy hobbit törzs) tagja, aki Nősziromföldén, az Anduin mentén élt rokonaival. Fiatalkorában, a Harmadkor 2400-as éveiben történt meg vele az az esemény, mely alapjaiban változtatta meg az életét, és mely elindítja A Gyűrűk Ura és A hobbit történetét. Ezt az esetet, és Gollam akkori jellemét legpontosabban Gandalf meséli el A Gyűrűk Urában:

„Sok-sok évvel történtek után, de azért még mindig nagyon régen, élt a Nagy Folyó mentén, a Vadon határán egy ügyes kezű és gyors lábú kis nép. Azt hiszem hobbit-fajta lehetett, rokon a sztúrok őseinek őseivel (...) Volt köztük egy nagyhírű család, amely számban és vagyonban fölülmúlta majdnem az összes többit.(...) A család legkíváncsibb, legfürkészőbb tekintetű tagját Szméagolnak hívták. Volt egy barátja, akit Déagolnak hívtak, hasonló fickó, éles szemű, de nem olyan gyors és erős. Egy szép napon csónakba ültek, és beeveztek Nősziromföldére, ahol dúsan nőtt az írisz, és virágoztak a nádasok. Itt Szméagol kiszállt és fürkészve járta a partot, Déagol pedig a csónakban maradt horgászni. Egyszer csak egy nagy hal bekapta a horgot, és egy szempillantás alatt magával ragadta Déagolt a vízbe, egészen a folyó fenekéig. Ott Déagol elengedte a horgászbotot, mert valami fényes tárgyat pillantott meg a mederben; még volt annyi levegő a tüdejében, hogy utánakapjon.” (A Gyűrűk Ura – A Gyűrű Szövetsége, 3. fejezet)

A fényes tárgy az Egy Gyűrű volt, egy olyan varázsgyűrű volt, mely láthatatlanná teszi viselőjét és hosszú életet ad neki. A Gyűrűnek más képessége is volt: megőrjítette és megnyomorította azt, aki sokáig viselte, azért, hogy visszajuthasson gazdájához, Szauronhoz.

Szméagolt annyira megigézte a Gyűrű, hogy mindenáron el akarta venni Déagoltól. Születésnapjára hivatkozva követelte Déagoltól, aki nem akarta odaadni. Szméagol nem bírt ellenállni a Gyűrű csábításának és megfojtotta Déagolt. A Gyűrű olyan erőt adott neki, amilyen illett a jelleméhez: Szméagolból bűnöző vált, a családja kiátkozta őt. Ezentúl Szméagol magányosan járt és magában dünnyögött: így ragadt rá a Gollam név. Végül miután családja végleg elüldözte, Gollam elbújt, és magával vitte a Gyűrűt a keletre, a Köd-hegység barlangjaiba.

Találkozás a Zsákossal

Gollam csaknem 500 évig tartotta magánál a Gyűrűt, melynek hatalmával orkokra vadászott a sötét alagutakban. Így történt meg, 2941-ben, hogy Gollam egy portyája során elhagyta a Gyűrűt, amelyet Zsákos Bilbó, egy hobbit talált meg. Bilbó a Ködhegységen át utazott tizenhárom törp társaságában, mikor a hegyi orkok elrabolták és behurcolták őket a hegység belsejébe. A társaságnak Gandalf, a mágus segítségével ugyan sikerült kiszabadulniuk, de a menekülés közben Bilbó elesett és beverte a fejét egy kőbe. Bilbó elvesztette az eszméletét és mikor később felébred hiába kereste a kiutat a sötét barlangban, nem találta. Bolyongása közben egy mocskos, hideg, barlangi tavat talált, ott találkozott össze Gollammal. (lásd még: A hobbit, 4. f.).

Mikor Gollam meglátta Bilbót nagyon megörült, hogy friss húst talált, ezért meg akarta ölni és meg akarta enni a hobbitot. Bilbó tudta, hogy Gollam képes kivezetni őt a barlangból, ezért egy ősi játékot ajánlott Gollamnak: találós kérdéseket tettek föl egymásnak. A játék tétje: ha Bilbó nyer (olyan találós kérdést tesz föl, amire Gollam nem tud válaszolni, vagy Gollam nem tud új találós kérdést mondani), akkor Gollam kivezeti őt a barlangból, viszont ha Gollam nyer (azaz, olyan találós kérdést tesz föl, amire Bilbó nem tud válaszolni, vagy Bilbó nem tud új találós kérdést mondani), Gollam megeheti Bilbót.

Mindketten öt-öt találós kérdést tettek föl, Gollam olyan kérdéseket tett föl, melyek az életét jellemzik (hegy, szél, sötétség, hal, idő), ezt látva Bilbó megpróbálta olyan kérdésekkel zavarba hozni Gollamot, amiket régóta (500 éve) nem látott (például: nap és százszorszép, tojás), ez sokszor sikerült neki, de Gollam végül mindig megválaszolta őket.

Utoljára Bilbó jött, de nem jutott eszébe semmilyen fejtörő, így egy szabálytalan kérdést tett föl: "Mi van a zsebemben?". Gollam eleinte nem akarta hagyni a szabályszegést, majd mégis megengedi a kérdést, ha hármat találhat. Gollam egyik találgatása sem volt helyes (Bilbó keze, kés, spárga vagy semmi), így Bilbó nyert. Gollam megharagudott és visszaevezett a szigetére, azt tervezte a Gyűrű segítségével eltűnik és meggyilkolja a hobbitot, azonban nem találja a varázsgyűrűt. Ekkor rájön, hogy mi van Bilbó zsebében. Gollam rátámad Bilbóra, aki elfut. Menekülés közben Bilbó véletlen ujjára húzza a Gyűrűt és eltűnik. Gollam tovább üldözi őt a kijárat irányában, így akaratlanul is kivezeti a hobbitot a barlangból. Mikor Gollam rájön mi történt, örök bosszút esküszik és eldönti visszaszerzi "drágaszágát". (lásd még: A hobbit, 5. f.).

A Gyűrű nyomában

Gollam sokáig kereste A Gyűrűt, és nyomára is akadt, de a Megye felé vezető utat nem merte megtenni, mert félt a kószáktól és Elrond tündéitől. Mordorban éppen ekkor kezdett Szauron hatalma újra megerősödni és a sötét erő Mordorba vonzott minden gonosz lényt. Gollam tehát dél felé indult és Cirith Ungol hágóján próbált átkelni a Mordort határoló sötét hegyeken. Gollam itt találkozott a pókszerű szörnyeteggel, a Banyapókkal. Az óriáspóknak Gollam a fél fogára sem lett volna elég, ezért egyezséget kötött vele: Gollam áldozatokat vezet a Banyapók odújába, s cserébe ő életben maradhat.

Mordor határában a Sötét Úr, Szauron, aki szintén a gyűrűjét kereste, fogságba ejtette, és kivallatta. Hosszú és kínkeserves vallatás során Gollam kínjai közt két szót nyögött ki: "Megye, Záákosz" (Ekkor indultak meg a gyűrűlidércek a Megye felé). Szauron miután megtudta, hol a Gyűrűje, szabadon eresztette Gollamot, aki nem sokáig örülhetett szabadságának, mert hamarosan Aragorn, a kósza rátalált, és Gandalfhoz vitte. A mágus szintén vallatóra fogta, és megtudta tőle, hogy Szauron is tud már a Gyűrű hollétéről, így hát sietett a Megyébe, hogy útjára indítsa Frodót, mielőtt a gyűrűlidércek odaérnek, Gollamot pedig az erdőtündéknél hagyta, hogy vigyázzanak rá. Gollam azonban innen is megszökött, és a sikertelen próbálkozásai után, hogy visszaszerezze a Gyűrűt, Móriában maradt, míg (szerencséjére) a Gyűrű Szövetségének 9 tagja, köztük Frodó, a Gyűrűhordozó, tulajdonában az Egy Gyűrűvel meg nem érkezett a törpbányákba. Gollam nem akarta még egyszer elveszteni "drágaszágát", s ezért követte a Gyűrű Szövetségét, egészen annak a felbomlásáig, mikor elérkezettnek látta az időt, hogy visszaszerezze a Gyűrűt Frodótól. A Gyűrűk Ura – A Gyűrű Szövetsége).

Ez a Harmadkor 3019. évében történt.

A Gyűrűhordozó szolgálatában

Miután Frodó és Samu elvált a szövetségtől, Emyn Muil hegyein át próbáltak Mordorba, a Végzet Hegyéhez jutni, ahol elpusztíthatják a Gyűrűt. Aggódva vették észre, hogy Gollam továbbra is követi őket. Aggódásuk nem volt alaptalan, Gollam egy éjszaka rájuk támadt és megpróbálta elvenni a Gyűrűt, de a Fullánkkal felfegyverzett Frodó meghiúsította kísérletét. Gollam élete ekkor teljesen Frodó kezében volt, ő azonban mégsem ölte meg őt, emlékezve arra, amit Gandalf mondott Móriában:

Frodó: „De sajnálom, hogy Bilbó nem ölte meg azt az ocsmány férget, amikor alkalma lett volna rá!”
Gandalf: „Sajnálod? Bilbó meg őt sajnálta meg. Szánalom és irgalom tartotta vissza a kezét...”
Frodó: „Jó. De én félek, és különben is, semmi szánalmat nem érzek Gollam iránt...Megérdemli a halált.”
Gandalf: „Megérdemli! Lehet. Sokan vannak, akik élnek, pedig halált érdemelnének. És vannak, akik meghalnak, pedig életet érdemelnének. Nekik mit tudsz adni? Hát akkor ne siess úgy a halálos ítéletekkel. Hiszen még a legbölcsebbek se látják mindennek a végét” (A Gyűrűk Ura – A két torony, Szméagol megszelídítése)

Frodó inkább vezetőként akarta alkalmazni a Mordorba vezető utat jól ismerő Gollamot. Kihasználva a benne uralkodó két ént (a gyengébb, szelídebb Szméagolt és az akaratosabb, erősebb Gollamot) Frodó megeskette Szméagolt a Gyűrűre, hogy elvezeti őt és Samut Mordor Kapujáig. Frodó félt, hogy Gollam megszökik esküje alól, s ezért megkötözte, a Lothlórienben kapott kötéllel, de a tündék keze munkája olyan kínt jelentett Gollamnak, hogy Frodó kénytelen volt leoldani róla. Gollam meghálálta Frodó irgalmát, és szökési kísérlet nélkül vezette át a hobbitokat a Holt-lápon, egészen Mordor Kapujáig. Az azonban jól volt őrizve, a hobbitoknak lehetetlen volt bejutniuk, de más utat nem ismertek. Gollam viszont felajánlotta, hogy egy titkos átjárón elvezeti őket Mordorba. Hobbitoknak nem volt más választásuk, így Gollam vezetésével délnek indultak Cirith Ungol hágója felé. Frodó, Samu és Gollam Ithilia földjén utazva találkoztak Faramirral, Gondor kapitányával, Boromir öccsével. Faramir egy szabadcsapatot vezetett, amely Szauron haradi szövetségeseinek seregeit támadta. Miután Faramir kihallgatta őket, és meggyőződött afelől, hogy nem ellenségek, elvezette Frodót és Samut a Tiltott Tóhoz, a gondoriak szent tavához. Gollam, aki nem találkozott Faramirral és nem tudott a tóról, bent halászott Tiltott Tóban. Faramir meg akarja ölni a szentségtörőt, de Frodó nem engedi, mert csak Gollam vezetheti el céljához, a Végzet Hegyéhez. Végül Gondor kapitánya megkíméli Gollam életét, mert rájön eme küldetés fontosságára. Ekkor egy földalatti átjárót mutat Frodóéknak, amely kivezeti őket a városból. A hobbitok elindulnak, hogy megmentsék Középföldét Szauron uralmától.

Gollam árulása

Gollam csapdát állított Frodóéknak, mikor Cirith Ungol felé csalta őket. A titkos út Mordorba ugyanis a Banyapók, Gollam szövetségese odúján át vezetett. Úgy gondolta, mivel egyedül nem tud elbánni a két hobbittal, a munka nehezét a pókra bízza, s miután a hobbitok halottak, Gollam ellopja a Gyűrűt Frodótól.

Gollam bevezette Frodót és Samut a Banyapók odújába, de mikor válaszúthoz értek Gollam eltűnt. A Banyapók ekkor megtámadta a hobbitokat, akik Galadriel üvegcséjének segítségével menekülnek ki az odúból. Ott Gollam, aki megesküdött, hogy Frodót nem bántja, Samura ugrott, míg a Banyapók Frodót támadta meg. Samunak sikerült visszavernie Gollam támadását és rohant Frodó után, hogy megmentse, de akkor már késő volt: A Banyapók megmarta és behálózta Frodót, Samu megsebzi és ezzel elriasztja a szörnyeteget és riadtan veszi észre, hogy Frodó már élettelen. Samu orkok közeledtét hallja, ezért kénytelen ott hagyni Frodót, de előtte elveszi tőle a Gyűrűt. Az orkok, akik ismerték a Banyapók szokásait, tudták, hogy Frodó nem halott csak elaludt, ezért elvitték Frodót a közeli ork-toronyba.

Samu felhúzza a Gyűrűt és annak segítségével megpróbálta kiszabadítani Frodót, a toronyból. Eközben az orkok két vezetője, Sagrat és Gorbag összeveszett Frodó mithril páncélingjén és harc tör ki a toronyban Sagrat és Gorbag orkjai között. Samunak sikerül bejutnia az ork-toronyba, amiben már csak két élő orkot talál. Samunak sikerül kiszabadítania Frodót és elindulnak a Végzet Hegye felé.

lásd még: A Gyűrűk Ura – A két torony).

A Végzet Hegyén

Gollam tovább követte Frodót és Samut, egészen az Orodruin kráteréig, ahol Frodónak el kellett pusztítania a Gyűrűt. Gollam nem akarta pusztulni hagyni a „drágaságát”, rátámadt Frodóra, és leharapta az ujjáról a Gyűrűt. Örömében, hogy végre visszaszerezte a Drágaságát, nem vette észre a tátongó szakadékot, és bezuhant a hegy tüzébe, ahol a Gyűrűvel együtt ő is elpusztult. Utolsó szava: „Drágaszágom!”.

Szméagol és Gollam kapcsolata

A Gyűrű annyira eltorzította Szméagolt, a fiatal hobbitot, hogy kialakult egy másik én, Gollam. Gollamként nem csak Szméagol személyisége halványult el, hanem testileg is megváltozott. Az, hogy a Gyűrű természetellenesen hosszú életet biztosított Gollamnak, és ötszáz évig mérgezte az elméjét; valamint, hogy gyilkolással jutott hozzá a Gyűrűhöz, okozta ezt a kettős személyiséget. Így jöhetett létre Szméagol és Gollam kettőssége. A helyzetén az is rontott, hogy a Gyűrű bekényszerítette őt a hegy alá, és magányban volt kénytelen élni. Szméagolnak nemcsak a szelleme, hanem a teste is "meghasadt". A hosszú évek során betegessé vált rajongása a Gyűrű iránt. Ragaszkodása olyan végleteket ért el, amik még mélyebbre taszították a sötétségben. Saját életét rendelte alá "drágaszágának".

Mindezek ellenére Gollamban továbbra is életben maradt a hajdani kis hobbit, ezért volt az, hogy egy-egy véletlen pillanat során meg tudta őt érinteni Frodó szánalma és együttérzése. Ám ez a gyenge bizalmi szál végképp elszakadt (mikor Frodó akaratlanul elárulta), Gollam végérvényesen a felszínre tört és legyőzte Szméagolt. És végül a Gyűrű olyan őrületbe kergette őt, ahonnan nem volt visszaút. Jellegzetes momentuma volt halálának, amikor a végzet felé zuhanva is boldogság tükröződött arcán a visszanyert ékszer miatt.

Gollam skizoid problémái azonban nem csak a rajongók együttérzését váltották ki. Az egyik londoni egyetem harminc hallgatója azt a feladatot kapta, hogy vizsgálják meg orvosi szempontból ennek a lénynek a viselkedését: "A skizoid személyiségzavarra jellemző kilenc tünetből hét jelentkezik nála, és ha muszáj megneveznünk Gollam problémáját, ez a legvalószínűbb diagnózis" – mondta dr. Elizabeth Sampson, a kutatócsoport vezetője egy brit orvosi lapnak. Azonban az is elgondolkodtató, hogy a két "én"- je között milyen kapcsolat volt, hiszen ennek a lénynek a tudatában tisztán jelen volt egymás mellett Gollam és Szméagol is. Így a teljes skizofrénia csak akkor mondható ki nyíltan rá, amikor gonoszabbik fele teljes mértékben elnyomja gyengébbik egóját. (Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a skizoid személyiségzavar nem azonos a skizofréniával, és egyik diagnózisnak sem kritériuma a többszörös személyiség.) Lásd még: alteregó.

Források

Információ forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Gollam
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Gollam

Villamosmérnöki és elektronikai alapfogalmak - elektronica.hu
čítajte viac na tomto odkaze: 2015-ben befejezett televíziós sorozatok

Álmos magyar fejedelem
Árpád-kor
Árpád magyar fejedelem
Ázsia
Édes dundi Valentina
Édes kis semmiség (film, 2002)
Éghajlat
Életem értelmei
Észak-Európa
Észtek
Észt nyelv
Íj
Ókor
Ószláv nyelv
Újlatin nyelvek
Újoncok napja
Úzok
Üstökös (Transformers)
Üzbég nyelv
10. század
1241
1348
1349
15. század
16. század
17. század
18. század
19. század
19. századi magyar történelem
1900
1918
1920
1950-es évek
1956-os forradalom
1960-as évek
1971
1980
1980-as évek
1990-es évek
20. századi magyar történelem
200 első randi
2015
24 (televíziós sorozat)
300: A birodalom hajnala
6. század
670
895
9. század
90210
955
Adaline varázslatos élete
Afrika
Agora (film)
Alánok
Albert Péter
Alejandro de la Madrid
Ally McBeal
Alternatív elméletek a magyar nyelv rokonságáról
Amerikai Egyesült Államok
Amerikai pite: Az esküvő
Amerikai pite: A találkozó
Andrés García jr.
Andy Samberg
Andy Serkis
Angol nyelv
Angry Birds – A film
Angyalok és démonok (film)
Anonymus
Antal Nimród
Antonio Garrido
Antropológia
Arab nyelv
Arany János (költő)
Arisztophanész
Asszimiláció (szociológia)
Asterix és Obelix: A Kleopátra-küldetés
Asterix – Az istenek otthona
Atlantisz – Az elveszett birodalom
Augsburgi csata
Ausztrália (ország)
Ausztria
Autókereskedők
Avarok
Azeri nyelv
Az élet könyve (film, 2014)
Az én kis Bushom
Az új fiú
Az előléptetés
Az elnök végveszélyben
Az Igazság Ligája: Két Földi válság
Az Igazság Ligája – Az új küldetés
Az ismeretlen Drakula
Az utolsó év
A „magyar” szó etimológiája
A betolakodó
A bolondos, bolondos, bolondos Tapsi Hapsi mozifilm
A bosszú álarca
A bosszú (televíziós sorozat, 2002)
A Bourne-hagyaték
A férjem védelmében
A fiúk a klubból
A Grace klinika
A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége (film)
A Gyűrűk Ura: A két torony (film)
A Gyűrűk Ura: A király visszatér (film)
A Gyűrűk Ura (filmsorozat)
A háború császára
A hét vezér
A hobbit: Váratlan utazás
A hobbit (filmsorozat)
A középkori Magyar Királyság története
A Karib-tenger kalózai: Holtak kincse
A liliomlány
A médium
A magyar nép kialakulása
A majmok bolygója: Forradalom
A majmok bolygója: Háború
A majmok bolygója: Lázadás
A mostoha
A narancsvidék (televíziós sorozat)
A pletykafészek
A Sólyom végveszélyben
A semmi közepén (televíziós sorozat)
A szökés (televíziós sorozat)
A szellemlovas
A sziget (film, 2005)
A Szomszédok mellékszereplőinek listája#Bakonyi Géza
A túlélő (film, 2013)
A zsidóság Magyarországon
Börzsöny (hegység)
Böszörmények
Bűbájos boszorkák
Bűnös szerelem
B.D. Wong
Balaton
Baltikum
Baráth István
Barátok és szerelmek
Barbinek Péter
Bartók Béla (zeneszerző)
Baskírok
Baskír nyelv
Baywatch
Benedek András (író)
Ben Stiller
Berkes Bence
Besenyők
Bethlen Gábor
Biutiful
Bizánci Birodalom
BM Duna Palota
Bolgárok
Bolgár nyelv
Bolyai János
Bordertown – Átkelő a halálba
Bosszúállók újra együtt
Bostoni halottkémek
Botrány (televíziós sorozat)
Box Office Mojo
Brian Stepanek
Bulgária
Carlo Collodi
Castle
CGI (film)
Chad Michael Murray
Charles Adler
Chester Bennington
Christoph Bach
Chris Kattan
Chuck
Cigányok
CM Punk
Copperfield Dávid (film, 1993)
Craig Robinson
Csárdáskirálynő
Császár András
Csacska angyal
Család csak egy van
Csehország
Cseh nyelv
Csontváry Kosztka Tivadar
Csuvasok
Csuvas nyelv
Dányi Krisztián
Dán nyelv
Dél-Amerika
Dél királynője (teleregény)
Dallas (televíziós sorozat, 2012)
Damon Wayans
Daniel Faraday
Dario Fo
David Hyde Pierce
David Oyelowo
Dawson és a haverok
Demográfia
Derült égből szerelem
District 9
Dokik
Doktor Balaton
Domonkos Zsuzsa
Dom DeLuise
Don
Drága örökösök
Dráva
Dredd
Dulo nemzetség
Dunántúl
Duna
Dunai svábok
Eötvös József (író)
Eötvös Loránd
Eddie Griffin (színművész)
Egyesült Királyság
Egyszer volt, hol nem volt
Egy troll New Yorkban
Elhajlási engedély
Első világháború
Elvált Gary
Elvitte a víz
Emese (Álmos anyja)
Emlékezz, Reina!
Ernesto Laguardia
Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály
Etelköz
Etnikum
Eurázsiai nyelvcsalád
Európa
Eva Luna
Ezequiel Montalt
Fájl:A magyar nép.jpg
Fájl:Bikkessy Heinbucher Táncoló magyarok.jpg
Fájl:Die Ungarn 1686.jpg
Fájl:Disambig.svg
Fájl:Flag of Germany.svg
Fájl:Flag of Spain.svg
Fájl:Hng2 2.jpg
Fájl:Hun bow.jpg
Fájl:Láng Balázs színész 2016.png
Fájl:LocationAfrica.png
Fájl:LocationAsia.png
Fájl:LocationSouthAmerica.png
Fájl:Magyars 900-1980.png
Fájl:Magyar vandorlas.gif
Fájl:Northern-Europe-map.png
Fájl:Question book-new.svg
Fájl:Searchtool right.svg
Fájl:Soomeugri lipp.png
Fájl:Western-Europe-map.png
Fájl:Wiki letter w.svg
Fűrész 3D
Fűrész IV.
Fűrész VI.
Fanboys – Rajongók háborúja
Fapad
Fekete-tenger
Finnek
Finnugor nyelvek
Finnugor nyelvrokonság
Finn nyelv
Focus – A látszat csal
Frédi, a csempész-rendész
Frédi, Béni és a pankrátorok: Leszámolás a kőkorban
Francia nyelv
Frank Grillo
Géppisztolyos prédikátor
Göncz Árpád
Görög nyelv
Gabriel Iglesias
Galbenisz Tomasz
Garfield a természet lágy ölén
Garfield kilenc élete
Genetika
Gepidák
Germánok
Germán nyelvek
Gollam
Grimm (televíziós sorozat)
Guillermo Capetillo
Győri Nemzeti Színház
GYES
Háda János
Héber nyelv
Habsburg-ház
Hantik
Harry Geithner
Harry Potter és a Halál ereklyéi 1.
Hattyúhercegnő 3. – A kastély titka
Hattyúhercegnő karácsonya
Haven
Hazárd megye lordjai
HDTV
Holland nyelv
Honfoglalás
Horrorra akadva 3.
Horvátok
Horvátország
Horvát nyelv
Hotel Transylvania – Ahol a szörnyek lazulnak
Hotel Transylvania 2. – Ahol még mindig szörnyen jó
Hugonnai Vilma
Hun–magyar rokonság
Hunok
Hunor és Magor
Hupikék törpikék – A Törpösvölgy legendája
Hupikék törpikék – Karácsonyi ének
I. István magyar király
I. Mátyás magyar király
II. Rákóczi Ferenc
Imre István (színművész)
Indoiráni nyelvek
Internátus (televíziós sorozat)
Internet Movie Database
Iordanes
Iván Sánchez
Izrael
Jászai Mari Színház
Jászok
Játékszín (Budapest)
Jégkorszak (film)
J. Eddie Peck
James Marsters
James Van Der Beek
James Woods
Japán nyelv
Jason Schwartzman
Jenbach Béla
Joe Lewis
John Hawkes (színművész)
John Oliver
Joker (DC Comics)
Jon Cryer
Juan Soler
Julián Gil
Justin, a hős lovag
Káma (folyó)
Kárpát-medence
Kárpátok
Kék lagúna: Ébredés
Kézai Simon
Kínai nyelv
Kökényessy Ági
Közép-Ázsia
Közép-Európa
Középkor
Kabarok
Kaland
Kanada
Kapácsy Miklós
Kapás Dezső
Karinthy Ferenc
Karinthy Színház
Kaszpi-tenger
Katalán nyelv
Katona Zoltán
Kazárok
Kelet-Európa
Keleti katolikus egyházak
Kemény motorosok
Kemény zsaruk
Kereszténység
Kettős honfoglalás
Kicsi kocsi – Tele a tank
Kiegyezés
Kirgiz nyelv
Kivándorlás
Ki a faszagyerek?
Ki nevel a végén?
Kodály Zoltán
Koffler Gizi
Komédia
Komik
Kora újkori magyar történelem
Korhatár-besorolás#6
Kovács Dániel
Krími tatárok
Krími tatár nyelv
Krónika (műfaj)
Krakatau
Kung Fu Panda – A rendkívüliség legendája
Kunok
Kuvrat
Kyle, a rejtélyes idegen
Láng Balázs (színművész)
L’ecsó
Laborfalvi Róza
Lalola
Lambert Wilson
Latin nyelv
Lengyel nyelv
Lett nyelv
Levédia
Lex Barker
Lilo és Stitch – A csillagkutya
Litván nyelv
Lola (televíziós sorozat)
London Boulevard
Lope de Vega
Lost – Eltűntek
Május 1.
Márai Sándor
Második világháború
Mézengúz
Machete
Madagaszkár (film)
Maday Gábor
Magyarok
Magyarország
Magyarországi Evangélikus Egyház
Magyarországi Református Egyház
Magyar őstörténet
Magyar kalandozások
Magyar Királyság
Magyar nép (egyértelműsítő lap)
Magyar nemesség
Magyar nyelv
Magyar Rádió
Magyar történelem
Magyar törzsek
Magyar Tudományos Akadémia
Manysik
Marcelo Buquet
Maricruz
Marik
Markovics Tamás
Martín Karpan
Mathieu Kassovitz
Medicopter 117 – Légimentők
Megaagy
Mezei Kitty
Michael Emerson
Miguel Augusto Rodríguez
Miguel Ferrer
Mindörökké szerelem
Minimax
Molnár Ferenc (író)
Mordvinok
Moser Károly
Munkaügyek
Négy és fél barát
Német-római Birodalom
Németek
Németh Gábor (színművész)
Németország
Német nyelv
Nógrád (település)
Nagymenők
Narnia Krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény (film)
NCIS
Nemzetiség
Neparáczki Endre
Neveletlen hercegnő 2.: Eljegyzés a kastélyban
Norvég nyelv
November 1.
November 10.
November 11.
November 12.
November 13.
November 2.
November 3.
November 4.
November 5.
November 6.
November 7.
November 8.
November 9.
Nyugat-Európa
Ogurok
Október 10.
Október 11.
Október 17.
Október 19.
Október 20.
Október 21.
Október 22.
Október 23.
Október 24.
Október 25.
Október 26.
Október 27.
Október 28.
Október 29.
Október 3.
Október 30.
Október 31.
Október 4.
Olaszok
Olasz nyelv
Onogur-bolgárok
Orczy Emma
Oroszok
Oroszország
Orosz nyelv
Országúti bosszú
Oszétek
Oszmán Birodalom
Osztrák–Magyar Monarchia
Pápa (egyházfő)
Pannónia Filmstúdió
Pekár Adrienn
Penke Bence
Perzsa nyelv
Pestis
Peter Dinklage
Peter MacNicol
Philomena – Határtalan szeretet
Pilis-kutatás#Arvisura
Pinokkió kalandjai (könyv)
Pixel (film)
PORT.hu
Portugál nyelv
Q25455988#345
Q25455988#P345
Q25455988#P905
Római Birodalom
Római katolikus egyház
Radiotelevisión Española
Ratkó-korszak
Rejtély
Románia
Románok
Román nyelv
Rubí, az elbűvölő szörnyeteg
Rupert Everett
Ruszinok
Ruttkai Éva Színház
Sławomir Mrożek
Saint Kitts és Nevis
Sarah Jane kalandjai
Sarokba szorítva
SEAL Team
Seder Gábor
Seherezádé (televíziós sorozat)
Shaun Sipos
Smallville
Spanyolország
Spanyol nyelv
Sulihuligánok
Svéd nyelv
Számos pasas
Széchenyi István
Székelyek
Színházi adattár
Szívek iskolája
Szórádi Erika
Szabó Gertrúd
Szabó Zselyke
Szakonyi Károly
Szatmári Attila
Szegedi Tudományegyetem
Szellemekkel suttogó
Szeptember 19.
Szeptember 20.
Szeptember 26.
Szeptember 27.
Szerémség
Szerbek
Szerbia
Szerb nyelv
Szeretők és riválisok
Szex és New York
Szigligeti Színház (Szolnok)
Szikora János
Szkíták
Szláv népek
Szláv nyelvek
Szlovákia
Szlovákok
Szlovák nyelv
Szlovénia
Szlovén nyelv
Szokol Péter
Szomszédok
Tádzsik nyelv
Tótok
Több mint testőr (teleregény)
Török háborúk Magyarországon
Török hódoltság
Török nyelv
Török nyelvek
Törköly Levente
Törvénytisztelő polgár
Tűzhányó
Tatárjárás
Tatárjárás Magyarországon
Tatár nyelv
Teen Wolf – Farkasbőrben
Testvérek (televíziós sorozat)
Timothy Green különös élete
Tisza
Tommy Lee
Trónok harca (televíziós sorozat)
Transformers: A bukottak bosszúja
Transformers 3.
Trianoni békeszerződés
Turul (madár)
Tuti gimi
TV3
Tyler Hoechlin
Tyrion Lannister
Udmurtok
Ugor nyelvek
Ukránok
Ukrán nyelv
Ukrajna
Ung
Vári Attila (színművész)
Végső állomás 2.
Vérszerződés
Vészi Endre
Vadász Bea
Varga Tamás (színművész, 1946)
Verbotene Liebe
Victor Hugo
Volga
Volgai Bolgárország
Wikimédia Commons
William Shakespeare
Zárt ajtók mögött
ZDF
Zsidók
Zsidó vallás




A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.